YÜZ YILIN BEYİN CERRAHI : PROF.DR. GAZİ YAŞARGİL

Gazi Yaşargil, dünyaca ünlü tıp doktorumuz, nöroşirüji uzmanı. Türk tıp dünyasının yetiştirdiği en büyük nörocerrah. Mikro cerrahinin nöroşirürliğini keşfeden Türk. Mikrocerrahi alanında geliştirdiği yöntemler ve icat ettiği aletler ile Dünyada epilepsi ve beyin tümörlerinin tedavisi için yüzyılın en büyük gelişmelerine imza atan insan.

Harvey Cushing ile beraber 20. Yüzyıl’ın en önemli nöroşirüji uzmanı olarak biliniyor. Prof. Dr. Yaşargil’in icatları arasında; çocuklarının adını verdiği, beyin loplarını açmada kullanılan “Otomatik Leyla Ekartörü” ve dizaynını yaptığı “Yaşargil Anevrizma Kliplerini” de yer alıyor.

Amerikan Beyin Cerrahları Birliği tarafından “yüzyılın adamı” seçilen Yaşargil, birliğin saygın yayın organı olan Neurosurgery adlı derginin kapağında yer almış ve 20. yüzyılın en büyük beyin cerrahı olduğunu anlatmak için kendisine 81 sayfa yer verilmiştir. Amerika’da basılan bir kitapta Yaşargil’den kapak üstünde Modern Beyin Cerrahisinin Babası diye bahsedilmiştir. Yazdığı textbooklar beyin cerrahisinin kutsal kitabı olarak nitelendiriliyor.

1973 yılında ordinaryüs olan Yaşargil’e 1997’de XI. Uluslararası Nöroşirurji Kongresi esnasında “The World Federation of Neurosurgical Societies”in onur madalyası verildi. 1999’da ‘Amerikan Beyin Cerrahları Kongresi’nde yüzyılın doktoru seçildi. 2002 yılında Arkansas Üniversitesi Hastanesi Beyin Cerrahi Merkezi’nde “Dr. Gazi Yaşargil Kürsüsü” kuruldu. Böylece, ABD’de ilk kez saygın bir üniversitenin bilim kürsüsüne bir Türk’ün adını verilmiş oldu ve 2005 yılında da TBMM Milli Egemenlik Onur Ödülüne layık görüldü.

Mikro sinir cerrahisinin kurucusu olan ve beyin tümörlerine cerrahi müdahale olmaz düşüncesini değiştirerek tıpta bir devrim yapan Yaşargil, doğru yöntemlerle beyinde cerrahi müdahalenin yapılabileceğini bütün dünyaya kanıtladı. 12 binin üzerinde beyin ameliyatı yapan ve yüzlerce bilim adamı yetiştiren örnek bilim adamımızı yürekten tebrik ediyorum.

İlhami Pektaş

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir