YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME ADANMIŞ ÖMÜRLER-34 : MEVLÜT AYDIN VE FMC HİDROLİK BAŞARI HİKAYESİ

Mevlüt Aydın ve FMC Hidrolik Başarı Hikayesi

Dr. İlhami Pektaş

Türkiye’de demiryolu ve vagon sanayi, endüstriyel motor sanayi, otomotiv ana ve yan sanayi, savunma sanayi, iş makinaları ve tarım makinaları sektörlerinde yüksek katma değerli ürün tedarikçisi olarak hizmet veren FMC, Türkiye ekonomisine katma değer kazandırmaya devam ediyor.

FMC Nasıl Kuruldu?

Mevlüt Aydın, 6 kardeşin en büyüğü olarak 1958 yılında Konya Akkise’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Akkise’de tamamladı. Konya’da 3 nesil sanayici olan ender ailelerden Aydın ailesi mensubu olarak henüz 17 yaşındayken 1975 yılında Türkiye’nin ilk süspansiyon ve direksiyon parçaları üreticisi olan AYD Otomotiv Endüstri San. ve Tic. A.Ş.’yi kurdu.

AYD, bugün geldiği seviye itibariyle gelişen kurumsal yapısı ve hızla büyüyen üretim gücü ile sektöre önemli bir ivme kazandırıyor.

Binek, hafif ticari, ağır vasıta, treyler ve zirai araçlar için sektöründe dünyanın en büyük üretim kampüsüne sahip olan AYD Otomotiv Endüstri San. ve Tic. A.Ş., Direksiyon & Süspansiyon parçaları, fren parçaları ürünleri üretimi ile Türkiye’de 10 yıldan bu yana ilk 500’e giren kuruluşlar arasında yerini alıyor.

65 yıl önce anne, baba ve altı çocuklu 8 kişilik çekirdek bir aile olarak iş hayatına başlayan Aydın ailesi bugün tüm çalışanları ile birlikte 6.500 kişilik kadrosuyla Konya’nın en büyük sanayicilerinden birisi konumunda.

3. nesilden Aydın soy ismini taşıyan 20 aile mensubu, alt-orta ve üst kademelerde aktif olarak görevlerini sürdürüyor. Ailenin göz bebeği 4. nesilde büyüklerin gözetiminde kardeşliğin, cömertliğin, yiğitliğin, fedakârlığın, doğruluğun, dürüstlüğün, kalitenin, üretimin, ahlakın, sanatın, aklın ve bilimin esas alındığı Ahilik anlayışıyla geleceğe hazırlanıyor.

Mevlüt Aydın, ülkemizin cari açığının çok olduğu sektörde üretimin geliştirilmesi ve millileştirilmesi amacıyla 2008 yılında Konya Organize Sanayi Bölgesinde, FMC Hidrolik Sistemleri Otomotiv Mak. San. Tic. Ltd. Şti.’ni kurdu. Özellikle Demiryolları, Gemi Makineleri, Otomotiv, Savunma Sanayi endüstrilerinde Türk Mühendisliğinin imzası olan katma değerli ürünlerin üretilmesi için Konya’da sektöre öncü oldu.

Disiplinli çalışma, kalite ve verimlilik ilkelerine olan inanç ile 15 yıl geride kalırken, bugün FMC uluslararası bilinirliği olan bir Türk Markası haline geldi. Demiryolu sektöründe “Railex” markası ile tüm dünyada tanınan ürünler Türkiye’nin gururu olan %100 yerli ve milli FMC ürünleridir.

Yerli ve Milli İmkanlarla Tek Çatı Altında Üretim

FMC, tek çatı altında sıcak dövme, CNC işleme, normalizasyon, kromhane, boyahane, kaynakhane, tahribatsız muayene testleri, mekanik işleme, mühendislik faaliyetleri ve Ar-Ge çalışmaları yapıyor. Aynı zamanda özel tip hidrolik silindir üretimi alanında uzmanlaşan FMC bu konuda ülkemizin 2. üreticisi konumunda. Baraj kapaklarında, çelik üreten fabrika hatlarında, Marmaray’ı kazan özel köstebeklerin içinde kullanılan hidrolik silindirler FMC’ de üretiliyor.

Deneyimli tasarım ekibiyle FMC, parçanın fikir aşamasından, nihai ürün haline gelinceye kadar her türlü parça tasarımları, kalıp tasarımları, revizyonları gibi tasarım ve üretimin her aşamasında modern bilgisayar destekli tasarım ve üretim (CAD-CAM) metotlarını kullanarak kalite ve müşteri memnuniyetini sağlıyor.

FMC, 1.000 kg – 32.000 kg dövme kapasitesi ile esnek üretim hattına uygun olarak  0,5 kg’dan 300 kg’ma kadar karbon çelikleri, paslanmaz çelik ve özel alaşımlı çelikleri döverek şekillendirebiliyor. Dövme prosesinden sonra çapak kesme, kumlama ve NDT çatlak kontrol işlemleri, ısıl işlem tesislerinde normalizasyon, temperleme, ıslah ve sertleştirme işlemleri, kontrollü soğutma ve nihai işlem olarak da fosfat kaplama, galvaniz, krom kaplama, nitrasyon, oksidasyon, kataforez & boyama gibi yüzey işlemleri yapılıyor.

Raylı sistemler ve demiryolu ürünlerinden başta boji ve bojilerin birçok parçası olmak üzere robotlu kaynak otomasyon sistemi ile el değmeden üretiliyor.

Bugün demiryolu sektöründe küresel kuruluşların önemli bir tedarikçisi konumuna gelinmesinde Mevlüt AYDIN’ın vizyonu belirleyici olmuştur. Aydın, Avrupalı müşteri beklentilerinin tam olarak ne olduğunu anlayarak, müşteri memnuniyetini sağlamış, kalite, dürüstlük, izlenebilirlik ve şeffaflık ilkelerini kurum kültürüne dönüştürerek başarıyı yakalamıştır.

FMC, bu vizyon ile ulusal ve uluslararası bir çok ilke imza atarak stratejik yedi önemli Savunma Sanayi projesini de başarı ile gerçekleştirmiştir.

FMC, otomotiv sektöründe PSA Group’un (Peugeot, Citroën, Opel ve DS) doğrudan tedarikçisi, Knorr Bremse, Cummis gibi küresel kuruluşların da yüksek hassasiyetli ürün ihtiyaçları için çözüm ortağıdır.

FMC, yurt içinde de TÜRASAŞ ve diğer vagon üreticisi firmalarımızın yük vagonlarının boji ve bağlantı ekipmanlarını yerli ve milli imkanlarla %90 oranında yerlileştirerek milli sanayimize önemli bir katkı sağlamıştır.

FMC ve Railex markaları ile uluslararası alanlarda ülkemizi ve sektörümüzü başarıyla temsil eden FMC, AB pazarında da oldukça yoğun ilgi ve talep görüyor.

Ülkemiz için stratejik önceliğe sahip sektörler başta olmak üzere bu ülke için yılmadan değer üretmeye devam eden FMC, AYD Grup altında 10 yıldır ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer almayı başarmıştır.

Çıraklıktan ustalığa, küçük bir imalathaneden büyük fabrikaların Türk ekonomisine kazandırılmasına kadar 50 yılını Türk Sanayisine adayan Mevlüt AYDIN, bugün ürettiği marka ve eserlerin haklı gururunu yaşıyor.

Üretme aşkı ve hiç tükenmeyen iç enerjisiyle FMC’nin tüm faaliyetlerini sevk ve idare eden Aydın, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 200.000 metrekarelik kampüste Savunma Sanayi ve Raylı Sistemler alanında stratejik yatırımlarına devam ediyor.

Başarının Sırrı Kaliteli Üretim

Sahip olduğu uluslararası belge ve sertifikasyonlar sayesinde raylı sistemler aksam ve yedek parçaları grubunda yurt dışında ülkemizi başarıyla temsil eden FMC, bugün Almanya, Fransa, Avusturya, Macaristan, Polonya ve İran Devlet Demiryollarının önemli bir tedarikçisi konumunda.

FMC, üretim sahasında “Yalın Üretim Teknikleri” uygulanıyor. Kalite yönetim sistemleri olarak EN ISO 9001, 14001, 16949, 45001, 15045 standartları uygulanıyor ve ürün testleri, uluslararası onaylı test ve belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilerek denetleniyor. Küresel büyüklüklere sahip kuruluşların Türkiye’de onaylı tek tedarikçi kuruluşu olmanın bilincinde olan FMC, kalite, müşteri memnuniyeti ve çalışma disiplininden asla ödün vermeden üretimlerine tüm hızıyla devam ediyor.

FMC, bir çok ileri mühendislik ve Ar-Ge çalışmaları ile Demiryolları, Gemi Makineleri, Otomotiv, Savunma ve Tarım sektörüne işinde uzman onlarca mühendis ve tekniker yetiştirerek ayrıca bir okul görevi yapıyor.

Ar-Ge’ye Önem Veriyor

Ar-Ge faaliyetleri olarak, temel araştırma, uygulamalı araştırma,deneysel geliştirme çalışmaları yapılıyor. Ar-Ge çalışmaları ile üretilen teknolojik bilginin ticarileşmesini ve teknolojik değişime adaptasyonunu sağlamak, kurum içi gelişimlere ivme kazandırmak, maliyetleri düşürmek, ürün ve hizmet kalitesi ile verimliliğin artmasını sağlamak, teknolojik alt yapıyı güçlendirmek ve gelecek için yeni teknolojiler üretilmesinin zeminini oluşturacak bilgi birikiminin oluşması hedefleniyor.

FMC, Kamu Sanayi İşbirliği kapsamında çok sayıda projeler yürütüyor, TÜBİTAK ve KOSGEB bünyesinde başarılı bir şekilde tamamlanmış ve halen devam etmekte olan Ar-Ge ve Ür-Ge projeleri bulunuyor.

FMC, Ticaret Bakanlığı Küresel Tedarikçi Zinciri Desteğinden faydalanan Konya bölgesindeki ilk kuruluş. Ayrıca AB ve diğer uluslararası kaynaklara erişim marifeti yüksek olan FMC, 2023 yılında Ar-Ge Merkezi olmayı hedefliyor.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çalışmaları

ARUS (Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi) ve SAHA (Saha İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi) üyesi olan Mevlüt Aydın, ayrıca MÜSİAD Konya şubesi yönetim kurulu üyesi olarak Konya ve ülke sanayimizin ihtiyaçları başta olmak üzere birçok sosyal sorumluluk projeleri, bölgesel kalkınma planları, yerel yönetimlere yönelik raporların hazırlanması, ikinci nesil sanayici ve iş adamlarının yetiştirilmesi konularında bilgi, deneyim ve tüm imkânlarını seferber ederek sosyal sorumluluk çalışmalarına da destek oluyor.

İhracat Hedefi

Özellikle pazar ve müşteri ağını genişletme çalışmalarına yoğunlaşan FMC, raylı sistemler sektöründe Almanya, Fransa, Avusturya, Macaristan, Polonya ve İran Demiryollarının tedarikçisi konumunda. Ayrıca Dünya ekonomisindeki değişen bölgesel dengeleri takip ederek diğer ülkelere de ihracat yapmak için büyük gayret gösteriyor. Hidrolik ürünler, tren vagon yedek parçaları, tarım aletleri yedek parçaları, demiryolu, şaft ve silindir konularında sektörünün önde gelen firmalarından biri olan FMC, ABD Savunma Sanayisine iş yaparak önemli bir atılım gerçekleştirdi. İhracata önem veren FMC, yaptığı ürünlerin yüzde 67’sini 50’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Hidrolik bölümü yüzde 100 ihracat ağırlıklı çalışıyor. Hidrolik ürünlerinde başlıca ihracat yaptığı ülkeler arasında Avusturya, İsveç, İngiltere, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkeleri yer alıyor.

Ülkemizin Geleceğinin Teminatı Olan Gençlerimize Tavsiyeler

Aydın, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize şu mesajı veriyor. Türkiye’nin büyük hedefleri var. Dolayısıyla gençlerimizi bu ideallerle, bu ülküyle, ‘Kızıl Elma’ hedefiyle ile yetiştirmemiz lazım. Geçmişte atalarımızın ‘Kızıl Elma’ hedefi vardı. Herkes bu hedefe kilitlenirdi. Türkiye’nin en büyük Kızıl Elması, dünyaya yön verecek nesillerin yetiştirilmesidir. Gençlerimizin kendilerine büyük idealler, büyük hedefler belirlemesi gerekiyor. Çünkü Türkiye yakın gelecekte bilime, sanayiye, teknolojiye yön veren ilk 10 ülke arasında olacak. Bu hayatta fırsatlar, hazır olanlara gelir. Başarılı insanlar ile başarısızlar arasındaki tek fark, başaranların yapmak istediklerine odaklanmaları, çok isteyip başaramayanların da hedefe odaklanmadan kendilerini akıntıya koyuvermelerinden kaynaklanıyor.

Sektörün Geleceği

Mevlüt Aydın: 2035 yılında 1 Trilyon dolar ihracat hedefi olan ülkemiz için dökülen her damla ter çok anlamlı. FMC ve Railex olarak Demiryolları, Savunma Sanayi, Gemi Makineleri, Otomotiv ve Tarım sektörleri başta olmak üzere ülkemizin cari açığının kapatılmasına katkı sağlayacak faaliyetlerimizi hız kesmeden devam ettireceğiz. Çalışanıyla, eğitimcisiyle, yöneticisiyle, gençleriyle, kadınıyla, erkeğiyle, sanayicisiyle bizim görevimiz; gelişmek ve ülkemizi geliştirmek. Canla başla çalışacağız ve bu ülke için bir katma değer oluşturarak üzerimize düşen milli görevi yerine getireceğiz.

Dr.İlhami Pektaş

https://www.subconturkey.com.tr/mevlut-aydin-ve-fmc-hidrolik-basari-hikayesi/?fbclid=IwAR1NfKeD1kyg4SdvKvAP-C0hhZy9n9lMGm-2Fn6mLGYMYi07hg4Nj9Y74xQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir