YERLİ VE MİLLİ TCV MARKA TRAMBÜSLERİMİZ- Dr. İlhami Pektaş

Gücünü yol boyunca asılı elektrikli kataner sisteminden alan, elektrik hattının olmadığı yerlerde batarya sistemi ile şarj olan, Raylı sistem gövdesine sahip olması sebebiyle yolcu kapasitesi yüksek, Raylı sistem altyapısına gereksinimi olmadığından altyapı maliyeti düşük ve karayolunu kullanması sebebiyle rota özgürlüğüne sahip elektrikli otobüslerdir. Trambüslerin yurt dışındaki adı troleybüs’tür.

Trambüsler, tramvaylarla büyük benzerlik gösterir. Ancak tramvaylar raylardan hareket ederken trambüsler tekerlekleri ile hareket ederler. Trambüs ile raylı sistemlere yakın bir yolcu kapasitesi sağlamak mümkündür. 18-21-24-30 metre gibi alternatif uzunluklarda üretilebilen trambüsün, teknik olarak tramvay sistemleri ile benzerlikleri olmasına rağmen, ilk yatırım maliyetleri çok daha düşüktür. Trambüs, motor ve aktarma organlarının ek yer kaplamadığı ve araç uzunluklarının pratikte 30  metreye kadar çıkabildiği araçlar olduğundan, aynı uzunluktaki konvansiyonel dizel motorlu araçlara kıyasla, daha yüksek yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Özellikle eğimin %6’dan fazla olduğu kısımlarda, raylı sistem araçları zorlanabileceğinden, yüksek eğimli bölgelerde trambüs sistemleri daha avantajlıdır ve %18’e varan eğimleri rahatlıkla çıkabilmektedir.

Araçlar aynı otobüs gibi üretilmiş olmakla birlikte, araçlar 400 voltun üzerinde düz akımla çalışan elektrik motoruyla hareket ediyor. Trambüs motorları maksimum seviyede sessiz ve güçlüdür. Araçlarda debriyaj ve gaz pedalı bulunmaz ve gaz pedalı yerine, akım geçişini ayarlayarak hızı yükselten reosta adı verilen özel bir pedal bulunur. Trambüsler, bataryaları sayesinde yol çalışmalarından, elektrik kesintilerinden ve araç üstünde bulunan kabloların temassızlığından etkilenmezler.

Tramvay-Metro-Trambüs ile konvansiyonel otobüsler arasındaki en önemli fark, birden fazla akstan tahrikli olmalarıdır. Elektrikli motorlarda birden fazla motor beraber sürülebilir ve kontrol edilebilir olduğundan, birden fazla akstan tahrik verilebilmekte ve aktarma organları zorlanmamaktadır.

Trambüs, günümüzde kullanılan diğer toplu taşıma araçlarına kıyasla; yolcu kapasitesi, enerji tüketimi, çevreye duyarlılığı ve modern yüzü ile bir adım öne çıkmaktadır. Toplam ağırlığı 40 tona yaklaşan konvansiyonel araçlara göre, enerji tasarrufunda yaklaşık %75’e varan avantaj sağlamaktadır.

Bozankaya Trambus, elektrikli, yolcu taşıma kapasitesi yüksek, enerji tüketiminde ekonomik ve çevre dostu olan modern çağın yeni toplu ulaşım aracıdır. İlk yatırım maliyetinin düşüklüğü ile öne çıkan Bozankaya Trambus, yolcular için kaliteli ve güvenli bir ulaşım sağlamaktadır. Sıfır emisyon ilkesi ile çalışan Bozankaya Trambus, çevreye duyarlılık konusunda öncülük etmektedir.

Trambüsler ülkemizde ilk defa 11 Mart 2015’te Malatyada kullanılmaya başlamıştır. Bozankaya Şirketi tarafından Malatya için üretilen 22 adet yerli trambüs modern teknolojilerle donatılmıştır. Elektrik kesintisi olduğunda Trambüsler  mevcut bataryaları ile 400 km gidebiliyor. Malatya’da hizmet veren trambüsler 80 km hıza sahip.

Malatya’dan sonra Şanlı Urfa belediyemiz de Bozankaya firmamızdan 25 m. Uzunluğunda ve 270 yolcu kapasitesine sahip yeni nesil  12 adet Trambüs alımına karar vermiş ve Eylül 2018 tarihinde hizmete başlaması planlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir