YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLİMİZ GEBZE’DE TANITILDI

Tüm fikri ve sanayi hakkıyla Türkiye’nin TOGG markalı SUV ve sedan yerli otomobilleri Gemlik/Bursa’da üretilecek. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Zorlu Grubu ortaklığı ile yapılacak yerli otomobillerin motor gücü 150 kw, 2 çeker aracın gücü 200 beygir, 4 çeker aracın ise gücü ise 400 beygir olacak. Üretilecek otomobiller 30 dakika şarjla yüzde 80 doluluk oranına ulaşacak ve li-ion pil hücreleriyle 300 artı ve 500 artı kilometre menzile ulaşabilecek.

Yerli otomobil uzaktan 4G/5G bağlantıyla merkeze bağlanarak tüm güncellemeleri yapılabilecek ve arıza durumunda araç servis ekibi tarafından uzaktan müdahale edebilecek. Otonom sürüş teknolojisine sahip olacak yerli otomobiller trafiğin sıkışık olduğu zamanlarda kendiliğinden dur-kalk yapabilecek. Otomobil, 7 standart, 2 opsiyonel hava yastığı ve aktif güvenlik sistemlerine sahip olacak. Tüm tekerlerden çekiş ile 400 beygir güce sahip olacak. 0-100 kilometre hıza 4,8 saniyede ulaşacak araç, 180 kilometre azami hıza sahip olacak.

TOGG, fabrikanın temelini 2020 yılında atacak. Fabrika için 22 milyar lira yatırım yapılacak ve 4 bin 323 kişi istihdam edilecek. 2021’de fabrika tamamlanacak ve 2022’de ilk araç banttan çıkacak. 2030 yılına kadar fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen ülkemize ait 5 modelde yılda 175 bin adet üretilecek.

31 Aralık 2035’e kadar 30 bin otomobil alım garantisi verilen araçlar için şimdiden büyük talepler gelmeye başladı. Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği, yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak.

Yerli ve milli otomobilimiz için 65 yıllık gecikmeden sonra nihayet kuruluş aşamasına geçtik. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir