YENİ SAĞLIK TESİSLERİNE YERLİ VE MİLLİ RÖNTGEN CİHAZI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrasında yapımı tamamlanan ya da karantina merkezine dönüştürülen hastanelerde yerli üretim röntgen cihazları tercih edildi. Türkiye’de “Yerli Malı Belgesi”ne sahip tek röntgen üreticisi olan Dinamik Röntgen, mevcut ürünlerinin yerlilik oranını artırmaya yönelik faaliyetler yürütürken, salgın sonrasında artan talebi karşılamak için çalışmalar yapıyor.

Yeşilköy, Sancaktepe ve Hadımköy’de yapımı tamamlanan acil durum hastaneleri ve Mardin Ömerli’deki gibi karantina hastanesine dönüştürülen tesisler ve diğer hastaneler için 1 hafta gibi kısa sürede yerli ve milli imkanlarla üretilen 15 dijital röntgen cihazı teslim edildi.

Yerli üretici Dinamik Röntgen, söz konusu dönemde 20 röntgen sisteminin ihracatını gerçekleştirdi.

Firma Sahra hastaneleri ve mobil sağlık tarama araçlarında akciğer taramalarında kullanılmak üzere özel olarak bir cihaz tasarladı. Cihaz, 9 megapiksellik yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi elde ederek virüs veya diğer hastalıkların teşhisinde büyük kolaylık sağlıyor. Bu cihazlar için tasarımı ve yazılımı dahil üretilen 100 kHz’lik yüksek frekanslı x-ray jeneratörlerini de sisteme entegre edilerek yerlilik oranının yüzde 65’in üzerine çıkarılması hedefleniyor. Firma bu cihazlardan yılda 200 adet üretebilecek kapasiteye sahip.

Hastaya göre otomatik olarak merkezlenen röntgen cihazı, 100 kHz’lik yüksek frekans sayesinde 1 milisaniye gibi çok kısa zaman içinde görüntü elde ediliyor ve günde 600-700 çekim yapılabiliyor.

Ostim’de üretim yapan Dinamik Röntgen firmamızı tebrik ediyor, yerli ve milli üretimlerinin artarak devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir