ÜLKEMİZİ KURTARACAK TEK KALKINMA MODELİ : ÜRETİM EKONOMİSİDİR-Dr.İlhami Pektaş

Dr. İlhami Pektaş.

2008-2009 krizinden sonra iş adamlarımız artık sanayiden para kazanılamayacağını anlayınca, inşaat, hizmet sektörü gibi daha kolay ve çabuk para kazanacakları sektörlere yöneldiler. Bu dönemde devlet adamlarımız bunları durdurmadı aksine destekledi. Bu eğilim, insanlar için kısa vadeli kazanç gibi görünse de uzun vadede 80 milyonluk nüfusuyla etrafındaki bütün devletlere teknoloji satabilecek Türkiye için büyük kayıp oldu. Ayrıca, Son yıllarda sanayici iyice bunalıma girdiğinden bizdeki önemli firmalardan bazıları kapanmaya ve bazıları da yabancılar tarafından satın alınmaya başlandı.

Uzun zamandır orta gelir tuzağı içinde bocalayan ekonomimiz, son gelişmelerin ardından derin bir yara aldı. Bu da milletimize işsizlik ve geleceksizlik olarak yansıyor. Ülkemiz, işsizlik genç nüfusta yüzde 30’lar seviyesine ulaştı. Genç nüfus iş bekliyor. Ekonomimizin bel kemiği olan KOBİ’lerimiz ağır borç altında eziliyor ve üretemez hale gelmiş durumda. Acilen üreten kesimi desteklemeli ve içine düştüğü durumdan çıkarmalıyız. Bir kerelik yapılan satılan inşaatlar yerine, milletimize yıllar boyu ekmek getirecek üretim haneler kurmalı, sanayimizi güçlendirmeliyiz. Bunun farkında olduğumuz için de rant ekonomisine değil, üretime dayalı ekonomik programın temelleri artık atılmalı ve bu program büyük bir kararlılıkla uygulanmalıdır.

Türkiye ekonomik istikrarını, hedeflerini inşaat ve emlak yatırımlara dayalı rant geliri ile değil, üretime, istihdama ve ihracata dayalı yatırımlarla gerçekleştirebilir. “Bizlere rant ekonomisine dayalı rant geliri ile kazanç sağlayanlar değil, üretim ve istihdam sağlayacak yatırım yapan girişimci, üretici ve ihracatçı politikalar ve işadamları lazım. Ekonomide üretime geçmediğimiz müddetçe aynı Yunanistan’ın başına gelenler ileride bizim de başımıza gelecektir.

Devlet politikası olarak; Yapılacak tüm ihalelerde yerli üretimi teşvik edersiniz, en az % 70 yerli katkı şartı ve bir kısmının en az % 30 milli markalı üretim olması için şartnameye eklersiniz, ayrıca ithalat girdilerini ve türlerini tespit ederek bunların hangilerini Türkiye’de yapabilecek kapasitede firmalar olduğunu çıkartırsınız, ithal ikamesi ile başta stratejik ürünler olmak üzere ithalatı önleyecek tedbirleri alırsınız. AR-GE destekleri ile yerli ve milli markalı üretiminizi desteklersiniz böylece sanayimizin çarkları dönmeye başlar. Eğer Ar-Ge’sini kendi geliştirdiğiniz bir ürün üretebilirseniz ve bu ürünleri yaygınlaştırırsanız dünyada ilk 10 ekonomi arasına girebilirsiniz. Ayrıca Dünyada örnekleri olduğu gibi bu konuda başarılı olan firmalar devletin koruması altında olmalı, devlet bu firmalara destek vermeli. Bunu Türkiye`de oturtacak bir üst akıl gerekiyor.

Eğer ülkemizin kavuştuğu bu yeni istikrar döneminde de üretim ekonomisine geçemezsek bir daha geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir