TÜRKİYENİN İLK YERLİ VE MİLLİ SİVİL ZIRHLI ARACI : ADBA

 

    

Akdeniz Güvenlik Hizmetleri A.Ş. iştiraki Mai Grup tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen ilk sivil zırhlı midibüs olma özelliğini taşıyan “ADBA” göreve hazır. Geliştirilen midibüsün kendi sınıfında dünyada ve Türkiye’de bir benzeri yok.

Midibüs’ün balistik koruması çok yüksek, B-7 zırh delici mermilere karşı koruma sağlıyor. Buna ilave olarak aynı zamanda otobüsün tabanında mayın koruması var. Midibüs sınıfında dışı sivil görünümlü olup içi tamamen askeri olan bir araç henüz üretilmedi.

Zırh delici mermi ve mayınlara karşı yüksek derecede koruma sağlayan sivil aracın camları “polikarbon” ile kaplı. Taşlı, sopalı ve molotoflu saldırılara karşı bu cam mukavemet sağlıyor. Araç 18 ton ağırlığa sahip. 24+1 ve 22+1 yolcu kapasiteli iki model olarak tasarlandı. Araç,140 kilometre hıza kadar ulaşabiliyor.

Araç, zırh seviyesine göre çok farklı görevlerde ve tutuklu mahkumları taşıma gibi amaçlarla da kullanılabildiği gibi girilmesi zor ve tehlikeli yerlerde, silahlı kuvvetler ve emniyet teşkilatı için yardım amaçlı asker ile sivil görevlerde risk olmadan kullanılabiliyor.

Akdeniz Güvenlik Hizmetleri A.Ş. ve iştiraki Mai Grup’tan emeği geçen tüm çalışanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir