TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ DİZEL MOTOR MARKASI : YAVUZ MOTOR

Yavuz Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. TÜMOSAN’ın kurucusu rahmetli Prof.Dr.Sedat Çelikdoğan tarafından 1991 yılında Gölbaşı’nda kurulmuştur.
1975-76 yıllarında 100.000 motor üretim hedefiyle yola çıkarak SAN’lı şirketleri Tümosan, Taksan, Temsan, Testaş ve Gerkonsan başta olmak üzere 200’e yakın fabrika kuran Erbakan hocanın Motor kürsüsünden asistanı ve baş danışmanı olan Prof.Dr. Sedat Çelikdoğan, Türkiye’nin Motor konusunda en bilgili kişisi ve duayenidir.
TÜMOSAN’da görevden alınan Rahmetli Çelikdoğan, Türkiye’nin mutlaka Motor’unu Türk mühendisleri tarafından yerli imkanlarla ve milli marka olarak üretilmesi inancı doğrultusunda YAVUZ Motor’u kurdu.
2002 yılının başında YAVUZ MOTOR markasını tescil ettirerek endüstriyel dizel motor üretimine başladı. Yavuz motor çok kısa bir sürede olmaz denileni gerçekleştirerek tamamen Türk mühendisliği ile en kaliteli ve ekonomik dizel motorları üretti.
Ürünleri :
Jeneratör İçin Dizel Motorlar,
Endüstriyel Tip Dizel Motorlar,
Otomotiv sektörü için Dizel Motorlar,
Marin Tip Dizel Motorlar.
Türkiye’nin Milli motor başta olmak üzere stratejik ürünler geliştirmesi ve üretmesi için gece gündüz bütün hayatını adayan Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan hocamızı rahmet ve saygıyla anıyorum. Mekanı cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir