TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ ELEKTRİKLİ KAMYONU : ANADOLU ISUZU NPR10 EV

NPR 10 EV’nin tüm Ar-Ge, tasarım ve üretimi Anadolu Isuzu tarafından gerçekleştirildi. Aracın üstün teknolojiye sahip elektrikli motorunda Aselsan ortaklığı sağlanırken akü tercihinde ise yine bir Türk markası Altınay kullanıldı. Aselsan imzalı elektrikli motor; motor kontrol ünitesi, güç dağıtım birimi, araç kontrol ünitesi ve DC / DC dönüştürücüler tarafından desteklenen ve kontrol edilen sabit mıknatıslı senkronize elektrik motoru gibi güç sistemleri bu projeye özel olarak geliştirildi. Altınay aküler AC şarj ünitesinde 4 saat gibi kısa bir sürede hızlı şarj olurken, DC özel şarj üniteleriyle çok daha kısa bir sürede tamamen şarj edilebiliyor.
NPR 10 EV, AC şarj ünitesiyle 4 saat, DC şarj ünitesiyle 30 dakika içerisinde tam kapasite şarj edilebilen iki akü sistemine sahip. Her birinde 168 hücre olmak üzere toplamda 336 hücre bulunuyor.
Anadolu Isuzu tarafından gelecekte sunulacak hibrit ve elektrikli araç ürün yelpazesinin ilk modeli ve ilk %100 yerli elektrikli kamyon olan NPR 10 EV, 4 milyon USD’lik bir yatırım ve 70 kişilik özel bir ekibin çalışmaları ile gerçekleştirildi.
Şehir içi taşımacılığında 0 karbon emisyonu ile yeni çözüm sunacak olan Türkiye’nin ilk yerli elektrikli kamyonu NPR 10 EV, bir tam dolu şarj ile 110 km mesafe gidebiliyor.
Yüzde 100 elektrikli motora sahip olan NPR 10 EV , 6.6 ton taşıma kapasitesi, 335 BG ve 1500 Nm tork değeri, geniş kabini, yüksek manevra kabiliyeti ile şehir içi taşımacılığında ideal araç olmaya aday olarak gösteriliyor.

ANADOLU ISUZU’yu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Dr. İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir