TÜRKİYE NASIL DIŞA BAĞIMLI HALE GETİRİLDİ ?

Türkiye’nin ilk yerli ve milli Devrim otomobili ve ilk milli Buharlı Treni Karakurt 1961’de Eskişehir’de, milli Bozkurt buharlı treni 1961’de Sivas’ta, ilk milli Traktör’ü HSG , 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi.

Yapımını üstlenen 3 Türk mühendisin isimlerinin baş harfini taşıyan HSG(H- Hamit Demirtaş, S-Suleyman Kadayifçilar, G-Gazanfer Harzedan) milli traktöründen yalnızca iki adet üretilebildi.

Maalesef Devrim arabaları, Bozkurt ve Karakurt buharlı lokomotifleri, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Nuri Killigil, Şakir Zümre ile aynı kaderi paylaştı. Seri üretime geçilemedi. Seri üretime geçen Nuri Killigil, Nuri Demirağ, Şakir Zümre ise Amerikan Marshall yardımları gereği üretimden kasıtlı olarak uzaklaştırılarak ekonomik sıkıntı içinde kapatıldı. Nuri Killigil’in fabrikası ise sabotaj ile yok edildi. Bu fabrikalar o yıllarda desteklenerek geliştirilseydi bugün kendi uçağını, kendi otomobilini, kendi trenini ve silahını üreten daha farklı daha güçlü bir Türkiye olacaktı.

İlhami Pektaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir