TÜRKİYE KRİPTO PARA KULLANAN ÜLKELER SIRALAMASINDA AVRUPADA BİRİNCİ DÜNYADA DÖRDÜNCÜ SIRADA

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyada en çok kripto para kullanan ülke sıralamasında Avrupa’da 1.ci, Dünya’da 4.cü sıradayız.
Dünyanın sırasıyla en büyük 74 ekonomisi olan Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkeleri üzerinden yapılan araştırmada, Nijerya yüzde 33 kripto para kullanımıyla ilk sırada. Vietnam yüzde 21 ile 2’nci, Filipinler yüzde 20 ile 3’ncü sırada yer alırken Türkiye yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı.
Ne çok çalışmadan, üretmeden, ter dökmeden para kazanma hırsımız varmış!
1980’li yıllarda Türkiye’de bankerler türemişti. Herkes evini arabasını satıp bankerlere yatırıyordu. Niye çünkü açıkgöz bankerler aç gözlü yatırımcılara daha çok kazanacaklarını vaat ediyordu. Bir getirene 10 verecekti, 20 kat verecekti. Parasına para katlayacaktı.
Yakınlarda ise biri ÇİFTLİK BANK ile diğeri COİN ile insanlarımızı kandırarak biriken milyon dolarları aldı yurt dışına kaçtı yine aynı taktikle. Çalışmadan, üretmeden bana paranı getir sen evinde git yat sonra gel 10 katını 20 katını verelim sloganıyla…
Kimse alın teri ile üretmek ve kazanmak istemiyor. Herkes kısa yoldan yorulmadan oturduğu yerden malı götürme para kazanma derdinde…
Ama bu öyle olmuyor işte. İş tersine dönüyor ve sonra onlar senin bütün malını alıp götürüyorlar.
Yalnızca Türkiye’de 33 adet kripto para borsası var. Thodex bunlardan sadece birisi. Sadece birisinde yaklaşık 400 bin kişi işlem yapılıyor ve 2 milyar dolar yani 16 milyar TL işlem görüyor. Siz bunların hepsinde dönen parayı bir düşünün.
Ne kadar çok çalışmadan para kazanmak isteyen insanlarımız varmış!!!
Bu paraların ekonomiye, üretime, sanayiye akması gerekirken, parayla para kazanma hırsı hep sahtekarlara yarıyor maalesef.
Çalışmadan, üretmeden, ticaret yapmadan, ter dökmeden, riske girmeden para kazanma hırsı hep zarara uğratıyor insanları.
Üstelik hiç ders de almıyoruz. Hep çalışmadan, yorulmadan kazanç peşindeyiz.
Hiç çalışmadan üretmeden, terlemeden helal para kazanılabilir mi? Üstelik dinimizce de uygun görülmediği halde.
Ne güzel söylemiş atamız:
“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir