TRIZ : ” BİR BULUŞLA SONUÇLANAN PROBLEM ÇÖZME TEKNİĞİ” -Dr.İlhami Pektaş

TRIZ, Rusça “Teorija Rezhenija İzobretatelskih Zadach” kelimelerinin baş harfi olup İngilizce “Theory of Inventive Problem Solving” , TIPS veya Türkçe “Buluşsal Problem Çözme Teorisi” veya “Yaratıcı Problem Çözme Teorisi” olarak kullanılmaktadır.
Orijinal TRIZ çalışmaları Genrich Altshuller tarafından Rusya’da 1946 yıllarda geliştirilmeye başlanmıştır. Küçüklüğünde, “her konunun bir kitabı var, niçin buluş yapmanın bir kitabı yok” diye hayal kuran Altshuller, Rus donanması patent ofisinde askerlik görevi sırasında dört yılda okuduğu 200.000 patent ile buluşa giden yolda çok önemli bir teoriyi geliştirme fırsatı bulmuştur. Tamamen bir metodolojiye dayalı bu yöntemle herkesi buluş yapabileceği iddia edilmiştir.
Günümüzde 3 milyon adet patent (buluş) taranarak tüm buluş yolları tesbit edilmiş ve bir problemin nasıl çözüleceğinin yolu bulunmuştur.
Bu metotta bir problem dünyanın her yanından taranan farklı sektör ve farklı yaklaşımlar ile çözüm yolları ortaya konulmakta ve sizin tarafınızdan en uygun çözüm yolu tesbit edilerek yeni bir buluşla sonuçlanan yeni bir problem çözümüne ulaşılmaktadır.
Samsung bu yöntemi kullanarak yıllık cirosunu 340 milyar USD’a çıkarmıştır.Trafik kazalarında ölüm vakalarının önlenmesi için hava yastıklarının, emniyet kemerinin uygulanması bu metotla bulunmuştur. Bugün dünyada TRIZ yöntemini kullanan : 3M, BAE Systems, Boeing Corporation, Daimler Chrysler, Dow Chemical, IBM, Intel, Johnson & Johnson, Kodak, Nestlé, OTIS Elevators, NISYS, Whirlpool, Saipem and BTicino, Allied Signal, Amoca, Ford, GM, Hewlett-Packard, Hitachi, Honeywell, IBM, İntel, LG Electronics, Lockheed Martin, Motorola, Kimberly-Clark, McDonell Douglas, NASA, Panasonic, Peugeot, Procter&Gamble, Samsung, Rockwell, Siemens, Shell, Rockwell, Rohm and Hass, Rolls Royce, Toyota, United Technologies, Visteaon, Xerox, Kent State University, Pennsylvania State University, Vanderbilt University gibi binlerce kuruluş vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir