TRENLERİMİZİ ASELSAN’IN MİLLİ KONTROL SİSTEMİ YÖNETECEK

Üyemiz ASELSAN, raylı sistemler alanında geliştirdiği milli yazılım ve elektronik çözümlerle yurt dışı bağımlılığını sona erdirdi.
Yeni nesil trenlerde yüksek emniyet ve güvenilirlik seviyesine sahip Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi ile Cer (Çekiş) Sistemi gibi ileri teknolojili bileşenler olarak ön plana çıkıyor. Raylı araçlarda yer alan kritik teknolojilerden çoğu ileri güç ve kontrol elektroniği ile bilgisayar ve bilgi teknolojileri tabanlı olarak görev yapıyor. Bu kritik teknolojilere dayalı bileşenlerin maliyeti, araç toplam maliyetinin yüzde 50’sine ulaşıyor.
ASELSAN, Türkiye’nin saatte 160 kilometre hıza sahip ilk milli elektrikli tren setleri için Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi ile Cer Sistemi geliştirdi. Daha önce ithal edilen söz konusu sistemler, ASELSAN tarafından yürütülen geliştirme faaliyetlerinin sonunda yurt dışı pazarlara ihraç edilebilecek seviyeye geldi.
Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi, trenin merkezi yönetimini sağlayan “beyin” işlevi görüyor. Sistem, özgün yazılım, donanım ve algoritmalarla yüksek güvenliği sağlayacak şekilde tasarlandı. Geliştirilen Sistem temelde aracın hızlanma, yavaşlama (frenleme), durma, kapı kontrolü, yolcu geçişleri ve ışıklandırma gibi hayati öneme sahip işlevlerini denetlerken, iklimlendirme ve yolcu bilgilendirme gibi konfora yönelik alt sistemleri de yönetiyor.
Milli kontrol sistemi ile testleri devam eden milli hızlı trenimizin önümüzdeki yıl Ankara-Sivas hattında hizmete girmesi planlanıyor.
Aselsan firmamızı tebrik ediyor, milli tasarım ve üretimlerinin artarak devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir