Teknofest Çerçevesinde Türkiye’de İlk Kez Hyperloop Geliştirme Yarışmaları Düzenlendi – Dr.İlhami PEKTAŞ

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında bu yıl ilk kez TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) öncülüğünde düzenlenen ‘Hyperloop Geliştirme Yarışması’, 15-19 Ağustos tarihlerinde Kocaeli’nde gerçekleşti. TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde düzenlenen yarışmaya, 55 üniversiteden 57 takım başvuru yaptı. Yarışmaya katılmaya hak kazanan 16 takım ve ekip üyesi yaklaşık 250 öğrenci geliştirdikleri araçları sergiledi. Yarışmanın finalistleri, 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirilecek olan Teknofest’te ödüllerini alacak.

Hyperloop Geliştirme Yarışması, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin manyetik levitasyon ile tahrik teknolojileri geliştirebilmelerine ve yeni nesil ulaşım teknolojileri konusunda bilgi birikimi kazanmalarına olanak sağlayacak teknoloji odaklı bir yarışma olarak tasarlandı. 5.nesil taşımacılık teknolojisi olarak bilinen Hyperloop, araçların vakumlu tüplerde sürtünmesiz olarak ses üstü hızlara çıkarak seyahat etmesine imkan sağlıyor.

İlk defa Tesla ile SpaceX şirketlerinin sahibi Elon Musk tarafından küresel gündeme taşınan ve dünyada ilk kez seri üretim çelik boruların uzay teknolojisinde kullanıldığı Hyperloop Konsepti; temelde çelik tüpler içerisinde tekerleksiz araçların sürtünmesiz bir ortamda 1.200 kilometrelik hıza ulaşabilen yük ve yolcu taşımacılığını öngörüyor.

Projeye, TÜBİTAK RUTE, TCDD, TÜRASAŞ, TENMAK, YAPI MERKEZİ, ERCİYAS BORU, BOTAŞ ve ARUS destek oldu.

Etkinlikte 5. nesil ulaşım modu olarak anılan Hyperloop teknolojisi kapsamında geliştirilen araçlar yarıştırıldı. Yarışmaya katılan takımlar; Erciyas Holding tarafından üretilen 208 metre uzunluğunda vakumlu tünelde geliştirdikleri araçları yarıştırarak Kapsül Tasarımı, Kontrol Merkezi ile Haberleşme, İtki Sistemi Tasarımı, Levitasyon Sistemi Tasarımı, Frenleme Sistemi ve Yarış Güvenliği alanlarında değerlendirildiler.

TÜBİTAK RUTE koordinasyonunda düzenlenen yarışmanın finaline ve ödül törenine katılan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TCDD Genel Müdürü ve ARUS Başkanı Hasan Pezük ile birlikte yarışmaya katılan takımlara “en iyi takım ruhu”, “jüri özel, “özel”, “en iyi senaryo”, “görsel tasarım”, “teknoloji gösterim” ve “teknik tasarım” kategorilerinde ödüllerini verdiler.

Avrupa’nın en iyi Hyperloop altyapılarından birisini gerçekleştiren TÜBİTAK RUTE, Türkiye’de Hyperloop alanında araştırma yapmak isteyen akademisyenler, öğrenciler ve şirketler için burada araştırma laboratuvarı ve atölyeler kurarak bu teknolojiyi destekliyor.

ARUS, bu projede başta TÜBİTAK RUTE, TCDD, TÜRASAŞ, YAPI MERKEZİ ve ERCİYAS HOLDİNG olmak üzere tüm üyeleri ile öğrencilere ihtiyaç duydukları her konuda malzeme, atölye, avadanlık, vb. destekler sağlıyor.

Türkiye’de ilk kez Hyperloop Geliştirme Yarışmasını düzenleyen ve başarıyla sonuçlanmasını sağlayan başta TÜBİTAK başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal ve TÜBİTAK RUTE müdürümüz Dr. Mehmet Ali Çimen olmak üzere tüm ekibine ve projeyi destekleyen tüm kuruluşlarımıza teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir