TAHTAKALEDE ÖĞRENDİĞİ KOLONYA İMALATI HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Türkiye’nin asırlık şirketleri arasında yer alan, 1923’te kolonya üretimiyle başladığı ticari hayatına 650 çeşitlik ürün gamıyla devam eden Eyüp Sabri Tuncer, 74 ülkeye yaptığı ihracatla da adından söz ettirmeyi sürdürüyor.
1923’TE SATIŞ MAĞAZASINI AÇTI
Eyüp Sabri Tuncer, savaşın sona ermesinin ardından doğup büyüdüğü İnegöl’de yeniden ticarete atıldı. Baba evini satıp Türkiye’nin başkenti ilan edilen Ankara’nın yolunu tutan Eyüp Sabri Tuncer, 1923’te yeni yapılanan ve nüfusu artan başkentte “bonmarşe” olarak tanımlanan perakende satış mağazasını açtı.
Eyüp Sabri Tuncer’in adıyla anılan mağazası, aileler için zengin bir ürün yelpazesi sunuyordu. Mağazada bu dönemde ana faaliyet kolu olan ısmarlama gömlekçilikle birlikte şapka, atkı, mendil, çorap, kösele ve deri valiz, el çantası, şemsiye gibi tuhafiye ürünlerinin satışı yapılıyordu.
İMALATI ESANS SATICISINDAN ÖĞRENDİ 
Tuncer’in bir İstanbul seyahati sırasında Eminönü Tahtakale’de bir esans satıcısından öğrendiği kolonya imalatı, kendisinin ve ailesinin tüm yaşamını kökten değiştirdi. 1930’lu yılların zorlu pazar koşullarında, mağazada satılan tüm ürünlerin fiyatlarının net olduğunu ifade etmek için ürün kataloğu olarak da kullanılan broşürler hazırlayan işletme, bunları, kolonyada müşteri kazanmak ve ürünü bir tüketim malzemesi olarak benimsetmek amacıyla posta kutularına ve kapılara bırakarak dağıtımını sağladı.
PROMOSYON KUPONU FİKRİ

1930’larda ürün kataloğu gibi bir kavramın ortaya çıkmasına öncülük etti. Kampanyalar yapıp satışları hızlandırdı. Bu kampanya sayesinde kolonya tüketim alışkanlığı oluşmaya başladı ve zamanla kolonyaya talep arttı. Günlük hayatta daha çok kullanılmaya başlanan kolonya, halk tarafından beğeni ile karşılandı ve sevilen bir ürün haline geldi.

1942 yılına gelindiğinde ise büyük bir yangın yaşandı. Yaşanan bu sıkıntılı süreçte çevresinde oluşturduğu güven ve ileri görüşlü tutumu ile yaptırdığı sigorta destekçisi oldu. Böylece kısa sürede yeniden ayağa kalktı.

Eyüp Sabri Tuncer’in iki oğlu, 1950’li yılların ortalarına gelindiğinde iş hayatında aktif rol almaya başladı. Oğul Sabahattin Tuncer, yurt dışındaki ham madde üreticilerine mektuplar yazarak kendi formülünü geliştirmeye yönelik çalışmalara başladı. 1961’de şirket, Eyüp Sabri Tuncer ve Oğulları Kolektif Şirketi haline getirildi ve üretim çalışmalarına hızla devam edildi.
Bu şirketi diğer şirketlerden farklı yapan Eyüp Tuncer’in bütün çocuklarının üretimden gelerek işçiler ile birlikte üretimin tüm aşamalarını görerek yetişmeleridir. Eyüp Sabri Tuncer şirketi yöneticilerinin en önemli özelliklerden bir tanesi de örgüt kültürüne sadık kalmalarıdır.
İlk açtıkları dükkanı hala eski haline sadık bir şekilde işletmeye devam ediyorlar. Kurum kültürü ve iklimine çok dikkat ediyorlar. 100 yıllık şirket oldukları için kriz zamanlarında nasıl bir davranış tarzı göstereceklerini çok iyi biliyorlar. Halka fırsattan istifade devasa kârlar ile mal satmak varken etik kurallara bağlı kalması onları iyi bir şirket haline getiriyor.
1967’DE KENDİ FORMÜLÜNÜ GELİŞTİRDİ
1967’de çalışmalar netice verince firma kendi limon kolonyası formülünü geliştirerek üretime geçti. Böylece Türkiye’de ham maddelerden kendi formülünü geliştiren ilk kolonya markası ortaya çıkmış oldu. 1994’te Sabahattin Tuncer’in oğlu Engin Tuncer yönetimi devraldı ve 1995’te Ankara Lalahan’da 7 bin metrekarelik alan üzerinde modern, tamamen bilgisayar tabanlı üretim yapabilen, yüksek üretim kapasiteli bir fabrika kuruldu.
Marka bilinirliği amacıyla reklam çalışmalarına da başlayan Engin Tuncer, 2007’de oda kokusuyla ürün gamını çeşitlendirmeye başladı. Yüzyıllık Markalar Derneği üyesi Eyüp Sabri Tuncer, 2023’e gelindiğinde Türkiye’nin her bölgesine ulaşmış, kozmetikten kişisel bakıma 650’ye varan ürün çeşidi ve 74 ülkeye ihracatıyla ünü dünyayı aşan bir şirket haline geldi.
1923’den Önce Kuruldu
Eyüp Sabri Tuncer  aslında işletmeyi 1923’ten önce kurmuştu ancak mağazalaşmış ve ete kemiğe bürünmüş hali olduğu için 1923’ü baz alarak 100.cü yılını tamamladılar. Şimdi ise ikinci yüzyıla doğru daha da büyüyerek adım atıyorlar. Sürekli kendisini yenileyen ve teknolojik gelişmelere ayak uydurarak yükselen bir şirket olarak insanlara, topluma, çevreye faydalı kaliteli ürünler üretiyorlar.
ANKARADA İLK AÇILAN MAĞAZA
Eyüp Tuncer, İnegöl’de tuhafiyecilik yaparken arkadaşlarıyla arabalarına yüklediği kıyafetleri satmak için il il gezerken yolu Ankara’ya düşüyor ve burada kalmaya karar veriyor. Ankara’da ilk mağazasını 1925-1926 arasında Anafartalar Caddesi üzerinde açıyor.
O MAĞAZA 100 YILA YAKIN SÜREDİR HER GÜN AÇILIR
Eyüp Sabri Tuncer ürettiği kolonyayı, promosyon kuponlarının yanı sıra mesire ve piknik alanlarına ve tren garına giderek insanlara ikram ederek tanınırlığını artırıyor. Böylece hediye kolonya almak için mağazaya gelen müşteriler zamanla kuyruklar oluşturuyor ve o günlerde başlayan kuyruklar bugün hala devam ediyor. O mağaza 100 yıla çok yakın bir süredir her gün açılır. Her gün tertemiz, pırıl pırıl, eski dekoruyla, zeminiyle yerdeki çini taşıyla muhafaza ediliyor ve satışa devam ediyor.  anlattı.
“1969’dan beri kendi formülümüzle ürünlerimizi yapıyoruz”
Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer, sonrasında şirketi devralan babası Sabahattin Tuncer’in işler azalınca aynı zamanda Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde de çalışmaya başladığını söyledi. Sabahattin Tuncer’in üniversitede çalışırken bir gün bitkilerden elde edilen esanslarla ilgili bir kitap gördüğünü ve kitabın Fransa’dan getirilmesi için girişimlerde bulunduğunu dile getiren Tuncer, “O kitap geldiğinde dünyalar benim oldu’ derdi. Sonra hocalarla ve yurt dışındaki bir firma ile işbirliği yapıyor. Bir süre yurt dışından ürün getiriliyor. Sonra zamanla her şey Türkiye’den tedarik edilmeye başlanıyor. 1969’dan beri kendi formülümüzle ürünlerimizi yapıyoruz.” ifadesini kullandı.
74 ülkeye ihracaat yapıyor
2007’ye kadar sadece kolonya üreten Eyüp Sabri Tuncer aynı tarihte oda parfümü üretimine de başlıyor. 2015’ten sonra da kişisel bakım ürünleri alanına giriyor. Her zaman yeniliğe açık olan Tuncer  sürekli formüller geliştirerek el ve vücut losyonları, kremler, şampuan, sıvı sabun, zeytinyağlı ürünler, duş jelleri, diş macunu gibi ürünler de üretmeye başlıyor. Şu anda 250 çalışanı, otomasyon sistemi ile 650 çeşit ürün üretiyor ve 74 ülkeye ihraç ediyor. Bu ülkelerin başında Rusya, ABD, Avrupa ülkeleri geliyor. İkinci sırada Çin, Hong Kong, Singapur, Afrika ülkeleri var.
İHRACATI ARTIRMAK İSTİYOR
Eyüp Sabri Tuncer, gelecek dönemde ihracatı artırmayı ve dış satımın cirodaki payını yüzde 50’ye ulaştırmayı hedefliyor. Yurt dışında kozmetik alanında düzenlenen tüm büyük fuarlara katılan firma, ABD’de büyük marketlerde yer alarak, Rusya ve Singapur’daki satışlarını sürekli artırıyor. ARGE çalışmaları kapsamında çamaşır yıkama sıvısı çalışmalarına devam ederek daha sağlıklı formüller geliştirerek pazar payını artırmayı hedefliyor.
“Eyüp Sabri Tuncer her dönemde adil bir firma olmuştur”
Eyüp Sabri Tuncer markası bugün çok sayıda evlerde birçok insanın hatıralarında yer alıyor. Özellikle Kovid-19 sürecinde fiyatlarını artırmayarak  gönüllerde yer aldı. Bu sayede fiyatları dengeleyerek daha çok önem kazandı. Bu nedenle her evde olmasa bile birçok kişinin gönlünde, hafızasında Eyüp Sabri Tuncer markası var yer almış durumda.
‘ŞİRKET DEĞERLERİ’
Bu dönemde 100 yıllık marka olabilmek kolay değil. Şirketin değeri; paradan, menfaatlerden, şahsi hırslardan ve maddi beklentilerden farklı düşünmeyle kazanılır. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmak gerekir. Eyüp Sabri Tuncer her dönemde adil, samimi ve dürüst bir firma olmuştur. Çalışanına, iş yaptığı ve yaptırdığı kişilere, ortaklarına karşı adil olmuştur. 100 yıla ulaşan firmalarda bu kültür ve ticari ahlak mutlaka bulunur. Dürüstlük, gerçek samimiyet, insanlara, çalışana ve iş yaptığınız kişilere karşı saygı yoksa, bunun acısı çok kısa bir sürede çıkıyor. Eyüp Sabri Tuncer belki çok zengin değil ama toplum nezdinde büyük bir itibarı var.
YENİ YATIRIM PLANLARI
Eyüp Sabri Tuncer, yeni yatırım olarak Balıkesir’de bir etil alkol tesisi hayata geçirmeyi hedefliyor. Bu tesis Türkiye’nin 250 milyon litre olan yıllık ihtiyacının en az 50 milyon litresini karşılayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir