SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ TEKNOLOJİSİNDE YERLİ SİSTEMLER

Bugün dünyada 700’den fazla fabrikada 3 bine yakın farklı model araç üretiliyor. Üretilen bu araçların sadece yüzde 2’si elektrikli. Son zamanlarda ise yapay zeka ile çalışan, yazılım ile kendisini kontrol edebilen sürücüsüz otonom sistemler dünyada giderek yaygınlaşmaya başladı. Bu konuda sürüş sistemleri geliştiren ve başı çeken dünya firmaları arasında; Tesla, Uber, Google, Mercedes, Toyota, BMW, Volvo, Audi, Nissan, Ford, GM, Honda, Bosch, Hyundai gibi firmalar yer alıyor.

Yarı otonom sistemde araçtaki yazılım hem direksiyonu, hem freni hem de gazı kontrol edebilirken, tam otonom sistemde ise insan faktörüne gerek kalmadan araç yazılım ile doğrudan yol, trafik durumu ve çevre şartlarını kontrol edebiliyor.

Ülkemizde de bu konuda önemli çalışmalar yapan tamamen Türk mühendislerinin çalıştığı ve dünyanın en büyük otomotiv mühendislik firmaları arasında yer alan AVL Türkiye, otonom teknolojilerindeki çalışmalarını geliştirerek hibrit özellikli otonom araçların test sürüşlerini yapıyor.

Diğer otonom araç ise Teknoloji geliştirme şirketleri FEV Türkiye ve Kodeco iş birliğiyle geliştirilen yerli sürücüsüz elektrikli taşıt Otomod. İlk denemeleri yapılan Otomod’un yakın gelecekte, üniversite, hastane ve havaalanı gibi alanlarda yayaların kısa mesafede ulaşımlarını sağlamak için kullanılması planlanıyor. 4 yolcu kapasiteli sürücüsüz araçlar 45km/saat hıza çıkacak.

FEV, uzman mühendis kadrosu ile otomotiv sanayine tasarım, simülasyon, motor/araç kalibrasyonu, yazılım geliştirme, hibrit ve elektrikli taşıtlar ile otonom sürüş sistemleri alanlarında mühendislik hizmeti veriyor. KODECO, ise enerji verimli ve akıllı özelliklere sahip hafif araçlar geliştiriyor.

AVL Türkiye, FEV Türkiye ve Kodeco firmalarımızı tebrik ediyor, en kısa zamanda yarı otonom ve tam otonom sistemlerin ülkemizde sahaya çıkmasını bekliyoruz.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir