SIEMENS AG, TARİHÇESİ ve TÜRKİYE’DE SIEMENS PROJELERİ

Berlinde Ziyaret ettiğimiz, Türkiye için Velaro Hızlı Trenlerini üreten ve en az % 53 yerli katkı ile Hızlı Trenleri Ülkemizde üretmeye hazır olduğunu bildiren Siemens ;
1847 yılında Berlinde kuruldu. Kurucusu Werner Siemens’dir. Avrupa’nın en büyük teknoloji holdingidir. Şirketin yönetimi Almanya’nın Berlin ve Münih kentlerindedir.Holding uluslararası alanda üç ana sektörde faaliyet göstermektedir: endüstri, enerji, ve sağlık. Tüm dünya çapında, Siemens ve alt firmaları 190 ülkede tahmini olarak 480.000 kişi çalıştırmaktadır.
Başlıca Üretim alanları : Telekomünikasyon, Ulaştırma ve Otomotiv, Demiryolu araçları, Güç üniteleri, Otomasyon, Aydınlatma, Medikal teknolojiler, Su teknolojisi, Yapı teknolojileri, Ev aletleri, Yangın uyarı sistemleri, Bilişim servisleri, Siemens PLM yazılım sektörü.
Dünyanın ilk elektrikli tramvay hattı Siemens tarafından 1881’de Berlin yakınlarındaki Lichterfeld’e döşenmiştir. Berlin’deki Nonnendamm sanayi bölgesi 1914’de “Siemensstadt” (“Siemens Kenti”) resmi adını almıştır. Almanyayı Almanya yapan firmaların en önemlilerindendir.
TÜRKİYEDE SİEMENS ve FAALİYETLERİ
1856: Tanzimat ile birlikte batılılaşma konusunda ilk adımları atan Osmanlı’da ilk telgraf 1856 yılında Siemens&Halske tarafından kuruldu.
1907: Elektrik ve haberleşmede Siemens&Halske’nin ağırlığı arttı. Siemens&Halske’nin Viyana bürosuna bağlı olarak çalışan İstanbul’da Konstantinopel bürosu açıldı.
1914 : Türkiye’nin ilk elektrik santrali olan Silahtarağa’da Siemens&Halske cihazları kullanıldı.
1927: İstanbul’da Galata’da Elektro – Siemens radyolarını satmak için Radyo Türk Anonim Şirketi kuruldu.
1940 : Siemens 1940’ta ilk yatırım atağını elektrik sektöründe gerçekleştirdi.
1950 : 1950’de kurulan Çukurova Elektrik, Türkiye’nin en önemli elektrik işletmelerinden biriydi. Seyhan üzerindeki barajın elektrik işleri Siemens’in sorumluluğundaydı. Siemens’in, Türkiye’de telekomünikasyon alanındaki varlığı 1950’li yıllarda PTT’yle gerçekleştirilen teleks projesiyle başladı. Siemens, Devlet Demiryolları’nın yeni devrin muhabere sistemini kurdu. 1950’lerin ortalarında başlayan proje takip eden on yıl boyunca devam etti. 1950’lerde Türkiye’nin çeşitli yerlerinde uluslararası üsler kurulmaya karar verilmesiyle Sinop ve Çiğli’deki üslerin tesisat işlerini Siemens gerçekleştirdi.
1954 : 1954 yılında Siemens, Türkeli’nde Türkiye’nin en iyi asansörlerini üretmeye başladı.
1959 : 1959’da Siemens ve Koç ortaklığıyla Simko kuruldu.
1960 : Siemens ve PTT’yi buluşturan teleks iletişim projesi gerçekleşti. 1960’larda Sirkeci-Halkalı hattının elektrifikasyonu ve sinyalizasyonu yapıldı. Otomatik fren tertibatı o yıllar için büyük bir yenilikti.
1961 : 1961 yılında Türkiye’nin ilk sanayi bölgesi olarak inşa edilen Pilot Sanayi Bölgesi’nde (Bursa OSB) Siemens ürünleri ve mühendisliğiyle çok başarılı çalışmalara imza atıldı. Kartal Fabrikası faaliyete geçti.
1963 : Türk Siemens Kablo ve Elektrik A.Ş. kuruldu.
1967 : Siemens, Ankara’nın trafik sinyalizasyonunu gerçekleştirdi.
1969: 1969’da açılan AKM’nin yapımında da Siemens aktif rol oynadı.
1969: 1969 yılında kurulan Tofaş Fabrikası’nda Siemens ürünleri ve mühendisliğiyle çok başarılı çalışmalara imza atıldı.
1970: Siemens, Türk turizmi açısından büyük önem taşıyan ören yerlerini aydınlatma çalışmalarına Efes’ten başlayarak bir ilke imza attı. Bu yıl, Simko, Türkiye çapında TV vericileri kurdu, yayınların ülke geneline ulaşmasına öncülük etti. 1970’lerde gerçekleşen Dalaman Kağıt Fabrikası projesinde Siemens elektrik, tesisat ve jeneratör tarafını üstlendi.
1971: Türkiye’de özel sektörde öncü olan Simko Siemens Emekli Yardım Sandığı Vakfı kuruldu. Bu yıl Keban Barajı’nın jeneratörlerinden dördünün yapımını Siemens üstlendi.
1973: Boğaz Köprüsü ve çevre yollarının elektrifikasyonu Siemens tarafından gerçekleştirildi.
1976: Siemens, Türkiye’deki dördüncü Bölge Müdürlüğü’nü Bursa’da açtı. Aynı yıl, Elbistan Termik Santrali’nin kumanda, tesisat ve ölçü ayar sistemlerini Siemens kurdu.
1980: Siemens’in öncülük ettiği en önemli kurumlardan biri olan Türkiye Kalite Derneği (KALDER)’in temeli atıldı. Yine bu yıl, Batı Anadolu Koaksiyal Kablo Projesi Siemens- SİMKO tarafından alındı. Zamanın ilk geniş bantlı koaksiyal kablo projesiydi. Yine bu yıl Konya Tramvay Projesi’ni Siemens yürüttü. Aynı yıl, Şükrü Saraçoğlu, Ali Sami Yen, Halkapınar İzmir Stadı, Alsancak, Trabzon Avni Aker, Adana stadyumlarının ışıklandırılması SİMKO tarafından yapıldı. 1980’ deTürkiye Elektrik Kurumu’nun havai transmisyon projesi ihalesinde 154 noktayı Siemens aldı.
1986: Boğaziçi Köprüsü’nün her iki tarafından da Siemens tarafından 20’şer çiftlik fiber optik kablo çekildi.
1990: Siemens, Türkiye’de GSM sektörünün en güçlü altyapı sağlayıcılarından biri oldu. Aynı yıl, Siemens, Türkiye’de ilk ISO 9001 Kalite Sistemleri Belgesi’ni aldı. Yine bu yıl , Siemens, İskenderun’daki Sugözü Termik Santrali’ni 1990’ların sonunda Türkiye’ye kazandırdı. 1990’da Siemens, Türkiye’nin ilk özel hastane projesi International Hospital’ı anahtar teslim olarak yaptı. Aynı yılda, Çerkezköy’de Volkswagen ve Siemens ortaklığı ile fabrika kuruldu.
1991: Siemens ve Nixdorf’un yurt dışında bir araya gelerek oluşturdukları yeni şirket Siemens Nixdorf Türkiye’de de kuruldu.
1992: Siemens Ev Aletleri A.Ş. kuruldu.
1994: 154 kV ve 380 kV XLPE kablolarının üretimi Türkiye’de bir ilk olarak Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirildi.
1996: Ankaray Projesi 8.2 km uzunluğuyla en uzun tünel yapısına sahipti ve ilk tam sinyalizasyonlu sistem olarak ayrı bir öneme sahipti.
1998: Bu yıl başlayan Bursaray’ın A ve B etaplarının proje yönetimi tamamen Siemens Türkiye tarafından gerçekleştirildi.
1999: Marmara Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin orta ve alçak gerilim sistemlerinin teslimatını Siemens Türkiye üstlendi.
2000: Hacettepe Üniversitesi’nin tüm radyoloji ve kardiyoloji birimleri Siemens ürünleriyle donatıldı. Yine aynı yıl, “Payphone” telekom projesiyle, sokaklarda kullanılan eski telefon makinelerinin yerini Siemens’in son teknolojisiyle üretilmiş yeni telefon makineleri aldı.
2003: Bu yıl, Siemens, Güney Doğu Anadolu’nun en büyük sulama projesi olan Yaylak Projesi’nde yer aldı.
2005: Türkiye’nin ilk Formula 1 projesinde altyapıyı oluşturan Siemens Türkiye, Siemens dünyasında da bir ilke imza attı.
2008 : Siemens A.Ş. Alke konsorsiyumu İnegöl OSB’de İnegöl Atık Su Arıtma Tesisi’nin proses tasarımı, elektrik ve otomasyon tesisi kurulumunu gerçekleştirdi. Yine bu yıl, İDO’nun yeni şehirhatları vapurlarında Siemens’in günümüzün en yeni teknolojisi olan dizel elektrik tahrik sistemi teknolojisi kullanıldı.
2009: Türkmenistan Türkmenbaşı Havaalanı’nın anahtar teslim elektrik donanımı Siemens San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapıldı.Aynı yıl, Siemens A.Ş. Sinop- Boyabat yolu Dranaz tüneli elektrik-elektromekanik ve otomasyon projesinin ihalesini kazandı.
2009: Siemens A.Ş. Ankara Ar-Ge ve Siemens A.Ş. Gebze OSB Ar-Ge merkezi açıldı. Aynı yıl, Siemens A.Ş.’nin yeni üretim tesisi Gebze’de faaliyete geçti. Türkiye’nin ilk Leed Gold sertifikalı üretim tesisi ünvanını aldı.
2010: Siemens A.Ş., Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi (EVD) lisansını alarak, Enerji Verimliliği Kanunu’nda tanımlanan hizmetleri sunmaya hak kazandı. Aynı yıl, Siemens A.Ş.’nin kurucularından olduğu TEİD (Etik ve İtibar Kurulu) faaliyetlerine başladı.
2011: Siemens rüzgar türbinlerinin Türkiye’de ilk kez kullanıldığı Mahmudiye Rüzgar Enerjisi Santrali açıldı. Siemens OSRAM ve İ.Ü. işbirliği ile Beyazıt Kulesi aydınlatma çalışması gerçekleştirildi.
2013: Siemens’in, yüzde 61’e varan verimlilikle dünya rekoru kıran ve Endüstri İnovasyon Ödülü alan SGT5-8000H türbinini Türkiye’de ilk defa Cengiz Enerji’nin Samsun Doğalgaz hattında kullandı.
2013: Siemens, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) için üreteceği 7 adet Velaro çok yüksek hızlı tren setinden ilki Devlet Demiryolları’na teslim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir