SANAYİMİZİN MİLLİ KAHRAMANLARINDAN YİĞİT AKÜNÜN KURUCUSU : HAMİT YİĞİT.

TÜRKİYE’nin en büyük akü üreticilerinden Yiğit Akü’nün kurucusu Hamit Yiğit, Kırşehir doğumlu ve 12 yaşında Ankara’da oto elektrik ve bobinaj atölyesinde çalışmaya başlamış ve 25 yaşında kardeşleri Mahmut ve Eyüp ile birleşerek 1976 yılında 12 TL sermaye ile 80 m2’lik alanda yılda 100 akü üreten ilk imalathanesini kurmuş.
Akü sektöründe 40 yılı aşkın deneyimi ve Türkiye’nin ilk 500 firma içinde en büyük üretim kapasitesine sahip olmanın yanında tek % 100 yerli ve milli akü üreticisi özelliğiyle fark yaratan yenilikçiliği ile büyümeye, küresel arenadaki yerini güçlendirmeye devam ediyor. Bugün 40 dönüm alana sahip üretim üssü niteliğindeki fabrikasında, 800 çalışanıyla en ileri teknolojiyi hayata geçiren Yiğit Akü A.Ş., yıllık 5.000.000 akü üretim kapasitesine sahiptir.
Dünyada 90’nın üzerindeki ülkede Avrupa, Afrika, Asya, Amerika ve Orta Doğu ülkelerine, 5 kıtada seçkin markaları ve geniş ürün yelpazesi ile ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin bayrağını dalgalandırıyor.
Merkez üssü üretim tesisi, global alanda marka değerine sahip “Platin, Tunç, Macpower ve Helden” markaları, yurt içinde 90 ana bayisi, 6000 tali bayi ile hizmet vermektedir. Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde en prestijli otomotiv firmalarına, endüstriyel ve Savunma Sanayine akü tedariki sağlamaktadır.
ARGE’ye büyük önem veren firma, cirosunun % 5’ini ARGE’ye ayırmakta ve akü konusunda ARGE merkezine sahiptir. Her yıl ithal edilen Aküleri yerlileştirerek ülkemize büyük katkı sağlayan Yiğit akü, elektrikli otomobiller için Lityum Ion akü geliştirme çalışmalarına hızla devam etmektedir. Ayrıca Savunma sanayinde de ürün geliştiren Yiğit Akünün 2018’de ciro hedefi 250 milyon USD’dır.
Yiğit Akünün kurucusu hemşerim Halit beyi ve kardeşlerini Tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir