OPEL’İN KURULUŞU

Dünyanın ünlü otomobil markası Opel’in ortaya çıkışı otomobille bağlantılı değil. 1862 yılında Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne bağlı Rüsselsheim şehrinde Adam Opel tarafından kurulan marka, ilk üretimine dikiş makineleri üreterek başladı.

1881’de fikrini çeşitlendiren Adam Opel, bir yandan da bisiklet üretiminde karar kıldı, daha sonra ahırdaki üretimini bir binaya taşıdı. Ürettikleri bisikletlerle yarışlara katılan iki oğlu, kazandıkları başarılarla dikiş makinelerinin artık verimli olmadığını babalarına gösterdi.

8 Eylül 1895 yılında vefat eden Adam Opel’in ardından şirketi devralan çocukları bisikletle başladıkları ulaşım araçları planlarına otomobili de ekledi. 1902 Hamburg Otomobil Fuarı’nda ilk araçlarını sergileyen Opel, 1906 yılında üretime başladı. 1909 yılında Doktorwagen yani Doktor Arabası adını verdikleri 4/8 PS modeli banttan indiren Opel’in tesisi 1911 yılında büyük bir yangında hasar gördü.

1920’ler ile birlikte seri araç üreten ilk Alman firması olarak tarihe geçen Opel, ekonomik modeli Laubfrosch ile otomobil sahibi olmanın herkesin hakkı olduğunu gösterdi. 1928 yılında Alman pazarının neredeyse yarısını kontrol eden Opel’in yüzde 80’i 1929- 1931 yılları arasında parçalar halinde ABD’li GM’e satıldı. İlklerin markası Opel hızlı büyüme gösterdi, 100 bin adetlik satış hacmini aşan ilk Alman markası oldu.

GM’in efsane CEO’su Alfred Sloan’ın anılarına göre 2. Dünya savaşı başladığında Almanya’nın birçok yabancı sermayeli sanayi varlığını devletleştirilmesine rağmen, Opel devletleştirilmedi. Savaşın sona ermesinin ardından, Brandenburg tesisi Rusya’ya nakliye edildi. Rüsselsheim’daki binaların % 47’si yıkıldı. Savaşta üretim tesislerini kaybeden Opel çalışanları fabrikayı kendileri inşa etti.

1970’lerde ve 1980’lerde Vauxhall ve Opel çeşitleri Avrupa genelinde tutarlı bir aralıkta rasyonalize edildi.

Opel 1929’dan 2017’ye kadar, Amerikan otomobil üreticisi GM’ye aitti. 2017’ye kadar üretimini geliştiren Opel, İngiliz markası Vauxhall ile birlikte, Groupe PSA tarafından satın alındı. 2021’de de Group PSA ve Fiat Chrysler Automobiles’in birleşmesi üzerine marka Stellantis bünyesine girdi. Stellantis, Hollanda merkezli çok uluslu bir otomotiv şirketi olup şirkete bağlı 14 markası bulunuyor. Opel bu markalar içerisinde tek Alman markası olmakla birlikte kurulan en eski şirket.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir