NASA HUBBLE’DE ÇALIŞAN TEK TÜRK BİLİM İNSANI FERYAL ÖZEL KİMDİR ?

Doktor anne ile babanın 1975 doğumlu kızları Feryal Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra ABD’deki Columbia Üniversitesi’ni burslu kazanmış ve çift ana dal yaparak fizik mühendisliği ile matematik mühendisliği bölümlerinden yüksek onur derecesiyle okul ikincisi olarak mezun olmuş. Yüksek lisansını Danimarka’daki Niels Bohr Enstitüsü’nde yapan Özel, doktorasını davet üzerine gittiği Harvard Üniversitesi’nde tamamlamış.
 
Dünyanın en büyük fizikçisi Stephen Hawking ile aynı alanda çalışan Özel, galaksilerin oluşumu, yıldızların ölümü ve kara delikler alanında yaptığı çalışmalarla NASA’nın da dikkatini çekmiş ve 2002’de Hubble Doktorası Bursu ile kurumun İleri Araştırmalar Enstitüsü’ne katılmış. 2003 yılında henüz 28 yaşındayken Einstein ve John Nash gibi isimlerin de aralarında olduğu 20 kişilik “Büyük Fikirler” listesine adını yazdıran bilim insanımız olarak tarihe geçmiştir.
 
30 yaşında Arizona Üniversite’sinde doçent olmadan önce NASA kadrosuyla Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde çalışan Prof. Dr. Özel, şimdi NASA ile birlikte yürüttüğü NICER projesi ve 2017’de gerçekleşecek Olay Ufku Teleskobu projesiyle ilgili güzel çalışmalar yapıyor.
 
Bilime kazandırdığı çığır açan projeleri ile Prof. Dr. Feryal Özel, 2013 Amerikan Fizik Derneği Ödülü, 2013 Kaliforniya Üniversitesi Miller Enstitüsü Ödülü, 2012 Harvard Radcliffe Enstitüsü Ödülü, 2010 Amerikan Astronomi Birliği Lucas Ödülü de dâhil olmak üzere çok sayıda ödüle de layık bulundu. Ayrıca NASA’ya ve Amerikan Ulusal Bilim Kurumu’na birçok konuda danışmanlık yaptı ve yönetici komitelerde görev aldı.
 
Prof.Dr. Feryal Özel’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
 
İlhami Pektaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir