MİLLİ METRO RAYLI SİSTEM SİNYALİZASYON PROJESİ ÇALIŞMALARI 2021 YILINDA TAMAMLANACAK

Metro İstanbul AŞ, TÜBİTAK BİLGEM ve ASELSAN’ın güç birliğiyle başlatılan Sürücüsüz Milli Metro Sinyalizasyon Sistemi Geliştirme Projesi son sürat devam ediyor. 2021’de işletmeye alınacak projede 100’den fazla Ar-Ge mühendisi görev alıyor. Proje kapsamında dünyada sadece 5-6 firmanın sahip olduğu Haberleşme Tabanlı Metro Sinyalizasyon Teknolojisi tamamen milli imkanlarla geliştirilecek.

Sinyalizasyon sisteminin, operasyonel potansiyeli ileri teknolojik ürün olarak yurt içi pazarda büyük oranda karşılaması öngörülüyor.

Bu kapsamda, Gayrettepe İstanbul Havalimanı-Halkalı Metrosu, Gebze-Darıca Metrosu, Buca Metrosu, ANKARAY, Ankara Havalimanı Metrosu, Konya Metrosu için de milli sinyalizasyon yapılması için görüşmeler devam ediyor.

Metro araçları artık yeni nesil haberleşme tabanlı milli sinyalizasyon sistemleriyle sürücüsüz kontrol edilecek. Böylelikle daha güvenli ve verimli işletme yapılırken maliyetler de azaltılıyor. Haberleşme Tabanlı Milli Metro Sinyalizasyon Projesi kapsamında Araç Üstü Tren Kontrol ve Koruma Sistemi, Trafik Kontrol Merkezi ve Hat Boyu Tren Kontrol Sistemi gibi üç temel teknoloji geliştiriliyor.

Tübitak, Aselsan, Metro İstanbul A.Ş’yi ve tüm emeği geçenleri tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir