MİLLİ DENİZALTIMIZ PİRİ REİS SUYA İNDİRİLDİ

Gölcük Tersanesi’nde Milli denizaltımız Piri Reis Mavi Vatan ile buluştu. Türk Savunma Sanayii 2021 Hedefleri arasında Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen 1. denizaltı olan Piri Reis’in sularla buluştu. Proje kapsamında bu yıl Hızır Reis denizaltısı da havuza çekilecek.
Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek denizaltılar tasarımsal olarak Almanya’nın Type-214 denizaltılarından esas alındı. Bu kapsamda sırasıyla inşa edilecek denizaltılar TCG Piri Reis, TCG Hızır Reis, TCG Murat Reis, TCG Aydın Reis, TCG Seydiali Reis ve TCG Selman Reis olacak.
Havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip 6 adet Yeni Tip denizaltının azami yerli katkı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilmesi planlanıyor.
Sınıfının ilk denizaltısı olan TCG Piri Reis (S-330) denizaltısının havuza indirilmesi 22 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilmişti. TCG Piri Reis denizaltısının bundan sonraki aşamada sırasıyla Fabrika Kabul (FAT), Liman Kabul (HAT) ve Deniz Kabul (SAT) Testleri tamamlanarak 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın hizmetine girecek.
İnşa ve donatım faaliyetleri Gölcük Tersane Komutanlığında devam eden 6 adet Reis Sınıfı Denizaltılardan; TCG Pirireis (S-330) 2022, TCG Hızır Reis (S-331) 2023, TCG Murat Reis (S-332) 2024, TCG Aydın Reis (S-333) 2025, TCG Seydi Ali Reis (S-334) 2026, TCG Selman Reis (S-335) ise 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.
HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesindeki 6 denizaltıya Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerini gerçekleştirdi.
Son fabrika kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından, TCG Piri Reis, TCG Hızır Reis, TCG Murat Reis, TCG Aydın Reis, TCG Seydiali Reis ve TCG Selman Reis denizaltılarının denizaltı bilgi dağıtım sistemleri tamamlanmış oldu.
Reis Sınıfı Denizaltı Genel Özellikler:
Uzunluk: 67,6 m (standart denizaltılardan yaklaşık 3 m daha uzun)
Tekne dış çapı: 6,3 m
Yükseklik: 13,1 m (periskoplar hariç)
Su altı (dalış durumda) deplasman: 2.013 ton
Hız (satıhta): 10+ knot
Hız (dalış durumda): 20+ knot
Mürettebat: 27

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir