KORE SAVAŞI GİZLİ KAHRAMANLARINDAN : HACI ALTINER

Kore Savaşında 14 mermi ile yaralandı;
“Beni burada bırakın yanıma 1 makineli tüfek ve 1 sandık mermi koyun, siz çekilirken ben size zaman kazandırırım” diyerek arkadaşlarını arkadaki cepheye geri gönderdi.
Tek başına yiğitçe düşmanı püskürtmeyi başardı. Yaraları sarıldıktan sonra savaş kahramanı olarak Amerika’ya misafir edildi. O zamanki ABD Başkanı tarafından bizzat ağırlanıp bütün eyaletlerde 1 sene boyunca bir kahraman olarak ağırlandı. Kore kahramanı olarak tüm ABD halkına tanıtıldı.

Kendisine Amerikan vatandaşlığı ve ABD ordusunda fahri generallik önerilmesine rağmen “Burada general olacağıma Türk Ordusunda er olmayı tercih ederim” diyerek öneriyi reddetti.

Kıbrıs Savaşı sırasında Türkiye’ye hasmane tutum takınan Amerikan başkanına Amerika’da nasıl tanındığını ve koskoca düşman birliklerini Kore’de nasıl durdurduğunu hatırlatıp hala o kudrete sahip olduğunu gerekirse yaşına bakmadan Amerika ile tek başına savaşabileceğini belirten bir mektup yazarak ABD den aldığı madalyayı geri iade etti.

Bu askerimiz Türkiye de ise hiç bir şekilde tanınmamış, tanıtılmamış ve kimse tarafından bilinmeyen gizli bir kahramandır… Mekanı cennet olsun .

Resimde sol kolunda bulunan siyah şeritler o savaşta almış olduğu yaralarını temsil etmektedir…

Bizim M.Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir gibi nice komutanlarımız, Seyit onbaşı, Kara Fatma, Halide onbaşı, Nezahat onbaşı, Yörük Ali, Sütçü İmam, Şahin bey, Vecihi Hürkuş, Hacı Altıner gibi nice gazi ve şehit olmuş kahraman asker ve subaylarımız var. İsmi bilinen ve bilinmeyen nice gazi ve şehit düşmüş kahramanlarımız varken ve bu kahramanlarımızı çocuklarımıza, gençlerimize tanıtmamız ve kahraman ecdadımızı ilelebet yaşatmamız gerekirken bizler hala Rambo gibi yabancı dizi kahramanlarını el üstünde tutuyor, hala çocuklarınızın okul çantalarının üstüne batının örümcek adam, süpermen, maskeli adam vb sahte kahramanlarının resimlerini basmaya, Teksas, Tombiks gibi çizgi roman kahramanlarını çocuklarımıza okutmaya devam ediyoruz.

İstanbul’un fethi, Çanakkale destanı, Kurtuluş savaşı nice milli mücadelelerimiz ve kahramanlarımız var. Bence çocuklarımızın eğitimine buradan başlamalıyız. Niçin kendi milli kahramanlarımızı çocuklarımıza ve gençlerimize hakkıyla tanıtmıyoruz. Niçin ?

Senin ve tüm gazi ve şehit kahramanlarımızın, Ruhunuz Şad, Mekanınız Cennet olsun.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir