KKTC’NİN İLK YERLİ OTOMOBİLİ GÜNSEL 2019’DA YOLLARA ÇIKIYOR.

Yakın Doğu Üniversitesi  İnovasyon Merkezi ve AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği bölümü tarafından yıllar süren çalışmalar sonucu 19 Aralık 2016’da temeli atılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin %100 Türk sermayesiyle, %100 elektrikli ilk yerli otomobili GÜNSEL’in ilk 1000 adetinin üretileceği tesisin inşası ve Ar-Ge tesisinde ise prototip çalışmaları hızla devam ediyor.

Tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden pazarlamaya kadar tüm otomotiv süreçlerini yenilikçi bir yapıyla tek alanda toplayacak tesis, 15 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplamda 20 bin metrekare alanda faaliyet gösterecek. Kompozit ve alüminyum üretim teknolojilerinden faydalanacak tesis aynı zamanda yüzlerce kişiye de iş olanağı sağlayacak. Fabrikanın 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

Türkiye’de yerli otomobilin 2021 yılında satışa sunulması planlanırken Günsel’in 2019 yılında satışa çıkarması bekleniyor.

Araç 2018 yılında 36 adet olarak tam donanımlı üretilerek testlere başlanacak. 2019 yılında ise seri üretime geçilecek.

Günsel, dolu bir batarya şarj ile Günsel 350 km yol yapabiliyor. Sınıfında petrol ile çalışan otomobillere kıyasla %80 üzerinde tasarruf sağlayan araç, 75kw elektrik motora ve Jeneratif fren sistemine sahip yaklaşık olarak 102 beygir gücünde, 100 km hıza 8 saniyede çıkabiliyor ve alüminyum şase ve kompozit gövdeye sahip.

Elektrikli motora sahip olduğu için bakım ve kullanımı oldukça kolay. Şebeke elektriğinde 7 saat, standart şarj ünitelerinde 2 saat, kurulacak olan Günsel şarj istasyonlarıyla 30 dakikada şarj edilebilecek. Sessiz yeni nesil zarif, yenilikçi ve verimli bir otomobil.

www.youtube.com/watch?v=i6pucTndhgk

www.youtube.com/watch?v=SJyBFTzthA8

www.gunsel.com.tr/en/gunsel-production-facility-approaching-the-end-of-construction/

Günsel’i tebrik ediyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir