KİM OLMAK İSTİYORUZ ?

Bu yaşamdaki tek amacımız “Kim” olduğumuzu bulmak. Kim olduğumuzu öğrenmek ? Sahi biz kimiz?
Siz kimsiniz? Doğduğunuz günden bu yana ailenizin, çevrenizin, öğretmenlerinizin, arkadaşlarınızın üzerinize giydirdiği kimlik değilsiniz siz. Makamınız, ünvanınız, mesleğiniz, sahip olduklarınız, gücünüz, zenginliğiniz, başardıklarınız da değilsiniz. Kim olduğunuzu bulmak için etrafınıza şöyle bir dikkatlice bakmanız yeterli. Annenizde, babanızda, arkadaşlarınızda, kardeşlerinizde, eşinizde, patronunuzda her neyi eleştiriyorsanız, her neyi beğenmiyorsanız, her neyi yargılıyorsanız işte O sizsiniz. Hepsi sizin içinizde mevcut.
Onaylamadığınız, kabul veremediğiniz aslında onlar değil, kendinizsiniz. Kendi eksiklerinizi kamufle etmek, ben aslında öyle değilim’i göstermek için başkalarının ayıplarını, eksikliklerini ifşa ederek, kendi vicdanınızı rahatlatmak için başkalarını eleştiriyorsunuz. Önce eleştirdiğiniz, yargıladığınız her şeyin içinizde olduğunu, aynı davranışı sizin de başkalarına yaptığınızı kabul edin. Kendi yanlışlarınıza kabul verin. Bunu yapmak, gerçekte kim olduğunuzu kabul etmek çok zor geliyorsa o zaman kim olmak istemiyorsanız onun aksine davranışları siz gösterin.
Eğer karşınızdaki kişinin sizi takdir etmemesinden şikayetçi iseniz siz etrafınızdakileri takdir edin mesela, takdir eden olun.
Değerinizin bilinmemesinden şikayetçi iseniz, siz değer verin, kıymet bilen olun.
Yalan söylendiğinden şikayetçi iseniz siz doğruyu söyleyin, dürüst olun.
Saygı görmüyorsanız, saygı gösterin.
İlgi görmüyorsanız, ilginizi karşılıksızca bir başkasına akıtın.
Alamamaktan yakınıyorsanız önce veren siz olun, paylaşın çoğalın.
Yalnızsanız, hal hatır sorun, diğer insanların sıkıntıları ile ilgilenin.
Sevilmediğinizi düşünüyorsanız, sevginizi gösterin.
Bereketle ilgili sorununuz varsa elinizdekini paylaşın, bir başkasını doyurun ki kat kat fazlası size geri dönsün.
Ne olmasını istiyorsanız önce o siz olun, etrafınıza yayın ve daha fazlası size gelsin. Neyi dillendirirseniz onu hayatınızda çoğaltırsınız. Eleştirirseniz eleştirilirsiniz, yargılarsanız yargılanırsınız, aldatırsanız aldatılırsınız. Seçim sizin, şimdi Kim olmak istiyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir