KARADENİZİN YENİ SANAYİ ve TİCARET BÖLGESİ: FİLYOS VADİ PROJESİ

 
Sultan II. Abdülhamid Han’ın hayali olan 140 yıllık Filyos Projesi hayata geçiyor. 12 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen Filyos Projesi bu yıl tamamlanarak Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı olacak.
 
25 milyon tonluk kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük üçüncü limanı olarak planlanan Filyos Liman Projesi, Marmara limanlarının ve boğazların yükünü hafifletecek, Marmara’daki karayolu ve demiryolu lojistiğini rahatlatacak diğer yandan Orta Asya ve Karadeniz kaynaklı dış ticaretin demiryolu ağımız üzerinden Güney’e ve Ortadoğu’ya ulaşmasını sağlayacak.
 
Proje bölgeyi önemli bir ticaret ve sanayi merkezi ve lojistik üssü haline getirerek, ülkemizin, denizcilik alanında gelişmesine önemli bir katkı verecek. Özellikle çelik yatırımları yapacak olan Ereğli D.Ç, Kardemir ve Tosyalı çok önemli rol oynayacak. Bölgede çelik sektörünün gelişmesi için çelik kümelenmesi kuruluyor. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Çelik Kümelenme Analiz Çalıştayını dün gerçekleştirdi.
 
Toplantıya Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İmer, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Karabük Özel Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Ostim OSB’yi temsilen Dr. İlhami Pektaş, firma temsilcileri, akademisyenler ve davetliler katıldı.
 
Filyos Limanı, Demir-Çelik ve Kömür sektörü ile Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün içinde bulunduğu bölgenin önemli bir sanayi ve liman bölgesi haline getirilmesi hedefleniyor. Proje tamamlandığında 25 milyon ton/yıl kapasiteli Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ile bölge ekonomisi 80 milyar USD’a ulaşacak.
 
http://www.filyosvadisi.com
 
Filyos limanı, endüstri ve serbest bölgelerinin en kısa zamanda açılarak ekonomimize kazandırılması dileklerimle..
İlhami Pektaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir