DAHA İYİ OLMAZMIYDI ?

1. Geçen ay Konya Raylı Sistem Metro Hattı ve Metro Araç ihalesi 1.2 milyon Euro (7 milyar 900 milyon TL) bedelle Çinli CRRC firmasına verildi.

Geçen yıl İstanbul’da yapılan 272 adet raylı sistem metro aracı ihalesi de 2 milyar 448 milyon TL bedelle Çinli CRRC firmasına verilmişti.

Biz, 11.Kalkınma planında 2023 yılına kadar Raylı sistemler % 80 yerli katkı ve milli marka olacak diye planlamadık mı?

Kalkınma planımıza uygun olarak bu projeler ülkemizde yatırım ve üretim yapan kendini ispatlamış, yurt dışına ihracat yapan DURMAZLAR, BOZANKAYA, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ, ASELSAN, BMC, ASAŞ, TÜDEMSAŞ gibi ülkemizde yatırım ve üretim yapan firmalarımızdan oluşan milli bir konsorsiyuma verilseydi, burada tasarım ve üretim yapan 15.000 mühendisimiz, teknisyenimiz ve işçimiz dolayısıyla memleketimiz, milli sanayimiz kazansaydı, yurt dışına çıkacak dövizimiz ülkemizde kalsaydı daha iyi olmaz mıydı ?

2.Ankara Belediyesi geçmiş dönemlerde Ankapark için yaklaşık 3 milyar TL, Şentepe Teleferik için 51 milyon TL, Çeşitli heykeller, Giriş kapıları, Saat kuleleri, Kediler, Dinazorlar için de 439 milyon TL olmak üzere toplamda 3.5 milyar TL para harcanmış.

Bunların yerine harcanan bu paralarla Başkent Ankara’nın en önemli sorunu olan ulaşım sorunları çözülseydi mesela
Kızılay-Havaalanı Metro Hattı, Kızılay-Etlik Şehir Hastanesi Metro Hattı yapılsaydı, yada
Bu paraya alım yapılan dönemler itibarıyla 1800 adet elektrikli otobüs veya 1000 adet metro raylı sistem aracı alınabiliyor. Ankara’nın ihtiyacı doğrultusunda hem otobüs alımı hem metro hattı ve metro araçları birlikte birbirine entegre olacak şekilde planlansa ve yapılsaydı, Başkentimizin ulaşım sorunu çözülseydi daha iyi olmazmıydı ? Üstelik Ankara’da yerli ve milli imkanlarla tramvay ve metro aracı yapan yerli ve milli firmamız varken.

3.Yurt dışına çıkan vatandaşlar için zorunlu olan harç pulu alınan uçak biletine ilave edilseydi insanlar hava alanlarında, bankalarda harç pulu alacağım diye hiç uğraşmasalardı lüzumsuz vakit kaybetmeselerdi daha iyi olmaz mıydı?

4. Saatler 1 saat geri alınsa da okula giden çocuklarımız, işe giden çalışanlarımız karanlıkta değil de aydınlıkta yola çıksalar daha iyi olmaz mıydı?

5. Havaalanına metrosu olmayan Türkiye’nin başkenti Ankara’da toplam 56 km metro hattı var. Yapımı devam eden ve planlanmış sadece M4 Keçiören – Kızılay – Havaalanı hattı olarak 35 km.lik bir hat var. Bugün Ankara’da Etlik’te şehir hastanesi tamamlanmak üzere. Fakat henüz başlanmış bir metro hattı yok. Başta Havaalanı, açılacak yeni Etlik şehir hastaneleri olmak üzere, Üniversiteler, Sanayi bölgeleri, Ticaret merkezleri ve Gelişen yeni alanlar gibi nüfus yoğunluğunun çok olduğu ve hızlı artış kaydettiği bölgelere daha fazla vakit geçirilmeden acilen RAYLI SİSTEMLER (Metro, Tramvay) ve bu sistemlere entegre olacak toplu ulaşım hatları planlansa ve yapılsa daha iyi olmaz mıydı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir