İLK YERLİ TROLEYBÜSÜMÜZ : TOSUN – Dr. İlhami Pektaş

İstanbul 1960’lı yıllarda yoğun göç almaya başladı. İlk troleybüs hattı 1961 yılında Topkapı- Eminönü arasında açıldı ve daha sonra hatlar kentin dört bir yanına yayılmaya başladı. Troleybüsler İtalyan Ansaldo San Giorgia firması tarafından üretildi ve diğer ülkelerden alınanlarla beraber yıllar içinde 100 adetlik bir troleybüs filosu oluşturuldu.

Daha sonra toplu taşımaya uygun olmadığı için servisten kaldırılan troleybüsler İETT’nin bir kaç personelinin kendi imkânları ve üstün gayretleri ile aylar süren çalışmaları sonucunda 1968’de tamamen revize edilerek yeniden üretildi ve adına tombul olduğu için “Tosun” adı verildi.

İlk yerli troleybüsler 1968 yılının sonlarında sefere başladı ve 16 yıl boyunca İstanbul’da İETT’nin hemen hemen bütün troleybüs hatlarında servise çıkarak hizmet verdi.

Elektrik kesintileri yüzünden sık sık yollarda kalan ve seferleri aksayarak maliyetleri artan Troleybüsler, trafiği engellediği gerekçesiyle 16 Temmuz 1984’te işletmeden kaldırılarak Yedikule Gazhanesi’ndeki İETT hurda araç parkına çekildi.

Günümüz İETT idaresi, 143 yıla ulaşan tarihinde önemli yere sahip olan Tosun’u ve onun taşıdığı hatıraları yeniden canlandırmak amacıyla, 2013 yılının son aylarında, servisten çekilen eski bir otobüsün şasisi üzerine İETT’li ustaların elinde İkitelli atölyelerinde yeniden şekillenerek Tosun’un bir benzeri imal edildi.

Böylece Tosun, tıpkı nostaljik tramvay gibi 2013 yılında ve 45 yıl aradan sonra sefere hazır hale getirildi.

Ulaştırma tarihi alanında çalışan Akın Kurtoğlu ve Mustafa Noyan’ın danışmanlığında imal edilen Tosun, artık 87 sefer numarasıyla Edirnekapı-Taksim hattında motorlu olarak çalışarak nostaljik seferler yapıyor.

Şimdilerde ise yerli ve milli marka troleybüslerimiz Ankara’da üretim yapan Bozankaya firmamız tarafından üretiliyor. Bozankaya tarafından 2015 yılında Malatya için üretilen 20 adet troleybüs Malatya’da başarıyla hizmet veriyor ve 13 Mart 2020 tarihinde de 100 adet troleybüs için Romanya ile sözleşme imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir