HİDROMEK-HASAN BASRİ BOZKURT

Erzurumlu makine mühendisi Hasan Basri Bozkurt’un bundan 40 yıl önce Ankara’da traktörden iş makineleri yaparak çıktığı yolculuk ortaya Dünya iş makineleri pazarında çok önemli payı olan HİDROMEK’i ortaya çıkardı.

1974 yılında” Kıbrıs Barış Harekatı” üzerine ABD’nin Türkiye’ye ambargo uygulaması, Hasan Basri Bozkurt için önemli bir dönüm noktası oldu. ABD’nin ambargosu nedeniyle Karayolları’nın iş makineleri yedek parçasız kalınca  Hasab Bozkurt da, o parçaları Karayolları’ndaki atölyelerde geliştirerek sorunun çözümüne büyük katkıda bulundu. 1977’de Karayolları’ndan ayrılarak 1978’de Hidromek’i kurdu. Hidromek, başlangıçta traktörlere kepçe gibi aparatlar takarak işe girişt. 1980’li yılların sonuna doğru kendi iş makinesi modellerini geliştirmeye başladı.

İlerleyen yıllarda ürün gamının genişletilmesiyle büyüyen HİDROMEK’in 6 adet üretim tesisinde 4 ana ürün grubu Kazıcı yükleyici, Hidrolik ekskavatör ve Motor greyder, lastikli yükleyici üretimi şu an 2000’e yakın çalışan istihdam edilmektedir. Ayrıca; dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici ve motor greyder üretimi yapmaktadır.

İş makinesi tasarımı konusunda fark yaratan HİDROMEK, bu başarısını birçok ödülle taçlandırmıştır. HİDROMEK şu an, uluslararası düzeyde prestije sahip, toplam 14 adet tasarım ödülünün sahibidir.

2017 yılında yaklaşık 1,2 milyar TL ciroya ulaşan Hidromek, yatırımlar tamamlandıktan sonra 2018 yılında yaklaşık 500 milyon Euro ciroya,  10 yılın sonunda dünya iş makineleri üreticileri listesinde ilk 20’ye, Türkiye’de ISO 500’de ilk 15’e girmeyi ve 2 milyar Euro ciro elde etmeyi hedefliyor.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir