GÜNEY AFRİKA DEMİRYOLU PAZARI- Dr. İlhami Pektaş

Güney Afrika demiryolları, üç ayrı birimden oluşur : Gautrain Management Agency, Transnet SOC Ltd’nin Transnet Freight Rail bölümü (Transnet Limited), PRASA .

GAUTRAIN MANAGEMENT AGENCY

 Gautrain Management Agency, kısaca Gautrain, Johannesburg, Pretoria ve OR Tambo Uluslararası Havalimanı’nı birbirine bağlayan, 80 km uzunluğundaki toplu hızlı transit demiryolu işletim sistemidir.  Johannesburg-Pretoria trafik koridorundaki trafik sıkışıklığını gidermek, Johannesburg’ un toplu taşıma altyapısının yetersiz olması ve yolcular için karayolu taşımacılığına alternatif olarak  geliştirilmiştir.

Gautrain, 25 Yıllık Entegre Taşımacılık Master Planı, taşımacılığın mekansal kalıplarla entegrasyonunu ve aynı zamanda insanları etkili bir şekilde taşımak için çeşitli ulaşım modları arasındaki entegrasyonu sağlamaktadır. Gautrain Yönetimi, Randburg, Fourways ve Soweto’dan geçen güzergahlar da dahil olmak üzere, 20 yıl boyunca demiryolu rotasını 150 km daha uzatmayı planladı. Bu genişlemenin 211.000 kişiye iş yaratması bekleniyor.

Mart 2017′ de bir fizibilite çalışması yayımlandı. Bu, 2025 ve 2037′ de Gautrain’ in ulaşım ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik talep modelini içeren çalışma eyalette “Hiçbir şey yapmamanın maliyetinin” 2037’de, araç sayısının artması nedeniyle ana yol sıkışıklığına neden olacağını ve trafiğin tıkanacağını gösterdi.  Böylece yapılacak fizibilite çalışması aşağıdaki ana bağlantıları ve Gautrain demiryolu ağı genişletme istasyonlarının yapılmasına yer verdi. Cosmo City üzerinden Jabulani’ ye ve Samrand’ dan Mamelodi’ ye bağlayan istasyonda Roodepoort, Little Falls, Fourways, Sunninghill, Olievenhoutsbosch, Irene, Tshwane East ve Hazeldean yer alıyor. Sandton ile Cosmo City arasındaki bağlantının Randburg’da bir istasyonu var. Rhodesfield ve Boksburg arasındaki bağlantıda East Rand Alışveriş Merkezi’nde bir istasyon olacak ve OR Tambo Uluslararası Havalimanı Orta Saha terminal gelişimi ile olası bağlantı sağlanacak. Cosmo City’den Lanseria Havalimanı’ na gelecekte yeni bir bağlantı düşünülüyor.

TRANSNET YÜK  TAŞIMACILIĞI (TFR)

TFR, Transnet’in en büyük bölümüdür ve 2020 yılına kadar dünyada en büyük ilke 5 şirketten biri olma hedefi vardır. Bu kuruluş, dünya standartlarında ağır taşımacılıkta uzmanlaşmış bir nakliye şirketidir. TFR, Afrika’nın yanı sıra Afrika’nın dışında 17 ülkede daha aktif olarak faaliyet göstermektedir. TFR, Güney Afrika ekonomisinin rekabet gücünü artırmaya yardımcı olarak kendini karlı ve sürdürülebilir bir yük demiryolu işletmesi haline getirmiştir.

Şirket aşağıdaki altı işletme biriminden oluşuyor :

 • Tarım ürünleri ve Sıvı Taşımacılığı
 • Kömür taşımacılığı
 • Konteyner ve Otomotiv taşımacılığı
 • Demir Cevheri ve Manganez taşımacılığı
 • Çelik ve Çimento taşımacılığı
 • Maden taşımacılığı

Güney Afrika ekonomisinin ayrılmaz bir parçasını oluşturan Transnet;

 • Her yıl ülkenin navlununun% 17′ sini taşımaktadır,
 • Ülke kömürünün% 100’ ünü ihraç ediyor,
 • Demir cevherinin% 100′ ünü ihraç ediyor,
 • Çekirdek ağın % 30′ unu, navlun hacimlerinin % 95’ini taşıyor,
 • Yıllık geliri 14 milyar Rand ( 961 milyon USD),
 • Önümüzdeki beş yıl içinde 35 milyar Rand ( 2.4 milyar USD) yatırım yapacak ve
 • Ülke genelinde 38.000 çalışanı bulunmaktadır.

Şirket, Güney Afrika’da, Sahra altı bölgesindeki diğer demiryolu ağlarına bağlanan ve Afrika’nın toplamının% 80’ini temsil eden demiryolu altyapısı olan geniş bir demiryolu ağına sahiptir.

Demiryolu yük taşımacılığı, yedi yıllık Piyasa Talebi Stratejisinin (MDS) son yılından Transnet 4.0 Stratejisine geçiş yapmaktadır. Bu yeni strateji, gelişmiş işletim modelleri, coğrafi genişleme, pazar ve müşteri, Transnet Freight Rail 3’ün geliştirilmesi için faaliyetleri içerecektir. Bunlar, gerçek zamanlı karar vermede bağlantı, veri görünürlüğü, varlık ve bilgi görünürlüğü sağlayan dijital teknolojiler tarafından desteklenmeyi amaçlamaktadır. Gelişmiş tedarik zinciri değeri üreten yenilikçi entegre lojistik çözümleri geliştirmek için müşterilerle ve lojistik servis sağlayıcılarla işbirliği ve stratejik ortaklıklar kullanılıyor.

Genel yük taşımacılığı işletmesinin uyumluluğuna olanak sağlayan çalışmalara yapılan toplam yatırım 2018’de 322 milyon Rand’ tır.

Devam eden önemli işler veya programlar aşağıda verilmiştir :

– Natcor’ da elektrik çalışmaları;

– Bellville’ deki elektronik kilitleme sistemlerinin açılması ve

– Ülke genelinde otomasyon noktalarının yaygınlaştırılması.

Transnet, genel navlun işletmesi için 219 yeni lokomotif aldı.

– İncelenen dönem için lokomotif sözleşmelerinde 7,3 milyar Rand harcandı.

– 2018 mali yılında toplam 2 600 lokomotif filosunu korumak için 1,8 milyar Rand harcandı.

– 169 lokomotifte (15E, 19E ve 18E) 392,9 milyon randlık revizyon programları yapıldı;

– 59 adet raydan çıkmış lokomotif,  202,5 milyon Rand karşılığında onarıldı;

34 adet dizel lokomotifin (35GM ve GE, 36GM ve GE sınıfı lokomotifler) genel bakım  programları için 121,8 milyon rand harcandı.

Ayrıca;

– Yolcu vagonlarının bakımına 53,3 milyon Rand harcama yapıldı.

– Lokomotiflerin bakımı için planlı ve plansız 801 milyon Rand harcandı;

-Pantograf bağlantılarında meydana gelen kablo hırsızlığı, üçüncü taraf iddiaları, küçük değişiklikler ve çeşitli lokomotiflerde küçük bileşen değişiklikleri sebebiyle bakım ve onarım işlerine de 197 milyon Rand harcandı.

YOLCU TAŞIMA İŞLETMECİLİĞİ ( PRASA)

 Passenger Rail Agency South Africa (PRASA), kamu yararı için Güney Afrika içinde ve dışında demiryolu banliyö hizmetleri sunmaktadır. Ajans aynı zamanda Güney Afrika’da uzun mesafeli yolcu demiryolu ve otobüs hizmetleri sağlamaktadır. PRASA, ağın ana omurgasını oluşturan demiryolu hizmetleriyle birlikte Güney Afrika’da tüm toplu taşıma çabalarının içinde yer alıyor. Orta vadede PRASA, mevcut tren setlerini koruyarak ve yenileyerek, yeni demiryolu araçları alarak, demiryolu sinyalizasyonunun ve diğer altyapının modernizasyonu için sermayeye yatırımları yaparak demiryolu hizmetlerinin emniyetli ve güvenli olarak erişimini, ayrıca depolama ve istasyonlar dahil iyileştirmeyi amaçlamaktadır. 2017/18 mali yılında, PRASA’ ya ayrılan sermaye bütçesine yapılan ilaveler ile sinyalizasyon sistemlerinin yapılması, yaşlanan vagonların yenilenmesi ve demiryolu altyapısının iyileştirilmesi planlanmıştır. Gelecek yirmi yılda Hükümetin Kapsamlı Demiryolu Programının bir parçası olan Metrorail’ in bir bütün olarak demiryolu araç filosu yenileme programı belirlenmiştir. Orta vadede Demiryolu Araç Yenileme Programının üç ana unsuru şöyledir: ·         Test merkezleri, stok alanları ve test parkurunun inşaatı Haziran 2016’da Gibela’ya devredildi.·         Brezilya’daki 20 tren setinin üretim süreci Ağustos 2017’de tamamlandı ve son setler G. Afrika’da Wolmerton Depot’a ulaştı.·         Nigel, Dunnottar’ da 580 tren seti üretmek üzere yerel üretim tesisinin yapımı tamamlandı. Üretim faaliyetlerine başlanmış ve Aralık 2018’de yerel olarak üretilen iki trenin teslimi yapılmıştır.·          PRASA, Mayıs 2017’de Pienaarspoort’taki yeni demiryolu araç stokunu Pretoria demiryolu koridoruna aktardı. Güney Afrika demiryolu ağı, 22.298 km ile dünyanın en büyük 11. büyük ağıdır ve toplamda 30.400 km mesafeye sahiptir.

FIRSATLAR

 • Yük taşımacılığı, özel sektöre katılımı için yeni fırsatlar arıyor.

Bunlar ;

– Ortak kullanıcı tesislerinin geliştirilmesi;

– Lojistik merkezleri ve terminal geliştirme;

– Bölgesel bağlantı kurmak için demiryolu sistemleri yatırımı,

– SvaziRail Link, Botsvana Link ve Waterberg Ağır Yük Taşıma Hattının genişlemesi,

– İmtiyaz işlemleri ve şube hatlarının rehabilitasyonu; ve

– Bimodal teknolojiler, intermodal çözümlerle taşıma hacimlerinin artırılması planlanmıştır.

Bunlar ;

 • Çeşitli sektörlerde satış hacminin artması için raylı sistem projeleri yapılması,
 • Meyve ve MYK sektörlerinde yeni iş gelişme faaliyetlerine devam edilmesi,
 • Transnet International Holdings ile işbirliği yapılarak bölgesel koridor geliştirilmesi,
 • Komşu ülkelerin demiryolları ile yakın işbirliği sayesinde bölgesel hacim artışına devam edilmesi,
 • 4. Endüstri Devrimi teknolojilerinin sağladığı, ağır taşıma hatlarına odaklanan rekabetçi tedarik zincirleri oluşturulması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir