Görme Engelliler İçin Akıllı Baston Geliştiren Türk Girişimi WeWALK, Edison Ödülüne layık Görüldü.

Teknoloji temelli sosyal inovasyonlar üreten YGA (Young Guru Academy) ve Vestel mühendisleri tarafından görme engelliler için tasarlanan dünyanın en akıllı bastonu  WeWALK  görme engellilerin özgürce sosyal hayata katılımına destek oluyor.

Kürşat Ceylan isimdeki bir Türk girişimcinin ve Hayal Ortağım ekibi ile Vestel imzasını taşıyan baston engelliler için tüm engelleri kaldırıyor.

Yarasaların yön bulma prensibinden yararlanılarak üretilen baston sayesinde engelliler önünü tararken, baş bölgesine çarpacak dal, tabela gibi cisimleri de algılayabiliyor. Ayrıca bluetooht sayesinde akıllı telefonla bağlantı kuran WeWALK, navigasyon sayesinde istenilen yere kolayca gitmeyi mümkün kılıyor.

Teknoloji temelli sosyal inovasyonlar için tam bir başarı örneği olan WeWALK akıllı baston, YGA ve Vestel iş birliği ile geliştirildi ve Amerika’da yapılan yarışmada Edison altın madalya ödülüne layık görüldü.

Özellikleri

· Engel Algılama: Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır.

· Telefonla Entegrasyon: Bluetooth ile akıllı bastona bağlandığı zaman, bildirimler takip etme ve entegrasyonları sayesinde navigasyon alma gibi özellikler sağlar.

· Açık Platform: Açık platform, geliştiriciler için kolay ve güvenli erişim sağlar ve WeWALK çeşitli mobil uygulamalara ve servislere kolaylıkla entegre olarak, yeni özellikler kazanır.

WeWALK’a entegre olan ilk uygulama YGA ve Turkcell işbirliğiyle hayata geçen, 200 bin engellinin hayatını kolaylaştıran Hayal Ortağım oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir