GELİŞTİRDİĞİ GÜNEŞ ENERJİLİ PERDELERİN İHRACATINA BAŞLADI

Yıldız Teknopark’ta bulunan Yalçın Enerji’nin CEO’su Ahmet Fuat Yalçın’ın yüksek lisans tezi olarak çalıştığı ve 2,5 yıl süren Ar-Ge sürecinin ardından ürettiği güneş enerjili perdenin ihracatına da başlandı. Perdeyle ilk olarak Ukrayna’ya ihracat yapan firma ardından New York’tan iki firma ve Kıbrıs’tan da bir firmaya siparişlerini gönderdi.

Güneş enerjili perde özellikle yüksek katlı binalarda oturan ve güneş enerjisinden yararlanmak isteyenler için geliştirildi. Perdenin ön tarafında onlarca renk ve desen seçeneği mevcut. Kurulumu marketlerden satın alınan sıradan bir perde gibi kolay. Duvara veya tavana monte ediliyor. Bina çatılarına güneş paneli kurabilmek için ortak bir karar olması gerekiyor, fakat perde için böyle bir karara ihtiyaç olmaması da ayrı bir avantaj.

4 metrekarelik bir perdeyle 1,4 KWh enerji üretimi mümkün. Bu da buzdolabınızı 14 saat, televizyonunuzu 28 saat ve 5 adet ampülü 42 saat boyunca elektrik harcamadan kullanabileceğiniz yani bir evin yıllık elektrik tüketiminin üçte birinin karşılanması anlamına geliyor.

Bu alanda Türkiye’de 1,7 milyar, Avrupa’da 10,7 milyar, Amerika’da 10,1 milyar ve Ortadoğu’da ise 3,8 milyar dolar pazar potansiyeli var.

Yalçın Enerjiyi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir