FEMSAN MOTOR

1989 yılında İstanbul’da kurulan FEMSAN, S-190 tipinde 2 – 3 HP DC Motor imalatı yapmaya başladı. 30 yıldır motor üretimi yapan firma son 15 yıldır da savunma ve havacılık sanayisine yönelik faaliyetlere ağırlık veriyor. Bugün 160 personeli ile FEMSAN, sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak özgün, yenilikçi ve güvenilir çözümler üretiyor.  20 kişilik Ar-Ge departmanı ile özgün çözümler sunan FEMSAN, ağırlık ve hacim gibi kriterlerde en zorlu alt sistemi, bir mühimmatın kanat tahrik sistemini üretebiliyor.

FEMSAN, 2014 yılında başladığı oluksuz fırçasız DC servo motor ailesi oluşturma projesini, A’dan Z’ye tamamen özgün tasarım ile tamamlayarak yerli savunma sanayimizi, bu alanda dışa bağlılıktan kurtardı. Mühimmatların kanat tahrik sistemleri için neredeyse vazgeçilmez olan oluksuz fırçasız DC motorlar, dünyada sadece belli teknoloji seviyesine ulaşmış ülkelerde üretilebiliyor. Oluksuz fırçasız DC motorlarda, mevcut üretimi 25-40 mm çapları arasında olan FEMSAN’ın kısa vadedeki hedeflerinden birisi de motor ailesine, 16 ve 12 mm çapta ürünler eklemek.

İHA’lar üzerinde yer alan çeşitli alt sistemleri tahrik etmek üzere FEMSAN, hem döner hem de lineer eyleyiciler tasarladı ve geliştirdi.  İHA’lar için, yalnızca servo eyleyiciler değil aynı zamanda alternatörler de tasarlayıp üretiyor. Teknolojik kazanımlarıyla FEMSAN, kullanımı giderek yaygınlaşan insansız hava araçlarının alternatör gereksinimlerini karşılayacak yenilikler de yapıyor.

İnsansız sistemlerin giderek yaygınlaştığı günümüzde FEMSAN, attığı önemli adımlara bir yenisini ekleyerek yerli drone motoru geliştirme çalışmalarına başladı. İlk prototipler için elektromanyetik tasarımlarını tamamlayan firma, 2019’da prototiplerin tamamlanmasıyla hem yeni bir ürün ailesine sahip olacak hem de bu alanda savunma sanayimizin ithalata olan bağımlılığı azalmış olacak.

FEMSAN firmamızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir