ERMAKSAN ; KATMA DEĞERİ YÜKSEK YERLİ VE MİLLİ LAZER ÇİPİ, 3 D LAZER MAKİNESİ, LAZER IŞIN KAYNAĞI VE TİTANYUM TOZU ÜRETİYOR.

Türkiye’nin yüzde 100 yerli ve milli ilk lazer çipini, ilk 3D lazer makinesini ve lazer ışın kaynağını üreten, üstün mühendislik ve AR-GE gücü ile ismini tüm dünyaya duyuran Bursalı firmamız Ermaksan büyük yankı getiriyor.

Bursa’da yarım asırdan fazla faaliyet gösteren ve 120 ülkeye makine ihraç eden Ermaksan, TÜBİTAK destekli 3 yıllık bir Ar-Ge çalışması sonucunda, uzay ve havacılık sanayisinin yanı sıra tıp sektöründe parça üretilmesine imkan sağlayan metal yazıcı ile bunun ham maddesi olan titanyum tozunu üretti.

Türkiye’nin kilogram değeri 2 milyon doları bulan katma değeri en yüksek yüzde 100 yerli ve milli ilk lazer çipini, ilk 3D lazer makinesini, ilk lazer ışın kaynağını (rezonatör) üreten Ermaksan, sac işleme teknolojilerinden savunma sanayine, uzay sanayisinden yenilenebilir enerji ve sağlık teknolojilerine kadar pek çok sektöre yönelik özel üretimler gerçekleştiriyor.

Türkiye’nin ilk 3D lazer makinesini ve üretimin hammaddesi titanyum tozunu da tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirmeyi başaran Ermaksan, şimdi nikel alaşım tozları, krom ,kobalt, paslanmaz çelik tozu gibi diğer metallerin tozlarını üretmek için çalışmalara başladı.

Ülkemizin böyle katma değeri yüksek ürünler üreten firmalara büyük ihtiyacı var ve devletimiz tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Bu tür ürünler ithalatı önemli ölçüde azalttığı gibi katma değeri yüksek ürün ihracat oranımızı da artırıyor. Bu nedenle Ermaksan firması yöneticilerini tebrik ediyor ve başarılarının artarak devamını diliyorum.

İlhami Pektaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir