EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ ÜRETİMDİR.

Üretim, teknoloji, Ar-Ge gibi kavramlar her ülke gibi Türkiye’nin geleceği açısından hayati önem taşıyor. Eğer Üretim, ARGE ve katma değeri yüksek ürün sağlanamazsa, sadece ithalata dayalı tedarik cari açıkları büyütür. Üretim olmadan, ARGE yapılmadan, katma değerli ürün üretilmeden istenilen sonuçlara asla ulaşılamaz.

Bir ülkenin bağımsızlığının temel şartlarının başında, ekonomik alandaki gücü gelmektedir. Ekonominin lokomotifi ise yerli ve milli markaya dayanan imalat sanayidir. Uluslararası alanda söz söyleyebilme ve hâkim ülke konumunda olmak için öncelikle üretim ve ARGE yapmak ve markalaşmak gerekir.

Bilinmelidir ki; bir ülke kendi tasarımını, katma değeri yüksek markalı ürünlerini çıkaramadıkça dünya ekonomisinde söz sahibi olması mümkün değildir. Başkalarının tasarladığını üretmek bir ülkeye güç kazandırmaz. Bu nedenle kendi mühendislerimizin yaptığı, tasarımı, lisans ve IP hakları kendimizin olan milli ürünlerimizi geliştirmeliyiz. Yabancıların ürettiği ithal ürünler yada yabancı lisans altında üretilen ürünlerle kalkınmamızı sürdüremeyiz. Kendi mühendislerimize, girişimcilerimize ve üreticilerimize güvenmeli, onları desteklemeli ve milli markalar çıkarmalıyız.

Kaynak : Orhan Aydın- Ostim OSB Yön. Kur. Bşk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir