EĞİTİM SİSTEMİNE MİLLİ RUHUN KATILMASI

Dönemin Başbakanı Sayın Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Özal’ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi:
“Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!”

Turgut Özal’ın “Nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı:
“Biz Japonya’da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir, ülkemizin gücünü gösteririz.

Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir ve onlara deriz ki:

Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için gayret göstermezseniz sonunuz işte böyle olur.”

Bizim bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim bir Hiroşima’mız yok ki!”
Japon uzmanın cevabı tokat gibi odada yankılanır :
“Sizin Çanakkale’niz ve Kurtuluş savaşınızın her biri on Hiroşima eder!”

Dünyada Japonlar kadar içten, samimi, kendi benliklerini bilen, çağdaşlaşmada en üst seviyeye gelebilmeyi başarırken,
kültürlerini koruyan çok az millet vardır. İşte eğitime ruh böyle verilir.

Bizim M.Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir gibi nice komutanlarımız, Seyit onbaşı, Kara Fatma, Halide onbaşı, Nezahat onbaşı, Yörük Ali, Sütçü İmam, Şahin bey, Vecihi Hürkuş gibi nice gazi ve şehit düşmüş kahramanlarımız varken ve bu kahramanlarımızı çocuklarımıza, gençlerimize tanıtmamız ve kahraman ecdadımızı ilelebet yaşatmamız gerekirken bizler hala Rambo gibi yabancı dizi kahramanlarını el üstünde tutuyor, hala çocuklarınızın okul çantalarının üstüne batının örümcek adam, süpermen, maskeli adam vb sahte kahramanlarının resimlerini basmaya, Teksas, Tombiks, Zagor gibi çizgi roman kahramanlarını çocuklarımıza okutmaya devam ediyoruz.

Bizim İstanbul’un fethi, Çanakkale destanı, Kurtuluş savaşımız ve nice kahramanlarımız var. İşte tarihimizden ders çıkararak çocuklarımızın eğitimine buradan başlamalı ve onların eğitimine milli ruh katmalıyız. Niçin kanla yazılan kendi milli destanlarımızı, kahramanlarımızı çocuklarımıza ve gençlerimize hakkıyla tanıtarak bu vatanın nasıl şehit kanlarıyla sulanarak korunduğunu, eğer çalışmaz isek, günümüzün teknolojisini yakından takip edemez isek çağdaş uygarlık seviyesine ve dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına giremeyeceğimizi ve batının hizmetçisi olacağımızı aynı Japonların yaptığı gibi eğitime ruh katarak çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor.

Tüm kahramanlarımızı, şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir