DEMİRYOLLARINDA ARUS ÜYESİ TÜRK FİRMALARINA AVRUPADAN İNOVASYON ÖDÜLÜ – Dr. İlhami Pektaş

2020 yılında Büyük Ölçekli Firma kategorisinde MIDAS/R-Demir Yolu Fiber Optik Algılayıcılı Akıllı İzleme ve Uyarı Sistemi ile ASELSAN, Jüri Özel Ödülü kategorisinde RailAcoustic-Demir Yolları Ray Kırıklarını Algılama Sistemi ile ENEKOM ve 2021 yılında Büyük Ölçekli Firma kategorisinde Bataryalı Tramvay projesi ile BOZANKAYA firması Avrupa İnovasyon Ödüllerine layık görüldü.

ARUS’un üyesi olduğu Avrupa Raylı Sistemler Birliği, ERCI İnovasyon ödülleri, ERCI üyesi kümelenmelere üye şirketlerin geliştirdiği ürün ve hizmetlerinin; yenilikçi özellikleri, demiryolu sektörü için ekonomik ve sosyal faydaları, yeni dijital teknolojilerin entegrasyonu, insan sermayesi üzerindeki etkisi, özel veya kamu kuruluşları ile iş birliğiyle inovasyon oluşturulması kriterlerine dayanarak veriliyor.

MİDAS-R SİSTEMİ

MIDAS (Multipurpose Intelligent Distibuted Acoustic Sensor), standart özellikteki fiber optik kabloların içinde oluşan optik saçılımların algılanması esasına dayanıyor. Fiber optik kablo içinde ilerleyen ışık, kablonun fiziksel yapısından kaynaklanan optik saçılımlar oluşturuyor. Toprak üstündeki insan, cihaz ve araç faaliyetleri mekanik dalgalar yaratıyor ve bunlar kabloyla etkileşime girerek kablo içindeki saçılımların yapısını değiştiriyor. Saçılımlardaki değişimler ölçülerek fiber optik kablonun çevresinde mekanik dalgalara neden olan kaynaklar tespit ve teşhis edilebiliyor.

MIDAS/R sistemi, fiber optik algılayıcı tespit yeteneğiyle demir yollarına özel güvenlik (hat hırsızlığı, sabotaj, heyelan ve benzeri), arıza tespit (apleti, ray hasarları ve benzeri), sinyalizasyon (tren konumu ve hızı tespiti, hemzemin geçit kontrolü) alanlarında yenilikçi çözümler sunuyor.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Standart fiber optik kablo kullanımı

Çok sayıda algılamanın aynı anda yapılabilmesi

Kolay kurulum ve entegrasyon

Hat boyunca güç gereksinimi olmaması

Elektromanyetik etkiye duyarsız olması

F/O kopan noktaya kadar tespitin devam etmesi

Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) entegrasyonu

7/24 ve gerçek zamanlı ihlal takibi

Farklı arayüz seçeneklerine hazır

RAILACOUSTIC SİSTEMİ

ENEKOM’un RailAcoustic Demir Yolları Ray Kırıklarını Algılama Sistemi ise ray üzerinde belirli bir frekansta oluşturulan titreşimin, biri uzakta olmak üzere iki noktadan algılanması prensibiyle çalışıyor.

Ray üzerinde tamamen elektro mekanik yöntemle çalışan sistemde, bir taraftan raya titreşim verildikten sonra eş zamanlı olarak diğer bir noktadan bu titreşim sinyali okunuyor. Sağlam ray ile kırık veya belirli bir düzeyde çatlak taşıyan rayın iki nokta arasında taşıdığı titreşim sinyal seviyeleri arasındaki fark ve hatalı bölgeden yansıyarak geri gelen sinyal, sistemin hassas algılama elektroniği tarafından algılanarak işleniyor ve sonuç fiber optik iletişim hattı üzerinden kontrol merkezine taşınıyor.

Her 2 kilometrede bir kurulan titreşim uygulama ve algılama modülleriyle donatılan hat üzerinde, istenilen zaman aralıklarıyla uzaktan ölçüm yapılabiliyor.

RailAcoustic ray kırıkları dışında, ray kusurları, hat üzerinde demir yolu aracının varlığı, hareketi ve hızı, tekerlek apleti algılaması, ray üzerinde sel, ray boşalması, heyelan, aşırı kar yığılması, nivelman hatalarının tespiti gibi diğer fonksiyonel özelliklere de sahip bulunuyor.

 

BATARYALI TRAMVAY 

Bozankaya firmamızın bu yıl kazandığı inovasyon ödülü Bataryalı tramvay tasarım ve üretimi alanında.

30 metre uzunluğunda, %100 alçak tabanlı, 200 yolcu taşıma kapasiteli, 2400 mm. genişliğinde ve katener ağına bağlı kalmaksızın bataryası ile 63 km. yol alarak Dünya’nın batarya ile en uzun menzil yapabilen tramvayı olma özelliğine sahip doğa dostu tramvaylar.

Bozankaya geliştirdiği Bataryalı Tramvayların ilk 21 adetini Romanya’nın Temeşvar kenti için, 16 adetini de Romanya’nın Yaş kenti için üretecek. Avrupa Birliği finansörlüğünde gerçekleştirilen bu projeler ile, ülkemize yaklaşık 80 milyon Euro değerinde döviz girişi sağlanması ve aynı zamanda Türkiye’nin ulaşım alanında ileri teknolojiye sahip marka değerinin tüm Avrupa’ya ve dünya’ya yayılması planlanıyor.

ARUS üyesi firmalarımız tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir