İSTİHDAM SAĞLAYACAK YENİ ENDÜSTRİ BÖLGELERİMİZ

Yeni kurulan 6 Endüstri Bölgesi cari açığı 1.7 milyar USD azaltacak ve Bölgelere 49 bin yeni istihdam ile 23.1 milyar TL yatırım yapılmasını sağlayacak. Bu bölgelerin yanısıra Filyos vadi projesi, Sakarya karasu projesi, İzmir Ali Ağa Star rafineri sanayi bölgeleri de eklenebilir.

Bursa’da kurulacak Asil Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ Özel Endüstri Bölgesi’nde paslanmaz çelik ve kalıp çelik üretimi gerçekleştirilecek. Bugüne kadar 336 milyon dolar yatırım yapan firma, gelecek dönemde 155 milyon dolarlık yeni yatırım gerçekleştirecek. Böylece cari açıkta yıllık 162 milyon dolarlık düşüş olması ve 225 kişiye ilave istihdam sağlanacak.

İstanbul’da TESKOOP Teknoloji ve Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Özel Endüstri Bölgesi’nde farklı sektörlerde 191 üretim tesisinin faaliyete başlayacak. Toplam yatırım tutarı 1,9 milyar dolar olan bölgenin cari açığı yılda 400 milyon dolar azaltıp, 30 bin kişiye istihdam oluşturması bekleniyor. Bölgeye yerli yatırımcıların yanı sıra Tayvan, Japonya, Fransa ve Almanya başta olmak üzere yabancı yatırımcılardan yoğun talep var.

Mardin’deki Eti Bakır AŞ Özel Endüstri Bölgesi, amonyak, sülfürik asit, fosforik asit ve gübre üretiminde katma değer sağlayacak. Bugüne kadar 760 milyon dolar yatırım yapılan bölgeye, gelecek dönem de 40 milyon dolar yeni yatırım planlandı. Bölgede tam kapasiteyle üretime geçildiğinde cari açıkta yıllık 360 milyon dolar azalma ve bin 500 kişiye ilave istihdam sağlanacak.

Balıkesir’deki özel endüstri bölgesinde kağıt ve karton fabrikası faaliyete geçti. 165 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayan fabrikaya, gelecek dönemde 240 milyon dolarlık ilave yatırım yapılacak. Tesisin bin 500 kişilik istihdam oluşturması ve cari açığı yılda 150 milyon dolar azaltması bekleniyor.

Yine İstanbul’da yatırım tutarı 950 milyon dolar olan ÖZAR Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Özel Endüstri Bölgesi’nde faaliyete geçecek 109 farklı üretim tesisiyle birlikte, cari açıkta yıllık 300 milyon dolar düşüş ve istihdamda 15 bin kişilik artış hedefleniyor. Yurt içinden ve dışından yoğun talep alan bölge, imalat sanayisinin farklı sektörlerinde katma değerli üretim yapacak.

İzmir’de Most Makina Enerji Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait münferit yatırım yerinde vasıflı çelik ürünleri üretim tesisinin kurulması planlanıyor. Yatırım tutarı 450 milyon dolar olan projeyle cari açığın azaltılmasına 327 milyon dolarlık katkı sunulması ve 1000 kişiye istihdam sağlayacak.

İzmir’de yatırım yapılan İzmir-Aliağa’da açılan Star Rafinerisi, Türkiye’nin ilk özel endüstri bölgesi olarak ilan edilmişti. Şirketin yeni yatırımlarının 2 milyar doları bulması bekleniyor.

Ayrıca Sakarya’da da başta BMC olmak üzere istihdam sağlayacak bir çok yatırımlar yapılıyor.

Bu bölgelerden başka Filyos Vadi projesi de yeni yatırım alanı olarak büyük istihdam sağlayacak.

Ülkemize Hayırlı uğurlu olsun.

Eğer bu projeler yakın zamanda gerçekleşirse yeni yatırımlar ve istihdam sağlayacak ve Üretim Ekonomimiz hızla canlanacak.

Bence Kanal İstanbul’a yapılacak yatırımlardan önce üretimi canlandıracak bu alanlara yatırımlar yapılmalı. Hem de çok acil. Çünkü, Üretemeyen toplumlar bağımlı yaşamaya mahkumdur.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir