BAYRAKTAR AKINCI TAARRUZİ İNSANSIZ HAVA ARACI (TİHA) İLK UÇUŞUNU YAPTI

Yerli ve milli imkanlarla Baykar Milli SİHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge Tesisleri’nde geliştirilen ve Türkiye’nin en gelişmiş özelliklere sahip insansız hava aracı olan Bayraktar Akıncı TİHA, Eylül ayında ilk motor testlerini gerçekleştirmişti.

İlk motor testlerinden buyana geçen sürede gereken tüm testleri de başarıyla tamamlayan AKINCI TİHA ilk uçuşunu da başarıyla tamamlayarak üsse döndü.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan, Ukrayna ve Katar’a da ihraç edilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’ndan daha büyük olan Bayraktar AKINCI TİHA, envartere girdiğinde önemli stratejik görevler yapması planlanıyor.

20 metre kanatları ile 24 saat havada kalabilen ve 40 bin fitte seyir yapabilen Bayraktar Akıncı, 400 kilogram dahili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram yük taşıyabiliyor. 5,5 ton kalkış ağırlığı bulunan Akıncı TİHA, 2 adet 450 beygir gücünde turboprop motora sahip. Uçak aynı zamanda 2×750 beygir ve 2×200 beygir güç üreten motorlar için de farklı konfigürasyonlarla ve farklı amaçlar için uçabilecek şekilde tasarlandı. Geliştirilen uçak aynı zamanda üzerinde bulunan yapay zeka bilgisayarlar vasıtasıyla aldığı verileri işleyerek karar verebiliyor.

Baykar ve tüm ekibini tebrik eder, başarılarının artarak devamını dilerim.

İlhami Pektaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir