BATARYALI TRAMVAY TEKNOLOJİSİ – Dr. İlhami Pektaş

Bozankaya’nın Ankara Sincan’daki üretim tesislerinde %100 Türk mühendisliğiyle üretilen yeni jenerasyon yüksek teknoloji ürünü ve doğa dostu bataryalı tramvaylar, 30 metre uzunluğunda, %100 alçak tabanlı, maksimum 70 km/saat hız ile 200 yolcu taşıma kapasiteli, 2400 mm. genişliğinde ve katener ağına bağlı kalmaksızın bataryası ile 70 km. yol alarak Dünya’nın batarya ile en uzun menzil yapabilen tramvayı olma özelliğine sahip.

Bozankaya, yıllar içinde kazandığı bataryalı araç ve elektrikli otobüslerdeki batarya teknolojisini tramvaylara uyarlayarak, katenere bağlı olmaksızın Avrupa’nın en uzun bataryalı yol alabilen tramvayını geliştirdi.

Bu projede tramvayın tahrik sistemine entegre edilen lityum iyon yüksek gerilim aküsü ile demiryolu hattında en az 63 km. katenersiz sürüş sağlanabiliyor. Katenerli hatta dinamik şarj olma özelliğine sahip bataryalı tramvay, şehir içi tramvay hatlarında havai hat için direk, trafo merkezi inşaatı, kablo hattı çekiminin güç olduğu alanlarda işletmelere operasyonel esneklik kazandırıyor. Böylece hattın belirli bölümlerinde havai hat yatırımı ve bakım maliyetlerinden de tasarruf sağlanmış oluyor.

Dünyada bu menzili katedebilen ilk tramvay olma özelliği taşıyor

63 km’lik menzil bir Avrupa rekoru olmakla birlikte Avrupa ülkelerinde toplu taşıma sistemlerinde kullanılan tramvaylar arasında bu kadar uzun menzile sahip araç üreticisi sadece Bozankaya. Tramvay, şartnameye göre katenersiz hatta minimum 63 km yol gitse bile ortalama 70 km, testlerde 77 km ve maksimum 100 km menzile kadar çıkabiliyor. Dünyada bu menzili katedebilen ilk tramvay olma özelliğini taşıyor. Bu yenilikçi teknoloji sayesinde Bozankaya gerek Avrupa’da ve gerekse dünyada raylı sistem araç üreticileri arasında büyük dikkat çekiyor.

Tramvay, doğaya zarar vermiyor, elektrik ağına bağlı kalmadan bataryası ile yol alabiliyor.

Bataryalı Tramvaylar, işletmelerde katener hat yatırımına gerek kalmadığı için görsel kirliliği, elektrikli hat yapım ve bakım masrafını önleyerek işletmeye önemli tasarruf imkanı sağlıyor. Ayrıca rejeneratif frenleme enerjisi geri kazanımı özelliği ile aracın verimliliği de artırıyor.

Doğa dostu yerli tramvaylar Türkiye için teknolojik yeni bir ihraç kalemi olacak.

Geliştirilen ve testleri tamamlanan doğa dostu yerli tramvaylar Ankara’dan ilk defa Romanya’nın üçüncü büyük kenti olan Temeşvar’a uğurlandı. Temeşvar için ilk etapta 21 adet bataryalı tramvay üretilecek. Daha sonra Romanya’nın Yaş kentine 16 adet, toplamda ise Romanya’nın 2 ayrı şehirlerine 56 adet bataryalı tramvay ihraç edilecek. Avrupa Birliği finansörlüğünde gerçekleşen bu projeler ile, ülkemize yaklaşık 115 milyon Euro değerinde döviz girişi sağlanırken aynı zamanda raylı ulaşım alanında kazanılan bu ileri teknolojiyle Türkiye’nin marka değeri de tüm Dünya’ya tanıtılmış olacak.

https://www.railwayturkey.com/bataryali-tramvay-teknolojisi/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir