ARUS, EURASIA RAIL 2019 İZMİR FUARINDA SEKTÖRÜN SESİ OLDU-Dr.İlhami Pektaş

Türkiye’nin tek, dünyanın en büyük 3. demiryolu ve hafif raylı sistemler fuarı Eurasia Rail fuarının 8. cisi 10-12 Nisan tarihleri arasında İzmir’de yapıldı. Dünya demiryolu sektöründe uygulanan son teknolojilerin tanıtıldığı, üst düzey temsilcilerin ve karar vericilerin bir araya geldiği fuarda sektörün nabzı tutuldu.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, TCDD, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), İşletmeler, ARUS, Sanayi ve Ticaret Odaları, sektör temsilcileri ve Katar, Almanya, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fransa, Hollanda, İspanya, Rusya ve İtalya’dan yerli ve yabancı çok sayıda firmalar katılım sağladı.

Türkiye’ nin sektörde en yetenekli firmalarını ASELSAN, BOZANKAYA, DURMAZLAR, KARDEMİR, DALGAKIRAN, ISBAK, YAPI MERKEZİ, SARKUYSAN, SAFKAR, ER-BAKIR,  ELSİTEL , ANGST PFISTER, ARTI ELEKTRONİK,  ATALAR MAKİNE, AVITECH KAUÇUK, BABACAN KAUÇUK, BERDAN CİVATA, DASLAGER RULMAN, ELSAN ELEKTRİK, , EPSİLON NDT, ERA ELEKTRONİK, EREN BALATACILIK, FMC HİDROLİK, GÜRGENLER, ISI-ŞAH, PETES, RC ENDÜSTRİ, ULUSOY RAYLI SİSTEMLER, VAKO VAGON, VOITH, YAZ-KAR gibi şirketleri bünyesinde bulunduran Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi, TCDD ve Bağlı ortaklıkları dahil 49 üyesi ile Eurasia Rail fuarında etkin rol oynadı ve Türk Demiryolu Sanayisinin uluslararası alanda parlayan yıldızı oldu.

Türkiye Demiryolu Sanayisine yön veren Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi(ARUS), fuarda kurduğu stantda yerli ve yabancı yüzlerce ziyaretçisini ağırladı. Türkiye Demiryolu Sanayisindeki gelişmeleri, yerlileşme politikalarını ve Türk Demiryolu sanayicilerinin kabiliyetlerini ziyaretçilerine anlatarak ulusal ve uluslararası arenada sektörün sesi oldu. Fuarda ARUS standını ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin tamamı ARUS kümelenmesinin faaliyetlerine, sektörde oluşturduğu işbirliğini, güven ortamını ve Türk raylı sistemlerindeki gelişmeyi hayranlıkla dile getirdiler. Çok sayıda Hindistanlı, İranlı, Kanadalı, Avusturyalı , Alman, İtalyan ve Çek Cumhuriyetinden gelen iş adamları ve sektör temsilcileri ARUS üyesi Türk firmalarının kabiliyetlerinden ve kalitesinden dolayı ARUS ile işbirliği yapmak istediklerini açıkça dile getirdiler. Son olarak Avusturyalı iş adamlarından gelen talep doğrultusunda 11.04.2019 tarihinde ARUS standında Türk ve Avusturyalı sanayicilerimizi bir araya getirerek masabaşı B2B iş görüşmeleri organize eden ARUS, firmalarımızın uluslararası arenada işbirliklerinin gelişmesine önemli katkıda bulundu.

ASELSAN, KARDEMİR, BOZANKAYA, DURMAZLAR, YAPI MERKEZİ, SARKUYSAN, ER-BAKIR, TCDD ve Bağlı ortaklıkları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TAŞIMACILIK A.Ş, RAY SİMAŞ, KNORR-BREMSE, CAF, CRRC, SIEMENS vb gibi sektörün yerli ve yabancı önde gelen markalarının katılımcı olarak yer aldığı fuarda, firmalar öne çıkan ürün ve prototiplerini küresel piyasaya sundular. Ayrıca fuar kapsamında katılımcı ve ziyaretçiler, alım heyeti programı ile yeni iş birliklerine imza atma şansı elde ederken, fuar boyunca işlenen birbirinden farklı konferans konularıyla sektör hakkında bilgi sahibi oldular. Alım Heyeti programı çerçevesinde katılımcı, ziyaretçi ve davetli alım heyetleri arasında toplamda 776 toplantı gerçekleştirildi.

Üç gün süren fuarda eş zamanlı olarak gerçekleşen etkinlik programında; konferanslar, yuvarlak masa buluşmaları, mega proje sunumları ve atölyeler ile raylı sistemlerdeki teknolojik gelişmeler, altyapı yatırımları, yolcu deneyimi ve güvenlik gibi sektörde öne çıkan konular ele alındı. Uzman görüşleri, örnek vaka çalışmaları ve sektördeki son gelişmeleri içeren etkinlikler, raylı sistemler sektörünün üst düzey karar vericilerini, yetkilileri ve teknoloji uzmanlarını bir araya getirdi.

20’den fazla oturumda 50’yi aşkın uzman konuşmacının sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendirdiği fuarda, “Demiryollarımızın Bugünü, Geleceği ve Ekonomik Beklentileri”, “Raylı Sistemlerde Güvenlik”, “Kent İçi Raylı Sistemlerde Yerlileştirme ve Yatırımlar” oturumları ve “Hyperloop, URAYSİM, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, Londra Crossrail 2, Trans-Hazar Ulaşım Güzergahı” gibi ulusal ve uluslararası mega proje sunumları ile sektörün önemli gelişim alanları detaylı bir şekilde tartışıldı.

Kent İçi Raylı Sistemlerde Yerlileştirme ve Yatırımlar konferansında konuşan Dr. İlhami Pektaş, “Türkiye’deki Kentiçi Raylı Sistemleri” anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Pektaş, yaptığı konuşmada 1990 yılından bu yana ülkemize 12 farklı ülkeden 14 farklı markaya sahip 3461 adet araç satın alındığını, bu araçlardan 2168 adetinin hiçbir yerli katkıya sahip olmadığını,  2012 yılında ARUS’un kurulmasından bu yana ARUS’un gayretleriyle satın alınan araçlarda yerli katkı şartı getirilerek yerlilik oranının % 70’e çıktığını, 2012 yılından buyana yerlilik şartı getirilerek 1293 adet araç satın alındığını ve bu araçlardan 200’ünün % 50-60 yerli katkılı milli markalarımızın olduğunu anlattı. Pektaş, artık Raylı sistemler sektöründe sanayicilerimiz Tramvay, LRT, Metro aracı, Lokomotif ve Hızlı Tren araçlarını yerli ve milli olarak yapabileceklerini belirtti ve yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır dedi.

Aselsan, geliştirdiği kontrol sistemleri ve cer motorları, EGO’da yaptığı yerlileştirme konuları hakkında katılımcılara bilgiler sundu.

“Demiryollarımızın Bugünü, Geleceği ve Ekonomi Beklentileri” oturumunda
TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun,  Demiryollarımızın Bugünü ve Geleceği, şu ana kadar yapılan ve yapılacak yatırımlar konusunda bilgiler verdi.

Kars’tan Edirne’ye, İzmir’den Gaziantep’e, Samsun’dan Adana’ya her bölgede demiryolu çalışmalarının sürdüğünü anlatan Uygun,  Demiryollarının tarihimizde ilk olarak İzmir’den başladığını, İzmir – Aydın demiryolu hattı ile birlikte cumhuriyet öncesinde 4136 kilometrelik bir demiryolu hattının ülkemize kazandırılmış olduğunu, şu an hali hazırda devam eden hatlarımızın ise 3798 kilometre, toplam demiryolu ağımızın ise 12 bin 800 kilometreye ulaşmış olduğunu bildirdi.

İzmir fuarı sırasında 1. gün tarihi Alsancak garında, 2. ci gün ise Selçuk Demiryolu müzesinde sektör bir araya geldi. Selçuk’ta Milli Sinyalizasyon sisteminin deneme işletmesi için tören gerçekleştirildi. Törende yapılan konuşmada 700 kilometrelik demir yolu hattında yerli ve milli sinyalizasyon kurulum çalışmalarının devam ettiği bilgisi verildi.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir