66 ÜLKEYE İHRACAT YAPAN KADIN GİRİŞİMCİMİZ

BRN Yatak’ı 2006’da kuran ve 2007’de Garanti Bankası’nın düzenlediği Kadın Girişimci Yarışması’nda Yılın Kadın Girişimcisi seçilen Berna İlter, 12 yıldır şirketini büyütüyor.

Öğrenciyken İzmir’li ihracatçıların yanında boğaz tokluğuna çalışan İlter ilk ihracatını öğrenciyken yaptı. Evinde faks vardı ve İsrail’e yağ satmıştı. Daha sonra Kayseri’ye geri döndü. Çinkur ‘da çalıştı orada ihracat birimini kurdu. Londra metal borsasının herşeyi belirlediğini görüp oraya eğitime gitti. Bir yıl Londra’da kaldı. Daha sonra eşiyle birlikte kendi şirketini kurdu.

İlter, tüm dünya fuarlarından ilgisini çekenlere bizzat katılarak pazarlama yapmaya başladı. Tanzanya’daki fuara katılarak burada ihtiyaç duyulan ve Türkiye’de üretilen beyaz eşya, ısıtıcı, mobilya, fırın ve çelik kapıları tanıttı.  Daha sonra Nijerya’daki fuara katıldı. Burada güvenlik sorunu olduğu için kapı satışında rekor kırdı.

Kanada’ya da yatak satmak istiyordu ama Türkiye’de Kanadalı müşterilerin istediği şartlara göre yatak yapan firma bulamadı. Sonra kendisi yapmaya karar verdi.  800 metrekarelik bir yerde üretime başladı. O zaman 10 çalışanı vardı. Şimdi 27 bin metrekarelik bir üretim tesisi var ve üretimininin %80’ini Avrupa’ya ihraç ediyor.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir