3 TÜRK BİLİM İNSANI ABD MUCİTLER LİSTESİNE GİRDİ

ABD Ulusal Mucitler Akademisi (NAI) tarafından dünyanın dört bir yanından seçilen 168 akademik mucit arasında 3 Türk Bilim insanı da yer aldı.

Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Üren, California Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mihri Özkan ve Massachusetts Hastanesi Harris Ortopedi Laboratuvarı Yardımcı Direktörü Doç. Dr. Ebru Oral, yaptıkları önemli araştırmalar nedeniyle Akademinin “Oscar”ı olarak da bilinen NAI 2019 akademisyenler listesine seçildi.

Prof. Üren, çocuklarda ve gençlerde görülen kemik ve kas kanseri üzerine çalışıyor. Üner’in şimdiye kadar 11 patentli buluşu ve 110’dan fazla yayınlanmış bilimsel makalesi var.
İklim Eylemi Profesörü lakaplı Prof. Özkan, Yüzyılın en büyük problemi olan Enerji ve İklim Değişikliği ve yeşil teknoloji üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle NAI listesine layık görüldü.

Doç. Oral ise son 15 yıl içinde eklem protezlerine ilişkin yaptıkları buluşlarından dolayı NAI listesine seçilmeye hak kazandı.

Bilim İnsanlarımızı önemli çalışmalarından ve aldıkları ödülden dolayı tebrik ediyor, başarılarının artarak devamını diliyorum.

İlhami Pektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir