2023 YILINDA RAYLI SİSTEM PROJELERİMİZ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR- Dr.İlhami Pektaş

YERLİ ARAÇ VE VAGON ÜRETİMİ

Araç Üretimi

BOZANKAYA 2023 yılında Gebze-Darıca metro araçları, Romanya ve Kayseri Tramvay araç üretimi projelerine devam ediyor. Ayrıca bu yıl Kocaeli Belediyesinin yaptığı 10 adetlik tramvay ihalesini de kazandı. Romanya’nın Yaş şehri için kazandığı 16 adet tramvay projesinin geri kalan 6 adedi, Timișoara şehri için kazandığı 40 adet Tramvayın geri kalan 24 adedini üreterek Romanya’ya sevk edecek. Kayseri de kazandığı 11 adet Tramvay ve Gebze-Darıca metro hattı için kazandığı 28 adet sürücüsüz metro araçlarının tamamını bu yıl içinde teslim edecek. DURMAZLAR ise Romanya’nın Resita kenti için kazandığı 13 adet çift yönlü Reverans marka Tramvayların üçünün sevkiyatını tamamladı ve diğerlerini bu yıl içinde üreterek Romanya’ya sevk edecek. Durmazlar Bursa, Kocaeli, Samsun, İstanbul, Olsztyn ve Reşita şehirleri için 7 farklı tramvay modeli hayata geçirdi. DURMAZLAR ayrıca Alstom için hızlı tren bojilerinin üretimine ve partiler halinde sevkiyatına devam ediyor.

TÜRASAŞ, ülkemizin ve bölgemizin ihtiyacı olan demiryolu araçları ve kritik alt sistemlerini yerli ve milli imkanlarla tasarlayıp, üretimini yerli tedarikçilerimiz ile birlikte gerçekleştirerek demiryolu sektöründe yer alan tüm firmalar için bir çatı kuruluş olma görevini başarıyla yerine getiriyor. Milli elektrikli tren seti üretimi kapsamında saatte 160 kilometre hıza uygun prototipin montajı ve fabrika testleri 2022 yılında tamamlandı. Geliştirilen Milli Elektrikli Tren Seti’nin TSI sertifikasyon çalışmaları 2023 yılında tamamlanacak ve üç adet tren seti TCDD’ye teslim edilecek. 2023-2025 yılları arasında 19 set milli tren üretimi gerçekleştirilecek. 225 km/saat hıza sahip Milli Elektrikli Hızlı Tren Seti prototipinin 2023 yılı içinde tamamlanması ve 2025 yılına kadar toplam 8 set seri üretimin yapılması planlanıyor. GAZİRAY Milli Banliyö Seti projesinde 2023 yılında ilk prototiple birlikte 8 setin üretimine başlanması ve 2024-2025 yıllarında hizmet vermesi hedefleniyor.

TÜBİTAK KAMAG tarafından yüzde 100 desteklenen Türkiye’nin TSI sertifikasına sahip ilk lokomotifi olacak E5000 tipi Elektrikli Anahat Lokomotifinde de test ve sertifikasyon çalışmaları bu yıl tamamlanarak lokomotif ticarileştirilecek. Bu proje kapsamında 1,3 MW AC Cer Motoru geliştirildi. Bir diğer TÜBİTAK KAMAG projesi olan 1200 hp güç ve 8 silindire sahip TLM16V185 tipi Ağır Dizel Motorun modernizasyonu da bu yıl tamamlanacak.

Bir diğer devam eden proje ise CoCo Aks Tertibatına Sahip Milli Lokomotif Platformu Geliştirilmesi projesidir. Tasarım çalışmaları devam eden projede sonunda ortak platform üzerine üç tip lokomotif monte edilebilecek ve bir ürün ailesi oluşturma adına ilk adım atılmış olacak.

Eskişehir’de imalatı yapılan 11 adet bakım aracı İsviçre demir yollarında görev yapacak. Araçların prototip imalat çalışmaları devam ediyor. Test ve homologasyon çalışmalarının İsviçre demir yollarıyla birlikte gerçekleştirildiği bakım araçlarının 2 adet prototipinin 2023 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Ayrıca 2400 HP güce sahip dizel motorun doğalgaz ile çalışmasına imkan verecek Doğalgaz Dönüşüm Projesi de başlatıldı. Prototipin 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

Vagon Üretimi

Tüm vagon üreticilerimiz yıllık kapasitelerini artırarak tamamen ihracata çalışıyor. Dünya genelinde yeni yük vagonu pazarında yıllık yaklaşık 12 milyar USD, Bakım, onarım ve yenileme işlerinde ise yıllık yaklaşık 9 milyar USD’lık bir Pazar bulunuyor. Avrupa’da şu anda mevcut yaklaşık 800 bin adet yük vagonunun en az yarısının yenilenmeye ihtiyacı var. Vagon üreticilerimiz sahip olduğu yüksek üretim yeteneğini bu pazarlarda değerlendirebilir ve Türkiye kısa bir süre içinde vagon üretiminde ihracat üssü olabilir. 2035 yılına kadar ülkemizin de en az 30.000 vagon ihtiyacı olduğu göz önüne alınırsa önümüzdeki yıllarda vagon yatırımlarının daha da artacağını ve Türkiye’nin vagon üretim merkezi haline geleceğini söyleyebiliriz.

TÜRASAŞ, bu yıl 450 adet milli yük vagonu üretmeyi hedefliyor. Özel Amaçlı Askeri Taşıma Vagonu Projesi başlatıldı ve bu yıl prototip üretiminin tamamlanması planlanıyor. Ülkemizin intermodal taşımacılık çalışmaları için kritik bir proje olan Tır ve Dorse Taşıma Vagon Projesi 2024 yılında tamamlanacak.

VAKO Vagon’un ürettiği konteyner vagonları Almanya, Fransa, İsviçre, İspanya ve Hollanda gibi ülkelerin demir yollarında kullanılıyor. VAKO, Ankara’da Temelli ve Beypazarı’nda bulunan 5 fabrikası ile 2023 yılında 8 farklı müşterisine 1000 adet vagon üretimi yapmayı planlıyor.

Demiryolu endüstrisine 2016’da RC ENDÜSTRİ ile sektöre giren ERCİYAS Holding, yaptığı yatırımlarla UIC ve TSI standartlarına uygun her türlü yük vagonu, yolcu vagonu, boji üretimi ve servis hizmetlerinde Türkiye’nin önemli ihracatçısı konumuna geldi. Sakarya ve Sivas’ta faaliyetlerine devam eden  ERCİYAS VAGON GRUBU, Eskişehir ve Kayseri’ye yeni yatırımlar yaparak bu alanda Türkiye’nin ihracat lideri, Avrupa’nın da sayılı üreticileri arasında yer almayı hedefliyor. Sakarya’da şirketin AR-GE ve üretim merkezleri, Hendek’te AR-GE ve yük vagonu üretimi yapılıyor. Sivas’ta konteyner, tank vagonu, boji üretim ve bakım servisleri bulunuyor. ERCİYAS Holding yaptığı yatırımlarla Avrupa’nın  yıllık 30 bin adetlik vagon pazarındaki payını artırarak liderliği hedefliyor. Şirket 4 yeni vagon tipi konusunda çalışmalar yapıyor.

Temelleri 1980 yılında atılan GÖK GRUP, 2008 yılında GÖK RAIL markasını çıkardı. 2020 yılında Türkiye ihracat sıralamasında ilk 1000 arasında yer aldı. Son yıllarda Sivas Demirağ OSB ve 1.OSB’de yaptığı yeni yatırımlarla 2023 yılında yaklaşık 1000 adet yük vagonu üretmeyi hedefleyen GÖK RAIL, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hindistan, Polonya, Rusya gibi ülkelere çeşitli tip’te vagonlar üreterek ihracatını her yıl artırıyor.

1992 yılında Eskişehir’de kurulan ESRAY A.Ş., bugün 14 dönümü kapalı olmak üzere 24 dönüm alanda  demiryolu sektörü için özel ve standart tiplerde yük vagonları, yük vagonu şaseleri, bojileri ve üst yapı ekipmanları üretiyor. ESRAY, üretiminin yaklaşık %70’ini Almanya, ABD, İsviçre, Polonya, Slovakya, Bulgaristan, İspanya, İtalya, Hollanda, Fransa, Mısır, Güney Afrika, Azerbaycan’a ihraç ediyor.

2006 yılında yük vagonu ve yedek parça üretmek amacıyla Kayseri’de kurulan RAILTUR, bugün 12 dönümü kapalı olmak üzere 55 dönüm alanda Y25 tipi yük vagon bojileri, tramvay ve metro vagon bojileri, EMU bojileri ile çeşitli tipte yük vagonları ve onların yedek parça imalatı yapıyor. Yılda yaklaşık 2500 adet Y25 tipi boji üretimi yapan RAILTUR, üretiminin tamamına yakınını ihraç ediyor ve sahip olduğu bilgi, tecrübe, makina parkı ve kalite üstünlüğü ile AB pazarında sürekli büyüyor.

Epsilon NDT, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde iki lokasyonda üretim yapıyor. 2010 yılında Solentek ile başladığı spesifik yük vagonu şasileri, otomobil taşıma vagonu, balast taşıma vagonu, makas taşıma vagonu tasarım ve üretim işlerinin yanı sıra çeşitli tipte konteyner vagonları ile çelik rulo taşıma vagonlarının şasi ve üst yapılarını üreterek üretiminin %95’ini Avrupa’ya ihraç ediyor.

ACARLAR Vagon 2011 yılında Afyon’da kuruldu. Vagon, lokomotif ve demiryolu makinelerinin bakım onarımı, tescil ve revizyon işlerinin yanı sıra yaptığı yatırımlar ile lokomotif boji demontaj-montaj ve alt bakım işlemlerini, yıllık 15.000 adet kapasiteye sahip teker bakım tesisinde ise yük ve yolcu vagonu, lokomotif ve demiryolu makinelerinin tekerlek gövde değişimi, torna ve buat bakım işlemlerini yapıyor.

RAYVAG Vagon 2007 yılında Adana OSB içinde kuruldu. Vagon imalatı, bakım, onarım ve revizyon hizmetleri veriyor. 2018 yılında Avrupa’nın en büyük vagon üreticilerinden birisi olan Greenbrier-AstraRail tarafından satın alındı.

Sakarya’da Yolcu vagonu üretimi ve her türlü konvansiyonel yolcu vagonunun bakım, onarım ve modernizasyon işlerini, modern tren setlerinin her türlü parça ve ekipman üretimini, sıfır vagon montajı ile mekanik ve elektrik parça imalatlarını yapan ÖZBİR Vagon, YAVUZLAR Vagon, SAVASAŞ Vagon, AKÇELİK, YÜCESAN, DEMİRELLER, İNOTRA ve ALNAL gibi tüm firmalarımız ihracat odaklı çalışıyor.

HIZLI TREN PROJELERİ

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi

2009 yılında başlanılan projede Elmadağ -Kırıkkale arası hariç hat işleri tamamlanmış durumdadır. 405 kilometrelik 8 istasyondan oluşan çift yönlü Ankara-Sivas hızlı tren hattının altyapı yapım çalışmalarında yüzde 99,67 fiziki ilerleme sağlandı. Proje 2023 yılı Nisan ayında tamamlandığında Ankara-Sivas arası seyahat süresi 12 saatten 2 saate, Ankara-Yozgat arası ise 1 saate düşecek.

Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü bünyesinde Ankara’yı İzmir’e bağlayacak önemli bir proje. 508 kilometre uzunluğunda olan hızlı tren hattı Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir güzergâhından geçiyor.

İhalesi ilk olarak 2016 yılında yapılan hatta, yüklenici firmanın ihaleyi feshetmesinin ardından yeniden ihale edilen Ankara-İzmir Hızlı Tren hattında, altyapı çalışmalarında yüzde 54 fiziksel ilerleme kaydedildi. Hat tamamlandığında 508 kilometrelik mesafede seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya düşecek.  Hatta yıllık 13,5 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşınması hedefleniyor.

RG UK & ERG Türkiye & SSB AG İş Ortaklığı tarafından üstlenilen Ankara-İzmir Yüksek Hızlı YHT projesinin 42 ayda tamamlanması planlanıyor. İngiltere, Ankara İzmir hızlı tren projesi için 2.1 milyar avroluk finansman sağladı.

Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Projesi

Konya-Karaman Hızlı Tren hattı hizmete sunuldu. Karaman-Ulukışla arasında ise altyapı çalışmaları tamamlanmış olup üstyapı yapım çalışmalarında ise yüzde 55 fiziki ilerleme sağlandı.

Eskişehir-Antalya Hızlı Tren Projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen Eskişehir-Antalya hızlı demiryolu projesinde 2017 yılında başlatılan ÇED raporu yayınlandı. Etüt çalışmalarına göre demiryolu hattı, Eskişehir-Afyonkarahisar-Burdur-Antalya güzergâhında toplam 524 km uzunluğa sahip. Projenin, ÇED süreci ve uygulama projelerinin tamamlanmasına müteakip, inşaatına başlanacak.

Çift hat olarak projelendirilen Eskişehir-Antalya demiryolu projesi tamamlandığında İstanbul ile Antalya arasında kesintisiz hızlı tren seyahati yapmak mümkün olacak. Hatta toplam 11 istasyon, 104 üst geçit, 349 alt geçit, 485 menfez, 69 tünel, 36 köprü, 18 viyadük inşa edilmesi planlanıyor. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı tren projesinin tamamlanması ile Afyon üzerinden Ankara’dan Antalya’ya hızlı tren seferlerinin düzenlenmesi de planlanıyor.

Ayrıca Marmara, İç Batı Anadolu ve Batı Akdeniz arasında hızlı tren bağlantılarının tamamlanması ile yolcu ve yük taşımacılığında ekonomiye büyük katkı sağlanacaktır.

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi

Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi, 2019’da başladı. Edirne’yi İstanbul’a hızlı trenle bağlayacak Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi’nin ilk etabı olan 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule hattı 2024 yılında tamamlanacak. Fiziki ilerlemesi yüzde 58, altyapı işyeri de yüzde 80 tamamlandı. Çift hatlı, 200 kilometre hıza uygun sinyalli ve elektrifikasyonu olarak inşa edilen projede hem yük hem de yolcu trenleri çalışacak.

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi ile Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ hızlı tren ağına bağlanacak ve Halkalı- Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1,5 saate inecek.

Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Projesi

Ankara-İstanbul hızlı tren hattına bağlantılı olarak 106 kilometre uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli hızlı tren hattı altyapı çalışmalarında yüzde 86 ilerleme sağlandı.

2012 yılında başlayan 201 kilometrelik Bandırma-Osmaneli demiryolu projesinin 2025 yılında tamamlanması bekleniyor.  Bu hat tamamlandığında Ankara-İstanbul yüksek hızlı demiryolu ile entegre olacak ve Bursa’yı Ankara ve İstanbul’u bağlayacak.

Mersin-Gaziantep Hızlı Tren Projesi

2020 yılında başlanılan projede Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep illerinin hızlı tren ile birbirine bağlanması planlanıyor. Bu proje, 231 km uzunluğundaki hat tamamlandığında toplam uzunluğu 19.903 metre olan 2 adet tünel ile en uzun demiryolu tüneline sahip olma unvanını elinde bulunduracak. Projenin kademeli olarak 2024 yılı sonuna kadar tamamlanarak işletmeye alınması ile Mersin-Adana- Gaziantep arasında seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya düşecek.

Ankara-Yerköy- Kayseri Hızlı Tren Projesi

İhalesi yapılan 142 kilometre uzunluğundaki hat ile Ankara-Kayseri arası 2 saate düşecek. Çift hatlı olarak inşa edilecek proje 2026 yılında tamamlanacak. Proje tamamlandığında Ankara -Sivas YHT hattına entegre olacak.

2023 KENTİÇİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Bugüne kadar ülkemiz genelinde 12 ilimizde inşaatına başlanan 811,4 kilometre Şehir içi raylı sistem hattının 312,2 kilometresi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlık tarafından yapımı devam eden toplam 161 kilometre uzunluğundaki 13 adet kent içi raylı sistem hattı projesinden İstanbul Havaalanı Metro hattı ve Gaziray Banliyö Tren hatlarının açılışı gerçekleştirildi.

 • İSTANBUL RAYLI SİSTEM PROJELERİ

T5 Eminönü-Alibeyköy Tramvay Projesi

İBB tarafından 2016 yılında başlayan ve 2021 başında ilk aşaması işletmeye alınan projenin Cibali- Eminönü arasında kalan 1.3 kilometrelik kesimdeki yapım çalışmaları devam etmekte olup projede %95 ilerleme kaydedilmiştir. Eminönü istasyonunda, T1 Bağcılar-Kabataş tramvay hattı ve deniz iskeleleri ile, Küçükpazar istasyonunda M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile, Eyüp Teleferik istasyonunda TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hattı ile, Alibeyköy istasyonunda ise M7 Kabataş-Mahmutbey-Esenyurt metro hattı ile entegre olacaktır.

T6 Şirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı

8,3 kilometrelik, 8 istasyona sahip Sirkeci-Kazlıçeşme Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Projesi kapsamında UAB tarafından 2021 yılında başlanan, %45 fiziki ilerleme kaydedilen ve 2023 yılında tamamlanması planlanan hat, ulaşım ihtiyacının yanı sıra sosyokültürel, turizm, ekonomik, ekolojik, rekreasyon, spor, gezinti, bisiklet, scooter gibi yeni imkanlarla da hibrit karakterde, yeni nesil bir ulaşım projesi olacaktır.

M1b Yenikapı-Kirazlı Hattının Uzatması

İBB tarafından 2017 yılında başlanan projede %24 ilerleme sağlanmıştır. 10 istasyon ile M1b Yenikapı-Kirazlı hattını Küçükçekmece’den Halkalı’ya kadar uzatılması planlanan projede 2023’te Kirazlı – Fatih arasının, 2025’te ise Fatih – Halkalı arasının hizmete girmesi öngörülmektedir.

M3 Kirazlı-Bakırköy İDO Metro Hattı Uzatması

UAB tarafından 2015 yılında yapımına başlanan Metro hattının inşa halindeki Başakşehir/Metrokent – Kayaşehir Merkez kısmının Şubat 2023’te ve Kirazlı – Bakırköy İDO kısmının ise 2023’ün ilk yarısında hizmete girmesi planlanmaktadır. Kirazlı-Bakırköy İDO Hattı, 8.4 km hat uzunluğuna ve 8 istasyona sahip olup projede %90 ilerleme sağlanmıştır.

M3 Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı Uzatması

UAB tarafından 2017 yılında başlatılan proje, 2023 yılının ilk çeyreğinde hizmete alınacaktır. Başakşehir/Metrokent-Kayaşehir Merkez Hattı 6,2 km hat uzunluğuna ve 5 istasyona sahip olup projede %99 ilerleme sağlanmıştır.

M4 Tavşantepe-Tuzla Metro Hattı Uzatması

İBB tarafından projeye 2017 yılında başlanmıştır. Kaynarca Merkez İstasyonu’nun 2023’te, geri kalan kısmın ise 2025’te hizmete girmesi öngörülmektedir. Hattın 2029 yılına kadar Tuzla’ya uzatılması planlanmaktadır.

M5 Çekmeköy- Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı

İBB tarafından 2017 yılında başlatılan yeni metro hattının ilk etabının 2023 yılının Temmuz ayında, 2. etabının da 2024 yılında hizmete girmesi hedeflenmektedir.

M7 Mahmutbey-Esenyurt Meydanı Metro Hattı

İBB tarafından 2017 yılında ihale edilen Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı 18,5 km uzunluğa ve 10 istasyona sahiptir. Mevcut M7 Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının devamı niteliğinde olan bu proje, Mahmutbey istasyonundan başlayıp, Esenyurt  Meydan istasyonunda son bulmaktadır.  7 km’lik 1.etap’ın 2024 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

M8 Bostancı-Dudullu Metro Hattı

İBB tarafından 2016 yılında başlatılan uzunluğu 14,27 km. ve istasyon sayısı 13 olan sürücüsüz hat 6 Ocak 2023’de hizmete girmiştir.

M9 Ataköy-İkitelli Metro Hattı

İBB tarafından 2016 yılında başlatılan 11.3 km uzunluğa sahip hattın 2023 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

M11 İstanbul Havalimanı-Kağıthane Metro Hattı

UAB tarafından 2018 yılında başlatılan projede %100 ilerleme sağlanmış ve 32 km uzunluğundaki hat 22 Ocak 2023 tarihinde açılmıştır.

 

 

 

M12 Göztepe-Ümraniye Metro Hattı

İBB tarafından 2017 yılında başlatılan 13 km güzergâh ve 11 istasyondan oluşan hattın Şubat 2024’de Finans Merkezi İstasyonu ile Yenisahra İstasyonları arasının mekik işletme şeklinde açılması planlanmaktadır.

M14 Altunizade-Kâzım Karabekir Metro Hattı

UAB tarafından 2021 yılında başlatılan 7.3 kilometrelik hattın 2024 yılında açılması planlanmaktadır.

 • ANKARA RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından AKM-Gar metro hattının işletme testleri devam ediyor, 2023 yılının ilk çeyreğinde açılışı yapılacak. Bakanlık yatırım programında ayrıca Keçiören-Havaalanı metro projesi de var. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi hazırlanan Dikimevi-Natoyolu LRT hattı için ihaleye çıkılacak. Kızılay-Dikmen, Keçiören-Forum, M2 hattının Koru-Yaşamkent ve Koru-Bağlıca uzatma projeleri hazırlanıyor. Ayrıca Etlik şehir hastanesi bağlantısının da etütleri yapılıyor.

 • İZMİR RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Kentin en uzun metro hattı olacak 32 km uzunluğa ve 24 istasyona sahip Karabağlar- Gaziemir metro hattında uygulama projesi safhasına geçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem ağını genişletmek için 2023 yılı içerisinde 7,2 km uzunluk ve 7 istasyona sahip Narlıdere metrosunu ve Çiğli’yi rahatlatacak olan 11 km hat uzunluğuna ve 14 istasyona sahip Çiğli tramvay hatlarını açacak. Böylece 2022 tarihinde 180 km olan raylı sistem hat uzunluğu, 2023 itibarıyla 198 km uzunluğuna ulaşacak. İzmir’de raylı sistem ağının 2030 yılına kadar toplamda 465 km olması hedefleniyor. Ayrıca, uzunluğu 13,5 km olan ve 11 istasyon içeren Buca Metrosunun inşaatına da başlandı. Bunun yanı sıra 5 km uzunluk ve 9 istasyona sahip olacak Örnek köy-Yeni Girne tramvay hattı projesi ve 2023 yılı içerisinde alınması planlanan 26 adet tramvay aracının ihale çalışmaları da devam ediyor.

İzmir Banliyö Sistemi İZBAN’ı kuzeyde Bergama’ya bağlayacak olan 52 km banliyö hattı çalışmaları da sürüyor.

 • BURSA RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Projesi yapılan Emek-YHT-Şehir Hastanesi Metro Hattı, toplam 6.1 kilometre uzunluğuna ve 4 istasyona sahip olacak şekilde çalışmalar devam ediyor. Ulaşım Ana Planı çalışmaları kapsamında Üniversite İstasyonu ile son bulan BursaRay’ı Görükle’ye bağlayacak olan 3,5 km’lik uzatma hattı için proje çalışmaları yapılıyor. Ayrıca 80 araçlık depo sahası yapılması ve 17 dizi yekpare raylı sistem araç alımı planlanıyor.

 • KAYSERİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Kayseri’de yürütülen 2 tramvay projesi bulunuyor. Belsin Anafartalar-Terminal-Şehir Hastanesi-Nuh Naci Yazgan Üniversitesi-Mobilyakent güzergahında 6.5 km.lik Tramvay Hattı Projesinin 2023 yılının ilk çeyreğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından açılışı yapılacak. Cumhuriyet Meydanı-Talas Anayurt Hattı ise 5.5. km uzunluğuna sahip olup 2023 yılı ortalarında açılışı yapılacak. Bu hatlarda hizmet verecek 11 adet Tramvay bu yıl içinde Bozankaya tarafından üretilerek Kayseri Ulaşıma teslim edilecek.

 • GAZİANTEP RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; 2017 tarihinde başlatılan kent merkezi ile 2 sanayi bölgesini birbirine bağlayan proje kapsamında 25,5 km’lik hat ve 16 adet istasyondan oluşan GAZİRAY hattını geçen yıl tamamladı. GAZİRAY banliyö işletmeciliği için 8 adet elektrikli tren seti (32 adet vagon) ihalesini kazanan TÜRASAŞ, 2023 yılında ilk prototip seti ve 2024-2025 yılları arasında ise tüm araçları teslim etmeyi hedefliyor.

2017 tarihinde sözleşmesi imzalanan Gaziantep’in trafik sorununu çözecek Gar-Düztepe-Hastane Hafif Raylı Sistem(LRT) sürücüsüz metro (GoA4) hattının uygulama projesi tamamlandı. Şehrin Kuzey-Güney aksına hizmet edecek 10.9 km uzunluğunda, 9 istasyon ve 1 adet ağır bakım depo sahasına sahip hattın  çalışmalarına 2024 yılında başlanması planlanıyor.

 • KONYA RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Konya Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında işletmeye açılan Alaaddin-Adliye Katenersiz Tramvay Hattı ile birlikte 21 km olan Raylı Sistem hat uzunluğunu 26,5 km’ ye çıkardı.

Mevcut Alaaddin-Kampüs tramvay hattı ile şehir merkezine entegreli olan Alaaddin-Adliye hattı; Mevlana Caddesi, Aslanlı Kışla Caddesi, Fetih Caddesi Kavşağı ve son durak Adliye olacak şekilde projelendirildi. 2015 yılında işletmeye açılan bu raylı sistem hattı 5,5 km olup 2 istasyon Kampüs hattı ile ortak olmakla birlikte toplam 9 adet istasyona sahiptir.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü tarafından anlaşması yapılan KONYARAY Banliyö Hattının birinci etabı olan Konya Garı ve havaalanı arasında 17.4 kilometre ve ikinci etapta 26 kilometreye ulaşması planlanıyor.

Fırat Caddesinden Beyhekim Devlet Hastanesi, Barış Caddesi, Güzeldere Caddesi, Gaziveren Caddesi ve Özalkent bölgesinde Hadimi Caddesine kadar olan 16,9 Km’lik raylı sistem hattı ve aynı zamanda Alaaddin-Adliye hattına ek olarak son durak olan Adliye’den Şehir Hastanesine 1,4 Km’lik bir uzatma hattına yönelik çalışmalara da başlanacaktır.

Konya böylece Metro, Banliyö, Barış Caddesi Tramvayı ve Adliye-Şehir Hastanesi uzatma tramvayı ile dört yıllık süreçte toplam 65 kilometrelik yeni raylı sistem hattına kavuşacak.

Taşyapı ve Çin CMC firması ortaklığında 2019 yılında sözleşmesi yapılan ve henüz inşaatına başlanamayan Necmettin Erbakan Üniversitesi-Yeni YHT Garı-Fetih Cad.-Meram Belediyesi arasında 21,2 km. uzunluktaki hafif raylı sistem hattı 22 adet istasyondan oluşuyor.

 • ANTALYA RAYLI SİSTEM PROJELERİ

ANTRAY, 2013- 2021 yılları arasında toplam uzunluğu 64,5 km ve istasyon sayısı 97 olan 4 projenin tasarımını gerçekleştirmiş olup bugüne kadar 1. 2. ve 3. etap olmak üzere 3 farklı güzergahta 53 km uzunluk ve 69 istasyona sahip hafif raylı sistem hatlarını hayata geçirmiştir.

Projesi tamamlanan Varsak-Müze arasındaki 3. Etap Raylı Sistem Projesinden sonra Konyaaltı-Varsak arasında olacak 4’üncü etabın da proje ihalesi gerçekleştirildi. 2023 yılında inşaatına başlanacak olan 4. etap Liman’dan başlayarak Konyaaltı-100. Yıl ve Kızılarık istikametini izleyerek Gazi Bulvarı’nda 3. etapla ile birleşecek. 5. etap ise yine Liman’dan başlayarak Lara ve Kundu istikametine ulaşacak. Böylece Antalya, 4 ve 5. etapla birlikte toplamda 90 kilometrelik hafif raylı sistem hattına sahip olmuş olacak. Bu hatlarda hizmet verecek 15 adet tramvay ihalesine çıkıldı.

 • SAMSUN RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2010 yılında 16 kilometre Hafif Raylı Sistem hattında 16 araçla başlamış olduğu Toplu taşımacılık faaliyetlerini, bugüne kadar yapılan 19 kilometre ilave hat ve alınan 13 adet tramvay ile devam ettirdi. Artan yolcu taleplerine cevap verebilmek için 2023 yılı içerisinde 10 adet Tramvay alınması planlanıyor. SAMULAŞ, yerli üretime verdiği önem sayesinde 2022 yılında 700 bin Euro’luk ithalatı önledi.

 • ESKİŞEHİR RAYLI SİSTEM PROJELERİ

ESTRAM, şehir hastanelerini ve üniversiteleri birbirine bağlayan toplam 8 hat ve 74 istasyondan oluşan 55 km.lik hatta çalışan 47 tramvay ile hizmet veriyor. Eskişehir’de mevcut tramvay ağının uzatılarak yeni hatlar oluşturulması planlanıyor. 2023 yılında yapılması planlanan Eskişehir Teknik Üniversitesi hat fizibilitesi devam ediyor ve bu hatta hizmet vermek üzere 15 tramvay alınması planlanıyor.

 • KOCAELİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ

2017 tarihinde törenle hizmete açılan AKÇARAY, Otogar ile Sekapark arasında 14,8 km’lik hat ve 11 istasyon ile hizmet vermeye başladı. Hattın ikinci etabı olan Sekapark – Plajyolu toplam 8 istasyonu ile 2019 tarihinde hizmete açıldı. 2022 yılında hattın Kuruçeşme ve Şehir hastanesine uzatma çalışmaları başladı. Otogar-Plajyolu tramvay hattında bulunan 15 istasyonda 18 adet Durmazlar Panorama tramvayı ile işletme yapılıyor. Otogar-Plajyolu tramvay hattının son durağına 1.2 km ilave edilmesi ve Kuruçeşme istasyonunun tamamlanması ile 2023 yılının ilk yarısında açılış yapılması planlanıyor.

Mehmet Ali Paşa-Şehir hastanesi uzatma hattı 5 istasyon ve 3,1 km hat uzunluğunda olup 2023 yılı 2.yarısında işletmeye alınacaktır. Bu hat için 10 adet %100 alçak tabanlı tramvay alınması planlanıyor.

 • ADANA RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Adana M1 metrosu, 2010 yılında açılmış olup 13,5 km hat uzunluğuna ve 13 istasyona sahip Hastane-Akıncılar arasında 36 araçla hizmet vermektedir. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından ilave olarak planlanan 10,3 kilometre uzunluğundaki Balcalı ve yatırım planına alınan 9,5 kilometrelik 2. Etap Raylı Ulaşım sistemi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir