YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME ADANMIŞ ÖMÜRLER-63: GÜRGENLER BAŞARI HİKAYESİ/Dr. İlhami Pektaş

Sektörde 60 Yılı Aşan Tecrübe Gürgenler A.Ş. Başarı Hikayesi

1955 yılından bu yana petrol ve doğalgaz hatları, rafineri ve petrokimya tesisleri, arıtma ve ayrıştırma tesisleri, nükleer ve elektrik üretim santralleri, baraj ve HES’ler, gemi inşaa sanayi, savunma ve otomotiv sanayine üstün teknolojisiyle dünya standartlarında ve kalitesinde boru bağlantı parçaları ve fabrikasyon üretimi yapan Gürgenler, sektörün ilkleri arasında yer alarak, ülkemizde ve yurtdışında çok sayıda firmanın ilk tercihi olmuştur. Konusunda uzman mühendislik kadrosu, 14 bini aşkın ürün gamıyla Türkiye ve Dünya’da sayılı üreticiler arasında yer alan Gürgenler, karbon çelik, paslanmaz, alaşımlı ve özel çelik grupları olmak üzere sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek yıllık 24.000 ton üretim kapasitesi ile 66 ülkeye ihracat yapmaktadır.

Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerlemedir, beraber çalışmak ise başarıdır diyor Henry Ford… Başarının bir ekip işi olduğunu ve başarılı bir ekiple yıllardır sayısız ilke imza attıklarını belirten Gürgenler A.Ş. ailesi, sektörde fark yaratmaya devam ediyor. Aynı zamanda ASO meclis üyesi olan yarım asrı aşkın tecrübesi, ürün ve hizmet yelpazesi, üstün teknolojisi ve kaliteli üretim anlayışıyla Türkiye’nin ve dünyanın öncü üretici firmaları arasında yer alan Gürgenler A.Ş. faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Yılları başarılı bir şekilde geride bırakan firma her geçen gün daha da büyüyor ve gelişiyor.

Gürgenler A.Ş. başarı hikayesini Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fikret Can Gürgen hanımdan dinleyelim.

Gürgenler A.Ş. ne zaman kuruldu? Firmanızın kısa tarihçesi ve gelişimi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gürgenler A.Ş. olarak 1955 yılından itibaren petrol ve doğalgaz boru hatları, rafineriler, petro kimya endüstrileri, enerji santralleri, savunma sanayi ve tersaneler için çeşitli metal boru bağlantı parçaları ve ağır dövme parçaları imalatını yapmaktayız. ASME, EN, DIN, JIS ve GOST ölçü standartlarında, karbon çelik, paslanmaz çelik, alüminyum, alaşımlı çelikler ve özel çelik grupları olmak üzere sektörün tüm ihtiyaçlarını sağlayacak sıcak ve soğuk metal dövme, şekillendirme tesislerine sahibiz. Bağlantı elemanlarındaki tecrübemizi 2005 yılı itibariyle borulama ve basınçlı kapların imalatına yönelterek grup firmamız olan GGN Mühendislik şirketini kurduk. Bu fabrikamızda borulama imalatları, buhar kazanları ve ekipmanları, ayrıştırma üniteleri, kızdırma üniteleri, eşanjör grupları, basınçlı kaplar ve özel kaynaklı imalatlar yapılıyor.

Bu sektörlerin yanı sıra, çelik şekillendirme ve ısıl işlemde edindiğimiz 60 yılı aşkın bilgi birikimimizi, GRF markamızla demiryolu ulaşımı sektörüne de aktardık. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek tramvay teker bandajı ve aks üretimi ile artık ulaşım sektörüne de hizmet veriyoruz. Ar-Ge projesi olarak başlayan tramvay tekeri projemiz sayesinde 2019 yılında Ar-Ge merkezi olduk. Üstün teknolojimiz sayesinde dünya standartlarında ve kalitesinde fabrikasyon üretimi ve boru bağlantı parçaları yaparak Türkiye ve dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alıyoruz.

Neler üretiyorsunuz? Türkiye’de ilk defa üretimini yapmış olduğunuz ürünler nelerdir?

Bugün konusunda uzman mühendis kadromuzla dövme ve şekillendirme alanında yaklaşık 14.000’i aşkın ürün üretiyoruz. Flanş, dirsek, tee, redüksiyon, kep, bend ve dövme fittings imalatı ile karbon çelik, paslanmaz çelik, alüminyum, alaşımlı çelikler ve özel çelik grupları olmak üzere sektörün tüm ihtiyaçlarını üretebilecek kapasiteyiz.

Dövme Çelik Ring ve İndüksiyon Bend makinelerinin yatırımı Türkiye’de ilk kez tarafımızdan gerçekleştirildi. Dövme çelik ring imalatında mevcut en ileri teknoloji olan döner prosesli çelik ring haddeleme (hot rolled rings) yöntemiyle her türlü çelik sınıfında (yüksek-düşük karbonlu, krom, nikel, bakır, alüminyum alaşımlı), tek parça kaynaksız olarak 6,3 metre dış çapa, maksimum 12 tona kadar ring imalatı yapabiliyoruz.

Dövme çelik ring imalatımızla, Rüzgar kulesi flanşları ve türbin flanşları, dişli-rulman, büyük boru hatları flanşları, asfalt ve beton santrallerindeki çelik ringler gibi ürünlerini imal ederek bir çok sektörün ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunun yanı sıra GRF markamızla da Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek tramvay teker bandajı üretimi ile ulaşım sektörüne de hizmet veriyoruz. Bu hizmetimizle Türkiye’nin bu sektördeki yurt dışına olan bağımlılığına da son verdik.

Bugün Türkiye ve dünyadaki önemli projelerin bir parçası olmamızı sağlayan en önemli yatırımlarımızdan birisi de indüksiyon büküm makinamızdır.

Deneyimli kadromuz ile farklı kapasitelerde 5 adet boru indüksiyon büküm makinamızda (hot induction bend)  ½”-60” arası 13D Radius 60 mm kalınlığa kadar, tüm malzeme kalitelerinde imalat yapabiliyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Petrol ve doğalgaz hatlarına, rafineri ve petrokimya tesislerine, arıtma ve ayrıştırma tesislerine, nükleer ve elektrik üretim santrallerine, baraj ve HES’lere, gemi imalat sanayine, makine sanayine, savunma sanayine, Raylı sistemler ve ulaşım sektörüne hizmet veriyoruz. Yaptığımız yatırımlar sonucu sektörün öncü firmalarının çözüm ortağı olduğumuz gibi dünyadaki önemli projelerin de bir parçası olmayı başarmış bulunuyoruz. Kısaca, mukavemetli ve uzun ömürlü tüm metal parçalarının üretimini yaparak birçok sektöre hizmet veriyoruz.

Gürgenler olarak, 200 kişilik genç ve deneyimli kadromuz ile 2012 yılı itibariyle dünya genelindeki bağlantı parçaları sektörünün dünyadaki 4. büyük makine yatırımını yaparak ülkemizin bu konuda dışa bağımlılığını önledik. Bu yatırımla beraber, rüzgar kuleleri için gerekli olan flanş ve özel bağlantı ekipmanlarının üretimini yapıyoruz. 180 metre uzunluğundaki kulelere dahi ekipman yapabilecek kapasiteye sahip makine parkımız ile Türkiye’nin enerji konusunda en büyük ve teknolojik yatırımını yapmış bulunuyoruz.

Yıllık üretim kapasiteniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

3.500 ton pres, 6 adet endüstriyel fırın ve 4 adet halka haddeleme makinamız ile; 24000 ton/yıl kapasitesinde üretim yapıyoruz. Üretim faaliyetlerimiz toplamda 55.000 metrekare açık alan üzerine kurulu, 35.000 metrekarelik kapalı alan fabrika ve idari binalarımızda sürmektedir. Gürgenler A.Ş. bünyesinde kurulan GGN Mühendislik ise 19.000 metrekare açık alan üzerine kurulu, 6000 metrekarelik fabrikada hizmet vermektedir. Fabrikamızın ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını giderebilmek amacıyla güneş panelleri ile üretim maliyetlerindeki enerji girdisinin kontrol edilebilir olmasını ve iklim krizinin yaşandığı günümüzde temiz enerjiye ulaşarak çevreye de hizmet etmeyi hedefliyor ve karbon ayak izimizi azaltıyoruz.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Başta Avrupa olmak üzere, Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gibi tüm dünyaya ihracat yapıyoruz ve İhracat hacmimiz her geçen yıl katlanarak artıyor.

Gürgenler A.Ş. olarak Endüstri 4.0 konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Endüstri 4.0’ın şirketinizde üretime ve ülke ekonomisine ne gibi yararları olabilir?

Endüstri 4.0’ı, Türk sanayisinin adapte olmak için yakından takip etmesi gereken önemli bir hareket olarak görüyoruz. Bizimde çok yakından takip ettiğimiz bu devrimin bileşenlerini yeni kurduğumuz fabrikamızda hayata geçirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Metal şekillendirme ile üreteceğimiz ürünleri öncelikli olarak simülasyon programlarımızda canlandırıyor ardından, üretim parkurumuza yeni eklediğimiz makinalarda hayat veriyoruz. Kendi oluşturmuş olduğumuz ve üstünde yoğun bir şekilde Ar-Ge çalışmalarımızın gerçekleştiği ERP programımızı, bu otomasyonlarımıza entegre etmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımız ve hedeflerimiz, ülkemizin teknolojik ve mali olarak dışa bağımlılığını azaltacaktır.

Ar-Ge ve Test laboratuvar yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

2019 yılında Ar-Ge Merkezi olduk. Ar-Ge merkezimizde sektörümüzle ilgili çok sayıda projeler yapıyoruz. Bünyemizdeki GUR LAB kuruluşumuzla, doğalgaz ve petrol boru hatları, petro-kimya tesisleri ve rafineriler ile tüm çelik imalatlara, kimyasal analizler, mekanik akma, çekme ve kopma testleri, sertlik testleri, darbe testleri, UT, MT, Hidrostatik testler ve MPI tahribatsız testleri gerçekleştiriyoruz.

2023 yılı hedefleriniz nelerdir?

2021 ve 2022 yılları Gürgenler için verimli yıllar oldu. Önceki yıllarda yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ve yatırımlarımızın karşılığını son iki yılda artan hacmimizle almış bulunmaktayız.  Bu sene oluşan piyasa konjektörleri doğrultusunda yeni sektörleri de hedefimiz olarak belirleyip yatırımlarımızı bu doğrultuda arttırdık.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Gürgenler olarak en önemli hedeflerimiz; üretim hacmimizi ve kapasitemizi arttırmak için gerekli yatırımları yapmak ve aynı zamanda sektörel olarak Türkiye’nin yurtdışına olan bağımlılığını azaltmaktır. Hızla değişen ve gelişen teknoloji paralelinde fabrikamıza teknolojik yatırımlar yaparak, sürekli iyileştirerek, geliştirerek, üretimi artırarak, teknoloji ve Endüstri 4.0 kullanarak üstün kalite, hızlı termin ve rekabetçi fiyat sürdürebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz.

Savunma sektöründe yerliliği ve yurt dışı ihracatı arttırmaya yönelik hedeflerimiz var. Bu bağlamda savunma sanayine daha fazla hizmet verebilmek adına yatırımlarımız mevcut. 60 yıllık boru şekillendirme tecrübemizi kullanarak savunma sanayisinin metal ürünlerinden üretimi en zor parçalarından biri olarak kabul edilen roket borusu imalatında dünyada yer edinmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla 15000 metrekare kapalı, 24000 metrekare açık alana sahip yeni bir fabrika kurulumu için çalışmalarımız devam ediyor.

“Sürekli yaptığımız şey neyse, biz O’yuz. O halde, mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır” diyor Aristoteles… Alışkanlıklarını eyleme dönüştüren, sürekli gelişim felsefesiyle yatırımlarına devam eden ve teknolojinin her evresini üretim sürecine dahil eden Gürgenler, sürekli gelişiyor.

1955 yılında %100 yerli sermaye ile kurulan ve gayretli Türk iş insanlarının çalışması ve sınırsız fedakârlıkları ile bugünlere gelen üretici bir firmayız. Tarihimizde geriye dönüp baktığımızda gurur veren işler yapmış olmak istiyoruz. Türkiye’nin gelişiminde bizimde bir katkımızın olması en büyük arzumuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir