KURTULUŞ SAVAŞININ GİZLİ KAHRAMANLARI: TIBBİYELİ HİKMET…

Çoğunuz onun adını duymusuzdur. Ya da hikayesini bilenler vardır içimizde. Özellikle gençler için Sivas Kongresinin yıldönümünde yazayım istedim.
Hikmet, 1901 doğumlu.
Balıkesir Savaştepe’de doğmuş.
Ortaokul ve liseyi çeşitli yerlerde okuyup İstanbul’da Tıbbiyeye girmiş.
1919 yılı İstanbul işgal altında…
Tıbbiye, İngiliz karargahı olarak kullanılıyor. Arkadaşlarıyla örgütlenip 14 Mart 1919’da (Tıp Bayramı olarak kutlanır) kocaman bir bayrak çekip işgali protesto ediyorlar. İngilizler küplere biniyor. Protesto dağıtılıyor. Kimi öğrenciler tutuklanıyor. Hikmet ve arkadaşları Anadolu’ya geçmenin yollarını ararken Sivas Kongresinden tıbbiyelilere 3 kişilik davet geliyor. Aralarında para topluyorlar, ama bu para yalnızca bir kişinin yol giderlerini karşılayabiliyor. Aralarından Hikmet’i seçip Sivas Kongresine gönderiyorlar.
Kongre açılıyor, çalışmalar yoğun, ama en çok Amerikan ya da İngiliz Mandasına girip girmeme tartışılıyor. Hikmet söz alıyor. Mustafa Kemal Atatürk ve heyet önünde ateşli bir konuşma yapıyor. Salonda tık yok. Sözlerini şöyle bitiriyor.
“Paşam, temsilcisi olduğum Tıbbiyeliler beni buraya İstiklal davamızı başarmak için gönderdiler. “Mandayı” kabul edemem… Bunu kabul edecek olanları şiddetle reddederiz. Örneğin “manda” düşüncesini siz bile kabul etseniz, sizi de reddederiz. Mustafa Kemâl’i vatan kurtarıcısı değil, vatan batırıcısı olarak ilan eder; şiddetle karşı koyarız!”
Bu sözleri Mustafa Kemal Paşa: “Azınlıkta kalsak bile, mandayı kabul etmeyeceğiz” “PAROLAMIZ TEKTİR: YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM !” diyerek yanıtlıyor.
Tıbbiyeli Hikmet sonrasında ilk mecliste görev alıyor… Büyük Taarruzda kendisi gibi bir çok üniversiteliyle birlikte düşmanla savaşıyor…
Savaş bitince. Istanbul’a dönüp tıp eğitimini tamamliyor.
Sonra Anadoluya doktor olarak ataniyor. Hiç yer kapma derdinde değil. Nereye ataması yapıldıysa oraya gidip fedakarca çalışıyor. 1945’te çok genç yaşta hastalanarak ölüyor.
Atatürk, TIBBİYELİ Hikmeti milletvekili yapmak istiyor. Öldü, diyorlar. Oysa o zamanlar Tıbbiyeli Hikmet Anadoluda doktorluk yapıyor. Bu dosdoğru, her şeyi söyleyiveren kahramandan korkuyorlar.
Sivas Kongresinde çelik gibi keskin sesiyle, ateş gibi bir konuşma yapan ve gençliği temsil eden bu genci, Sivas Kongresinin arefesinde yürekten selamlıyorum. Türk gençlerine ışık olacak güzel bir kahramanlık öyküsü bıraktı ardında. Okuyanave öğrenen gençlere selam olsun.
Bu arada vatansever Tibbiyelilere selam olsun…
NOT: Tıbbiyeli Hikmet, sunucu rahmetli Orhan Boranın babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir