TENMAK, Küçük modüler nükleer reaktörler için destek veriyor

Konvansiyonel nükleer santrallerin yanı sıra ‘SMR’ adıyla bilinen küçük ve orta ölçekli modüler reaktörler de artık gündemimizde. İnşası süren ve planlanan nükleer santrallerin yanı sıra SMR’lar da enerji portföyüne eklenecek.

Günlük 5 bin ila 150 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamaya yeterli olan küçük modüler nükleer reaktörler ile mikro modüler nükleer reaktörlerin geliştirilmesi için TENMAK tarafından proje başına 5 milyon TL destek verilecek.

Küçük Modüler Reaktörler (SMR), geleneksel nükleer santrallere göre daha küçük boyutlarda tasarlanmış ve üretilmiş nükleer reaktörler. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın listesine göre tasarım veya geliştirme aşamasında olan 80’den fazla nükleer reaktör bulunuyor. Çin, 2021’de elektrik şebekesine bağlanan ilk SMR’i devreye alarak bu alanda öncü oldu. GE Hitachi Nuclear Energy, Ontario’da bir tesisi devreye almayı planlıyor ve bu tesisin 2030’larda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Nükleer güç santralleri ile üretilen temiz enerji, dünya enerji arzının yaklaşık yüzde 10’unu ve OECD ülkelerindeki enerjinin de yüzde 18’ini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir