SARSILMAZ SİLAH SANAYİ

SARSILMAZ SİLAH SANAYİ, Havada başlayıp kara ve denizde kuş uçurmayacak.

Silah serüvenine 1880 yılında başlayan SARSILMAZ, Türkiye’de tabanca, askeri silah ve spor silahları üretebilen tek özel kuruluş. Abdüllatif Bey tarafından Elazığ’da kuruldu. Firma, çalışmalarına çakmaklı tüfek üretim ve onarımıyla başladı. Elazığ’da 1880 yılında atılan ilk adım, 1956’da İstanbul’la buluşan yolculuğun başlangıcı oldu. Bu uzun soluklu yolculuk, yenilikçi bir anlayışla birleşerek, Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesislerine sahip markasını yarattı.

2015 yılında Avrupa’nın en büyük entegre silah fabrikası olma özelliğini taşıyan Düzce’deki tesisini devreye sokarak üretimini burada sürdürmeye başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan, alanındaki ilk Ar-Ge merkezi olma başarısını gösterdi.

2020 yılında Türkiye’de “Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi”nin lideri olan SAR 9, ABD’de “Editörlerin Seçimi” ve “Okurların Seçimi” ödüllerine layık görülerek “2020 Yılının En İyi Tabancası” seçildi.

Sarsılmaz, bugün spor silahlarından tabancaya ve askeri silahlara uzanan geniş ürün yelpazesiyle dünyanın sayılı üreticileri arasında.  80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren; ürünleri başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesinin sivil kullanıcıları, emniyet teşkilatı ve ordusu tarafından kullanılan bir marka olmanın gururunu yaşıyor..

Yeni Üretimler :

• ROKETSAN’IN hava savunma sistemine ATAK helikopterinin 20 milimetrelik burun topunu üretiyor.
• Deniz araçlarına, farklı kara araçlarına, farklı taretler üzerinde silah sistemleri üretiyor.
• Bu top bir deniz platformuna takıldığında, bir ‘kalekola’ takıldığında vuruş gücü çok yüksek, daha fazla mermi atan yeni bir silah türevi oluşturulabiliyor.                                                              • Ön üretimleri yapılmış 20 mm topların bir tanesiyle yer altındaki 200 metrelik poligonda testler yapılıyor. Ayrıca ATAK helikopteri üzerindeki entegrasyon çalışmaları da devam ediyor.
• Her iki çalışma da yıl sonuna kadar tamamlanıp 2024 itibarıyla hattan çıkacak.                            • Aynı şekilde yine 12.7 Hürkuş C altındaki SAR makinalı tüfeği ile uçan bir hava aracının silahlandırma projesini gerçekleştirdi.
• Bu projeler Dünyada sıfırdan başlayıp bu kadar kısa sürede yapılabilmiş ender projelerden birisi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir