MÜSLÜMANLAR NİÇİN GELİŞEMİYOR?

Hristiyanlar, Yahudiler ve diğerleri nasıl oluyor da Müslümanlara üstün geliyor?
Dünyanın en zenginlerinden olan Hristiyan Bill Gates ve Yahudi Mark Zuckerberg, niçin çok okuyor ve çalışıyor da, ilk emri “OKU” olan İslam dininin mensupları biz Müslümanlar, çok okumuyoruz ve çalışmıyoruz?
Bill Gates 63 yaşında, ununu elemiş eleğini asmış biri. Yoğun işinden emekli olduktan sonra bile, yıllardır sürekli yeni okuduğu kitaplarla ilgili tavsiyelerde bulunmaktadır.
Çocukluğundan beri en yoğun zamanlarında dahi haftada ortalama 1 kitap okuyormuş.
Hâlâ çok okuyor, çalışıyor ve okuduklarını ve tecrübelerini paylaşıyor.
Facebook’un kurucu başkanı Mark Zuckerberg de 2015 yılında, Bill Gates gibi haftada 1 tane yeni kitap okuma hedefini duyurmuştu. O da kitap tavsiyelerinde bulunmaktadır.
İbn Haldun’un arkasında bıraktığı en değerli eseri olan Mukaddime, Mark Zuckerberg’ın herkesin okuması gereken 20 kitap olarak belirttiği kitaplar arasındadır. İbn-i Haldun 14. yüzyılda yaşamış en büyük İslam ve Dünya tarihçilerden biridir. Aynı zamanda da bir Tarih felsefecisi ve toplum bilimcisidir.
İlk emri “OKU” olan bir dinin mensupları bizler, okumayıp bir Hristiyan veya Yahudi okursa ve çok çalışırsa, bu hak vasıflarla bunları yapmayan Müslümanlara üstün gelmesi çok normal olur. Zira
“Hak yücedir, daima üstün gelir”.
Hristiyanlar, Yahudiler ve diğerleri, hak vasıflar ve prensipler (ehliyet, liyakat, doğruluk, güven, çalışkanlık, yardımlaşma, …) temelli, ileri düzeyde kurumsallaşan dünya çapındaki teknoloji firmalarıyla, bunları gerçekleştiremeyen Müslümanlara üstün geliyor…
Bugün, dünya kitaplarının yarısı Çin ve ABD’de yayınlanıyor.
Bu dünya kitap üretim sıralaması, neden başta Çin ve ABD ve sonra diğer batı ülkelerinin süper güç olduğunu, çok güzel izah ediyor.
En çok kitap basılan ülkeler sıralamasında yer almamamız ve ülkemizdeki kitap okuma oranının düşük olması, çok üzücü ve düşündürücü.
Zira, ilk emri “OKU” olan bir dinin mensupları bizler, okumayıp, bir Hristiyan, Yahudi, Budist veya Ateist okursa ve çok çalışırsa, bu hak vasıflarla bunları yapmayan Müslümanlara üstün gelir ve bu çok normaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir