ELAZIĞ’DA ÜRETİM YAPAN SEZGİN MOTOR, %100 YERLİ VE MİLLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL MOTORUNU ÜRETMEYE TALİP-Dr. İlhami Pektaş

Motor sanayinin lokomotifidir. Motor olmadan hiç bir araç hareket edemez. Motorun önemini kavrayan ve memleketine hizmet etmek isteyen insanlardan birisi de Muzaffer Sezgin.

Elazığ’da bulunan SEZGİN MOTOR fabrikası, İnsansız Hava Araçlarından, otomobillere kadar bir çok motoru baştan sona kadar milli imkanlarla üretiyor. Türkiye’nin yerli otomobilinin motorlarına da talip olan ve şu anda helikopter motorlarını da gündemine alarak testlerine başlayan firmadan, ABD 30 bin adet İHA motoru, yine yabancı bir otomobil fabrikası 5 bin adet motor talep etti.

Sezgin Su Motorları Üretim Pazarlama firmasını 1991 yılında Elazığ Organize sanayi bölgesinde faaliyetine başladı. Ticari alanda Sezgin dalgıç pompalar, Sezgin solar sistemler, Sezgin pompalar, Sezgin motor çeşitleri, sirkülasyon pompaları, Sezgin hidrofor ve paslanmaz çelik dik milli pompa ile ZCM pompa üretimleri yapıyor. Bu fabrikada şu ana kadar 10 milyondan fazla motor üretimi gerçekleşti.

Yağ soğutmalı, sarılabilir tip 4, dalgıç pompa elektrik motorunun ülkemizdeki ilk üreticisi. 30 yıllık tecrübesi ile elektrik motoru üretiminde çok önemli seviyeye geldi. Yıllarca Arçelik yan sanayi olarak elektrik motoru üretimi yaptı. İtalya, Arjantin, Uruguay, Lübnan ve Hindistan’a dalgıç motoru ihracatı yaptı. Sürekli ARGE ile kendini geliştirerek bugün aranan önemli bir fabrika haline geldi.

ARGE ve çalışma ekibiyle firma dünyanın en iyi motor fabrikaları arasında ilk sıralarda yer alırken, 12 ülkeye de ihracat yapıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerine Uçak Savar motoru, ABD’ye İnsansız Hava Aracı motoru, yine bir otomobil fabrikasına araç motoru üreten firma, Türkiye’nin yerli otomobillerinin elektrikli motorlarını da yapmak istiyor.

Fabrika, şu anda günlük 500 adet motor üretimi yapabilme kapasitesine sahip bulunmasına rağmen, tam kapasite ile çalıştıklarında bu rakamı 1.400 adete kadar çıkarabilmekte ve ayda 40 bin adet motor üretimi yapabilmektedir. Bugüne kadar 10 milyon’dan fazla motor üreten fabrika bunun yanı sıra yeni gelişen dünyada yeni nesil fırçasız DC motor üretimine de geçti. Fabrika, Almanya’daki çok büyük bir firmaya fason motor üretiyor.

SEZGİN MOTOR, Motor çeşitlerinde her türlü motoru üretme yeteneğine sahip. Araç motorlarında 2 tip motor üretiliyor. Birinci tip eski nesil olan bakır enjeksiyonlu Asenkron motorları, diğeri ise, yeni nesil Relüktanslı, Senkron ve BLDC elektrikli motorları. Bunların hepsi de bu fabrikada üretebiliyor.

Ayrıca siparişe göre roket motoru, İnsansız Hava Aracı Motoru, Uçaksavar Döndüren Motorlar, Asansör motoru, özel frekans kontrollü sirkülasyon pompası da üretiyor. Yani tamamen yeni nesil motorlarda programlanabilir, istediğiniz zaman cebinizdeki telefonla uzaktan bir pompayı da çalıştırabilir şekilde üretim yapılıyor.

Türkiye’nin ilk Elektrik Motor Teknolojileri Ar-Ge merkezi geçen yıl burada kuruldu ve 18 mühendis ile çalışmalarına başladı.

Son olarak Sezgin Motor AŞ., Katarlı şirket Bader Motor Teknolojileri AŞ. ile 20 Aralık 2017 tarihinde bir ortaklık protokolü imzaladı. Elazığlı Sezgin Motor ve Katarlı Flora Grup’un ortaklaşa kurduğu Bader Motor Teknoloji Fabrikası’nın temeli atıldı. 30 milyon dolar yatırımla kurulan fabrikada, Türkiye’nin önde gelen iki büyük firmasına buzdolabı motoru üretilecek. Yılda birer milyon adet olarak planlanan üretimle, motor ithalatı yüzde 70 azalacak. Önümüzdeki günlerde elektrikli araç, hızlı tren, helikopter, yerli İHA motorları ile güneş enerjisi depolama bataryaları üretimleri planlanıyor.

Muzaffer Sezgin beyi tebrik ediyor, başarılarının artarak devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir